Originální název: Žert

Atlantis (2007) 978-80-7108-287-3 366
Atlantis (1996) 80-7108-116-7 326
Atlantis (1991) 80-7108-007-1 325
Československý spisovatel (1969) 303

Román, podle nějž natočil režisér Jaromil Jireš v roce 1968 stejnojmenný film. Po dlouhá léta mne nic netáhlo do mého rodiště; říkal jsem si, že jsem k němu zlhostejněl, a zdálo se mi to přirozené: vždyť v něm už patnáct let nežiji, zbylo mi tu jen pár známých či kamarádů (i těm se raděj vyhnu), maminku tu mám pohřbenou v cizí hrobce, o kterou nepečuji. Ale klamal jsem se: to, co jsem pojmenovával lhostejností, byla ve skutečnosti zášť; její důvody mi unikaly, protože se mi v mém rodišti udály věci dobré i zlé jako ve všech jiných městech, ale ta zášť byla tu; uvědomil jsem si ji právě v souvislosti s touto cestou: úkol, za kterým jsem sem jel, mohl jsem totiž koneckonců splnit i v Praze, ale mne najednou začala nezadržitelně přitahovat nabídnutá příležitost vykonat ho v rodném městě právě proto, že to byl úkol cynický a přízemní, který mne s výsměchem zprošťoval podezření, že bych se sem navracel pro sentimentální dojetí nad ztraceným časem.

Introvert
  21. 3. 2016, 9:55
Nechci se opakovat, ale opravdu moc se mi líbí, jak Kundera popisuje příběh a vy víte, že ten příběh v jeho knize je sice důležitý, je to stavební materiál, ale základní kameny jsou z něčeho úplně jiného... Jeho knihy jsou přesně těmi knihami, které nestačí přečíst jenom jednou. Právě proto, že se chcete znovu dotýkat té stavby a objevovat krásu, o které víte, že tam je, a jejíž jemné detaily jste poprvé jen poodkryli...
Barabura
  13. 3. 2012, 9:17
Tuto knihu jsem určitě četla, ale nepamatuju si z ní ani slovo a ani pocit a to se mi u přečtených knih nestává. Nevim, ale asi to o něčem vypovídá. Nemohu tedy ani ohodnotit hvězdičkama. Budu jí muset buď přečíst znova a nebo nevim...
Anael
  31. 8. 2012, 17:50
Z Kundery jsem v rozpacích. Ano, líbí se mi jeho styl psaní, na druhou stranu... přijde mi to pořád stejné.
ForFreedom
  14. 6. 2015, 20:14

Tradičnější než Kunderovy pozdějí díla a nemůžu si pomoct, také lepší. Kundera sám se, mám pocit, někde vyjádřil, že je to jeho nejspontánnější kniha; je to na ní vidět a přidává jí to na hodnotě. Chybí tady totiž onen základní, pro všechna Kunderova následující díla zcela určující rys, totiž jejich záměrně zdůrazňovaná vykonstruovanost a umělost, autorova racionání ,,vychytralost“, kterou vše, co napíše, podrobuje chladné rozvaze a účelu. Také vypravěč není ještě ztotožněn s autorem, jak tomu už bude počínaje Nesnesitelnou lehkostí pořád, ale zůstává personální, byť tedy v duchu moderního románu multiperspektivní; tudíž všechny doprovodné komentáře a úvahy fungují tak nějak ,,v rámci“ románu samotného, nevyčuhují jako třepící se nitě, ale naopak mnohovrstevnatou látku spojují a prostupují jí, zcela přirozeně a imanentně. A přesto je to pořád důmyslná hra s literární teorií: s vypravěčem, kompozicí, motivy a jazykem: tak propracovaný mnohovrstevnatý text jsem dlouho nečetla... Podle mě prostě Žert funguje mnohem lépe, zůstává jaksi nezávislejší, víc obrácený do sebe a tím pádem i podnětnější, obecnější, ilustrativnější, než ty Kunderovy pozdější romány-úvahy... Každopádně teď už objektivně, jeden ze zásadních českých románů světového významu... 5/5
Rutsuka
  14. 9. 2016, 21:42
Moc knížek odehrávajících se v době komunismu jsem zatím nečetla, takže pro mě to byl zajímavý pohled na tu neveselou dobu, kdy i malý žert (nebo původ, náboženství, názor, náhoda) mohl obrátit život úplně naruby. Líbil se mi styl psaní a střídání vypravěčů, určitě se někdy na nějakou Kunderovu knížku ještě podívám.
stripped
  8. 7. 2011, 11:40
Myslím, že to je skvělá kniha, ukázka toho, jak jeden nevinný žert dokáže člověku zničit život. Určitě tam zapracoval i kus vlastní zkušenosti se socialistickým režimem. Kudnera je podle mého názoru v našem státě nedoceněný autor, což je trochu škoda, protože bychom si takových světových autorů měli víc vážit.
venpazz
  13. 10. 2012, 20:11
Z Žertu jsem nadšená. Bavilo mě, jak byly události popisovány z různých úhlů pohledu; především Kostkův křesťanský pohled na věc mě zaujal, ač nejsem věřící.

Skvělý román o tom, jak může člověka ovlivnit stará křivda a jak se odkládaná pomsta stává nesmyslnou. Nejen, že se Ludvík nakonec mstil úplně jinému, novému člověku, než jaký ho před lety potopil, ještě tím ukřivdil Heleně. Vůbec bych se nedivila, kdyby se Helena Ludvíkovi v budoucnu pomstila za to, jak s ní zacházel - tím by se vytvořil pomyslný řetězec křivd a pomst.

Ludvík postavil celý svůj život na obviňování lidstva z toho, že byl v mládí diskvalifikován je kvůli malému žertu. Nakonec zjišťuje, že po takové době už nejen nemůže, ale ani nechce, aby byla dávná křivda odčiněna. Potřebuje Zemánka nenávidět dál, nenávist se pro něj stala jedinou stabilní jistotou.
Jasanek
  18. 7. 2011, 16:45
Knihu jsem dočetl jen s velkým donucením. Od okamžiku kdy skončí část točící se okolo vojny a Lucie je to peklo. Měl jsem knihu v tomto okamžiku zavřít a dát ji krásné 3-4*. Ale neudělal jsem to a četl dál, tedy mučil se.
Přišlo mi, že román je napsán stylem - hle napadla mě myšlenka o hudbě to tam hodím. Hle napadla mě myšlenka o bytí člověka, to mám dalších 20 stran. Pak se zase vrátím k jízdě králů a zavzpomínám si jaké to bylo lepší za nás to mám dalších 15 stran. Proložím to vzpomínkami na kamarády, kterým závidím jejich nové dívky a mám dalších 30 stran. Na závěr to tedy trochu zdramatizuji aby se neřeklo.
Nuda, o ničem, mučení. Jedna hvězdička za dobrých asi 50 stran o vojně a lásce k Lucii.
Lucianna
  1. 4. 2016, 21:20
Za humorné by se to považovat, alespoň z mého pohledu, ale za skvělou četbu v oblasti 'Povinná četba' se to vážně skvělé čte.
Mariana.
  27. 10. 2012, 17:07
Kundera píše, psal a bude psát jako Bůh. U žádného autora jsem toto do této míry nepotkala. propojování příběhu/myšlenek tak čistě, krásně a nenásilně.. Nicm. Bohužel u Žertu je dějová linie zaměřena na komunisty, reformní i ideové, prospěchářské a v kontrastu katolický doktor, uhelné doly, předčasně a nevinně sexem zprzněnou Lucii. Obávám se, že moje nevím odkud pramenící naprostá nenávist ke komunismu (a jakémukoliv stírání rozdílů mezi lidmi, které je předem utopické především) mi zkazila požitek z knihy, navíc moje silně provoltairovské smýšlení moc nepřidalo ani chytání smyslu v úvahách o církvi, potažmo pokorou a odpuštěním, se kterými se neztotožňuji. Nic z nosných kamenů mi nebylo blízké. Pasivita Lucie, církev, ani komunisté. Ten, kdo říkal, že Žert je výborný, určitě žil za komunismu, kdy kniha byla něčím provokativním. Provokativnost se ale ztratila v čase s absolutním obrácením doby. Celou knížku jsem také zčásti zkalila vlastním úsudkem a předsudky, aniž bych si byla jakkoliv schopná pomoct a ted chci jen vrátit ten obdiv, co jsem ke K. cítila, když jsem četla Nesnesitelnou lehkost bytí. Na závěr knihy byla jako celkem symbolická obhajoba: "dopsáno 5.prosince 1965". S Lehkostí bude nesmrtelný, tato nepředběhla toliko dobu..
Lucy Sisk
  20. 6. 2012, 19:25
Knihu jsem četla, protože jsem musela, ale i tak dokážu ocenit krásu generačního románu z do sovětské vlády. Osud neprávem odsouzeného lehkomyslného pracovníka, který se pak vrací po létech práce v dolech, aby se pomstil - a zjistí, že nic není takobé jako bývalo.

- vzorové dílo východního bloku
- generační román
- děj v Československu po roce 1948, končí v roce 1951
- střídání úhlu pohledu
- tématem je komunismus a jeho podoby během let (uzavřenost před světem, dodržování českých tradic)
- člověk se bál vyjádřit svůj názor
- hudba z Ameriky odsouvá stranou tu původně prosazovanou

Ludvík Jahn
- pro nepochopený smysl pro humor a nerozvážnost byl odsouzen (první měsíce se odvolával na nevinu)
- zářný maják byla dívka Lucie - pomáhala mu zapomínat na svět
- v dopise napsal:
Optimismus je opium lidstva! Zdravý duch páchne blbostí. Ať žije Trockij! Ludvík
- dopis byl určený Markétě na svazáckém školení

Helena
- věrná komunistka, která posuzuje porušování mravních hodnot (svoje promíjí, ale ostatním nikoli)
- "strana komunistů věří, že člověk má jednu tvář, tu která je oddána jejich smýšlení" - ona je pravý opak (jednu tvář má pro stranu a druhou pro svůj život)

Lucie
- poukazuje na to, že pro štěstí a spokojený život nemusí člověk znát politickou situaci
G8
  15. 5. 2013, 20:56
Na české poměry rozhodně nadprůměr. První polovina knihy mě i docela bavila, ale po čase mi to přišlo až příliš monotónní. Těšil jsem se až dojde na samotnou podstatu avizovaného žertu, ale i když nevím, proč to tak je, tak skoro pokaždé, když se v knize na něco těším, nakonec skončím zklamaný.
ribička
  12. 9. 2010, 10:59
To je tak, když někdo nemá smysl pro humor. Příběh člověka, co si jednou pohlednicí s nevinným žertem naprosto zničil život. Optimismus je opium lidstva! Zdravý duch páchne blbostí. Ať žje Trockij!
Ronnie
  26. 3. 2016, 10:57
Kunderův Žert je první knížkou, kterou jsem si od tohoto autora přečetla. A ačkoli jsem se do čtení pustila spíše z povinnosti - je to jedna z knížek v mém maturitním seznamu, hned po dočtení Žert putoval do seznamu mých oblíbených knížek.

Myslím si, že díky Žertu si my, co jsme nezažili totalitu, můžeme udělat obrázek o tom, jak tehdy život vypadal, jaká byla společnost, i co lidi na KSČ třeba přitahovalo nebo naopak odpuzovalo.
Ghoulman
  12. 9. 2016, 8:16
Opravdu nádherně cynická výpověď o režimu, milostných vztazích a světě vůbec. Kundera má vlastně svým způsobem pravdu. Vskutku, život je jen jedna velká fraška. Samozřejmě, nikoliv bez tragických momentů.
calamity-jane
  23. 2. 2014, 8:26
Dlouho jsem se neodhodlala přečíst si něco od tohoto autora, asi ten pocit, že všichni to četli a všichni ho "žerou," tak proč bych měla být stejná, mě odrazoval. Ale nakonec to bylo fajn.
Mám ráda, když je děj popisovaný z pohledů víc lidí.
Překvapilo mě, že jsme se dozvěděli něco víc o Lucii, tím mi opravdu vyrazil autor dech.
A co mě hodně bavilo, tak to byly ty poznámky v závorkách, to rozvití myšlenky, takové to něco, co si myslíte, ale stejně to nahlas neřeknete.
ronynka
  23. 10. 2011, 11:41
Kniha bavila, obcas se clovek zasmal, obcas se bal toho jak to dopadne. Ale nakonec se mi libila dost.
Preambule
  13. 7. 2014, 20:40
Můj první Kundera, a nemůžu být spokojenější. Přečteno všehovšudy za den, události mě úplně pohltily. Paradoxně mi román přinesl i spoustu poznatků z různých sfér lidské kultury - hlavně to, jaké to bylo v letech padesátých (což se už od svých žijících příbuzných dozvědět nemůžu) a lidové hudby - vůbec jsem netušila, že je moravská hudba tak unikátní a tamní zvyky sahají tak hluboko do historie. No a samozřejmě, mnohovrstevnatost myšlenek o lidech samotných, jejich záští a životních filozofií. Navíc mě nadchlo podávání jedné věci z různých pohledů (v dnešní době nic originálního, ale současné ich-formy v podání různých hrdinů jsou v porovnání s Žertem jen velice špatné pokusy) - příběh, ze kterého by mohla být pouze povídka, tak nabývá úplně jiný rozměr.
irulan
  24. 4. 2014, 17:04
Musela jsem k tomu "dorůst" až ve svých čtyřiceti. Nedovedu si představit, ze by se mi to alespon trosku líbilo treba ve dvaceti. Neříkám, ze uz nejsem vubec zádný idealista, ale tehdy bych proste nechtěla přijmout tu lidskou ubohost, byla bych totálně znechucená. Jsme ubozí...a možná, když to na nás dolehne, pak jsme konečně sami sebou.
eliza
  1. 1. 2014, 21:53
Výborná kniha, jedna z těch, od kterých se člověk neodtrhne. Kundera je zkrátka mistr svého řemesla.
Sunny.69
  3. 1. 2011, 18:04
Po přečtení Směšných lásek jsem se vrhla na Žert a byla jsem velice mile překvapena. Kunderův styl psaní mi velice imponuje, jeho vypravěčské schopnosti jsou skvělé. Rozhodně mám díky tomuto dílů v plánu přečíst si i mnoho dalších.
JarKun
  19. 5. 2013, 12:35
Zajímavý životní příběh. Je těžké knihu plně chápat, když člověk tu dobu, kdy i tak obyčejný žertík dokáže zničit život, sám vůbec nezažil. Ale na druhou stranu o to děsivěji to působí, jaké to asi muselo být. Představte si, že byste přišli v dnešní době o rodinu jenom proto, že byste někomu napsali na Facebook, že Kalousek je ochlasta a blb. Hrozná představa. Příběh je silný. Nenávist a pocity hlavního hrdiny perfektně vykreslené. Pořád jsem doufal, že se nakonec objeví ještě Lucie a dojde k nějakému velkému happy endu, ale pak jsem si uvědomil, že nekoukám na Ordinaci v růžové zahradě, ale čtu knížku o životě. Vtipné i teskné, srdeční i kruté - to všechno zároveň. Moc krásná knížka.
DeviR1
  27. 3. 2014, 22:11
Z této knihy si pamatuju, že zhruba první půlka byla super, zbytek mě nudil a nutil jsem se, abych ji dočetl. Myslel jsem si, že Žert mi otevře dveře do díla tohoto autora a budu pokračovat ve čtení jeho tvorby, ale naopak mě odradila.
Barca9358
  15. 5. 2015, 12:03
Hodnotím knihu pozitivně, občas mi sice chvíli trvalo, než jsem se zorientovala v postavách, ale nakonec do sebe všechno hezky zapadalo. Některé pasáže, například když mluví Jaroslav se mi zdály zbytečně zdlouhavé a zbytečné. I přesto se mi kniha četla dobře, ale už se k ní nejspíš vracet nebudu.
stonedstone
  29. 1. 2014, 0:06
Super. Kunderu mám s každou další přečtenou knížkou radši. Líbí se mi jeho styl, jak píše úplně lehce a zároveň jde do hloubky. Líbí se mi vykreslení postav, jak se doplňují a prolínají. Dohromady tvoří zvláštní harmonii. Což aspoň kompenzuje zjištění, že celý svět je absurdní a zvrácený žert osudu (který naštěstí skončí zapomenutý na smetišti dějin, takže je to jedno).
Kenty
  2. 9. 2016, 15:55
Tahle kniha mě překvapila, nikomu z mých známých se totiž nelíbila, ale mne naprosto uchvátila. Zamilovala jsem si Kunderův styl psaní, který ve mě vyvolává pocit nepopsatelné autentičnosti :-)
Poslední dvě kapitoly mi přišly zbytečně zoufalé, ale i přesto dávám 5 hvězd! :-)
lucaaa8
  8. 11. 2012, 22:36
Kunderův Žert jsem hltala od začátku do konce. Jeho myšlenky ve mně evokují touhu číst dál a dál a jeho humor mě pokaždé dostane. A Žert je dokonalý.
maciii
  22. 9. 2011, 23:24
Vyprávění je bez akce, vášně a dynamiky, ale v tomhle případě mi to kupodivu nevadilo. Kniha mě i přes častý výskyt zdlouhavých úvah bavila a dočetla ji s nefalšovanou zvědavostí.
gggulas
  21. 4. 2011, 11:19
Tato kniha mne moc neoslovila, horko těžko jsem ji přečetla, ale jeho styl pro psaní a humor se mi líbí, popsána situace komunismu a jak vše za "komančů" probíhalo.
Vojtěch Kunc
  1. 9. 2016, 22:24
Musím se přiznat, že jsem měl zpočátku trochu ke Kunderovi odpor. Naše učitelka češtiny z jeho knížek šílí a to mi ho automaticky snižovalo. Směšné lásky mě spíše potvrdily mou averzi, říkal jsem si: "co je na něm tak zajímavého....nechápu". No a pak jsme měli na výběr Žert v povinné četbě a já si řekl, že dám Kunderovi šanci. A udělal jsem dobře! Žert je skvělá kniha. Líbil se mi dokonce více než 1984 z jednoho důvodu. Žert nebyl pouze o socialismu, byl i o jiných tématech z lidského života a prokládání filozofickými pasážemi mě vůbec nenudilo, ba naopak. Přemýšlel jsem i nad pěti hvězdičkami, ale to dávám spíše výjimečně, třeba až si to přečtu znova, a to určitě udělám. Moc doporučuji!!!
poiu
  9. 10. 2014, 22:16
Kunderův Žert je otevřená ukázka života v tvrdých 50.letech. Jeden žert, který může člověku zničit celý život, jediná chvíle, kdy se k člověku všichni obrátí zády a hlavní hrdina se dostává do úplně jiné životní role, o které ho ani ve snu nenapadlo, že by se ho kdy mohla týkat.

Láska k Lucii, kterou po mnoha letech (snad) znovu potká a návrat do rodného města, kde už jej skoro nikdo nezná.... Líbí se mi propletené příběhy jednotlivých postav i vyprávění z několika úhlů pohledu.

Viděla jsem i film natočený dle tohot románu (scénář napsal Kundera sám) a není ani z poloviny tak dobrý jako kniha.
Terryinka
  2. 5. 2014, 22:37
Jedna z mých "maturitních knih". Upřímně nechápu, jak někdo může napsat, že jeho díla jsou pořád o jednom a tom samém. Každé jeho dílo je originální, poutavé a výborně napsané. Opět nemám co bych vytkla. Že bych byla Kunderovou faninkou? :)
Babora
  30. 3. 2014, 17:27
Kniha je velmi kvalitní - skvělé popisy , myšlenky i postavy. Ale stále se ptám, proč autor tak strašně zesměšňuje všechny ženské postavy?
oslikmarketka
  14. 5. 2013, 19:39
V knize mě kromě hlavního tématu (křivda - pomsta) zaujala krásně ukázaná atmosféra padesátých let a skvělá postava Markéty, která naprosto splývala s dobou, věřila všemu co ji soudruzi nakecali a byla uzavřená proti všem myšlenkám odporujícím marxismu-leninismu. Zemánek, vlezdoprdelka, ač pražák, juchal na oslavách prvního máje ve slováckém kroji. Alexej, který nebyl unavený, protože byl komunista! A konečně Ludvík, jenž svou individualitou prostě nemohl zapadnout do kolektivního nadšení doby - Optimismus je opium lidstva! bylo něco tak cynickýho, že to soudruzi prostě nemohli pobrat.
veronicie
  12. 3. 2013, 20:47
Knihu jsem četla v roce 2010, mám u ní poznámku, že se mi moc líbila, ale dnes už vůbec nevím o čem to bylo nebo že bych ji vůbec byla četla.
otgo
  12. 3. 2012, 19:49
Kniha ve které se mísí dvě roviny - láska a nenávist. Je jen na člověku, ke které rovině se přikloní. Děj je hlavně v první polovině knihy velmi napínavý, v druhé už méně. Ale přesto ho považuji za velmi zdařilý - vše do sebe nakonec zapadne jak ozubená kolečka. Určitě doporučuji si knihu přečíst.
Lili95
  18. 5. 2011, 8:44
Zdravý duch páchne blbostí... aneb život člověka, kterého tenhle režim zhodil až na dno a on stále stál o to do něj patřit. Dokonalý román plný vtipu i otázek pro zamyšlení...
Faidra
  22. 10. 2010, 8:57
Život v Absurdistánu na druhou aneb trpká realita s hořkým šklebem místo úsměvu po dobrém vtipu. Z mého pohledu jeden z nejlepších českých románů vůbec.
bsimsova
  11. 11. 2009, 20:18
Příběh o lidech, kteří věřili v lepší budoucnost za komunismu, ale chyba zapsaná v kádrovém posudku jim zkazila celý život. Knížka mě utvrdla v tom, že myšlenka "všichni mají mít stejně" je sice hezká, ale neproveditelná.