Fronta v Dolomitech 1915 - 1917

Fronta v Dolomitech 1915 - 1917

Šesté rozšírené a doplněné vydání knihy, která je už téměř dvacet let trvale žádaná. Publikace přínáší čtenářům, turistům, horolezcům, cyklistům, vodákům, a všem návštevníkům Dolomit, podobně i zájemcům o historii, pohled do všedních válečných dnů ve velehorském prštředí proslulých italských hor. V úvodních statích popisuje Dolomity všeobecně, nášledně zachází do historie, líčí poitické dění v Evropě v době před 1. světovou válkou, zmiňuje se o vlastivědných zajímavostech, pojednáva o vojsku Rakouska-Uherska a Itálie. Publikace dále poukazuje na nynejší stav dávneho frontového území, zahrnuje do publikace zajímavá současná muzea války, taktéž i ta v přírode, v jedné kapitole vypovídá dokonce i ovzorně udržovaných vojenských hřbitovech a pohřebištích, obsahuje taktéž kapitolu o Zvonu míru na pahorku Colle di Miravalle nad Roveretem, kde v minulých letech došlo k velkým změnám a k novému uspořádání. Konečně podotýká a na fotografiích přibližuje kostnici Castel Dante, kde jsou uloženy kromě pozůstatků tisíců italských a rakouských vojáků i tělesné ostatky 151 československých legionářů, a závěrem předkládá informace o Muzeu války v Roveretu s jedinečnými historickými sbírkami.

Zdroj: http://www.press.sk/military-51/fronta-v-dolomitech-1915-1917/ (Založil/a: kaciska88)

kaciska88
  14. 2. 2013, 14:51
Úžasná kniha plná příběhů z 1. sv. války. Málokdo ví, že tato válka probíhala i v horách a to v nadmořských výškách i 3000 m.n.m. Knížka mě fascinovala. Moc ráda chodím po italských Dolomitech a často necházíme pozůstatky z této kruté války. Při čtení jsem se vracela na navštívěná místa a představovala si, v jak hrozných podmínkách zde vojáci bojovali. Knížka je plná dobových i současných fotografií i výpisků z deníků vojáků.