Život a osud

Knižní klub - 2009
ISBN: 978-80-242-2345-2

Knižní klub (2009) 978-80-242-2345-2 622
Naše vojsko (1993)

Románovou kroniku Vasilije Grossmana Život a osud, která v široce rozvětveném příběhu zachycuje klíčové události druhé světové války v sovětském Rusku, stihl rok po jejím vzniku (1960) úděl všech knih, jež se svým obsahem znelíbily - autorův nemilosrdně kritický pohled na způsob, jak se Stalinův vládnoucí režim vypořádal s průběhem a dopadem války bez ohledu na nikoho a na nic kromě vlastních mocenských cílů, odsoudil tuto knihu k tomu, že ji KGB zabavila Grossmanovi při domovní prohlídce a že vyšla poprvé až o dvacet let později v Lausanne. Od tohoto okamžiku se stala celosvětovým bestsellerem. Historická epopej líčí na pozadí "velkých dějin" životy a osudy několika desítek postav úzce či volněji spjatých s rodinou Alexandry Vladimirovny Šapošnikovové a zavádí nás do Moskvy, Stalingradu či do Kazaně, k ruskému stíhacímu leteckému pluku i k tankovému sboru na Urale, do židovského ghetta, německého koncentračního tábora či do nechvalně proslulé věznice Lubjanka. Šíří záběru i stylem vyprávění si toto dílo poprávu vysloužilo označení Vojna a mír 20. století. (Založil/a: skjaninka)

Vasilij Grossman Vasilij Grossman
*12.12.1905 - †14.10.1964

Peetuliska
  1. 11. 2016, 12:09
Kniha sama se označuje jako románová kronika. Společně sleduje osudy několika hlavních postav a plno vedlejších, kdy všechny pojí určitá rodinná spřízněnost s rodinou Šapošnikových.
Pro mě to byla nekonečná kniha, která vzhledem ke svému pojetí neumožňovala nějaké bližší vcítění s dotyčnou osobou, vždy jsme jen na chvíli nahlédli a zase šli dál, jen málo osudů je zde definitivně uzavřených. Dalším pro mě problémem byla ruská jména, která měla různou podobu ve zdrobnělinách a místy bylo dost matoucí o koho se jedná, i díky jménům po otci.
Ocitáme se na několika místech, na německé a ruské frontě, v německých i ruských lágrach a zjišťujeme, jak si vzájemné prostředí je neskutečně podobné a stejně necitlivé.
Když se odprostím od nekonečných vojenských taktik a operací, tak mě některé osudy opravdu zasáhly, za zmínku stojí příběh malého Davida a Sofji Osipovny, z toho neskutečně mrazilo. Velice dobré byly filozofické rozhovory na téma dobro x zlo, antisemitismus a svoboda.
Pro mě velice zajímavý popis (hlavně) ruské společnosti, ne však nejlépe zvolenou formou pro přiblížení se čtenáři.

- Měl smutnou zkušenost: člověk často narazí na společníka, chytrého a vtipného, ale zároveň jakoby nesnesitelně nudného.
V přítomnosti podobných lidí mu slovo nešlo z úst, hlas mu vázl, rozhovor ztrácel barvu a smysl, a stával se jakýmsi slepohluchoněmým. Byli i tací, v jejichž blízkosti každé upřímné slovo znělo falešně.
Ale znal i jiné, hlavně mezi dávnými známými, v jejichž přítomnosti si zvlášť uvědomoval svou samotu.

- " U nás se, Ženěvjevo, rádi vysmíváme inteligentům pro jejich hamletovskou rozpolcenost, pochybost a nerozhodnost. Taky já jsem zamlada těmito rysy pohrdal. Teď soudím jinak: nerozhodným a pochybovačným vděčí lidé za velké objevy a knihy. Nedokázali o nic míň než ti, co jdou bez ohlédnutí rovnou za nosem. Dají se i upálit, když to bude třeba, a půjdou i do palby stejně rozhodně jako ti odhodlaní a přímočaří."
Zany
  14. 10. 2012, 15:18
Kniha byla aktuálně zfilmována, 12dílný seriál začala vysílat ruská televize. Četl jsem to celkem nedávno, takže mám knihu ještě celkem v paměti - příliš na mne nezapůsobila, bude zajímavé jestli si seriál povede lépe.
Jezinka
  18. 1. 2013, 13:27
Moje nekonečná kniha, myslela jsem, že se nikdy nepropracuju ke konci. Přitom výborně napsaná, zajímavá, zajímavé postavy, zajímavé osudy, sympatický hrdina ... a tam byl kámen úrazu. Román je mozaikou osudů a událostí, není účelem, aby do sebe vše zapadalo, spousta toho zůstane nevyřčena, nedořešena a člověk nejde od začátku do konce příběhem s jedním hrdinou či několika. Ústředním bodem románu není život a osud jedince, ale život a osud jako takový v určité situaci.