Objevy pozdního čtenáře

Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Centrum pro studium demokracie a kultury - 2012
ISBN: 978-80-7325-288-5

Centrum pro studium demokracie a kultury (2012) 978-80-7325-288-5 316

Dramatik Milan Uhde se tentokrát představuje jako čtenář. Dlouho se domníval, že za studií v padesátých letech minulého století odolal vlivům komunistických výkladů kultury a literatury. Když se však jako zakázaný autor musel o patnáct dvacet let později k některým přečteným knihám vracet, zprvu aby je na přátelskou zakázku zdramatizoval pod cizím jménem, prodělal překvapení: knihy byly jiné, než očekával. Samozřejmě se nezměnily, ale k novému poznání dozrál jejich čtenář. S krásnými slovy velebícími revoluční násilí se přel o to prudčeji, oč zásadněji odporovala jeho čerstvé životní zkušenosti. Pohnulo ho to k dalšímu a soustavnému ověřování fakultních poznatků. Výsledky zaznamenával a používal jak ve svých disidentských přednáškách konaných doma a v bytech přátel, tak po listopadu 1989 na Filosofické fakultě Masarykovy univerzity. Po jejich časopiseckém otisku v Proglasu a v Revui Politika je předkládá v knižní podobě. Jejich kritické zaměření napovídají názvy portrétů: Ivan Olbracht aneb Z deště pod okap, Karel Čapek aneb Jak terorista málem zachránil světový mír, Vladislav Vančura aneb Krásná slova, Proletářská poezie aneb Básničtí zabijáci. (Založil/a: al-ma)

Skřítek
  17. 2. 2013, 11:31
Skvěle vybrané ukázky a odvážná interpretace dělají tuto publikaci skvostem, při čtení jsem několikrát zažila chuť otevřít si knihy O. Březiny,J.Demla a jiných, objevila jsem u některých našich autorů zcela odlišný svět, než jsem ze školy ( a to především) znala.