Hrdinové jako my

Poprvé vydáno celosvětově: 1995

Labyrint - 2000
ISBN: 80-85935-18-X

Labyrint (2000) 80-85935-18-X 246 Knižní klub: ISBN 80-242-0364-2

Mladý německý spisovatel ve svém eroticko-satirickém románu sjednotí rozdělený Berlín. Brussigův hrdina se narodil v roce 1968 a vyrůstal v závětří studené války. Příběh jeho dospívání plného omezování a obsesí, od onanujícího puberťáka až k bolestnému prozření, odpaluje autor jako jízlivý ohňostroj neuctivých a fantaskních nápadů. Podobně jako Grassův Oskar Matzerath z Plechového bubínku stává se Klaus Uhltzscht po téměř půl století satirickým ztělesněním ztracené identity a absence smyslu života ovládaného samými tabu v reálně existujícím socialismu. Jeho neschopnost cokoliv pochopit, natož prohlédnout působí neodolatelně komicky v nesčetných detailech a groteskně zoufale v celku. Román je vynikající satirou naší doby. Je napsán s chladným hněvem mladého autora, který chce svobodně žít a hluboce nedůvěřuje světovým dějinným experimentům. (Založil/a: skjaninka)

#satira
Thomas Brussig Thomas Brussig