Oslnění

Poprvé vydáno celosvětově: 2004

Dokořán - 2008
ISBN: 978-80-7363-204-5

Dokořán (2008) 978-80-7363-204-5 457

Román současného autora Thomase Brussiga zachycuje přelomový rok nejnovějších německých dějin (1989/90). Tato doba je příznačná svou nezakotveností: starý režim je před zhroucením, ale nový ještě nebyl definitivně ustaven. Události jsou plasticky vylíčeny na prolínajících se osudech románových postav, které jsou jak z Východu, tak ze Západu, a jejichž úhel pohledu je tudíž často protikladný. Brussigovou silnou stránkou je poutavé vypravěčství, smysl pro absurditu (on sám tomu říká bizarnost, která zrcadlí dobu), živé a věrohodné postavy a prokomponování jejich osudů tak, že čtenář žasne nad prokresleným obrazem nedávné doby, jejíž jednotlivé epizody už zapomněl, přestože jejich důsledky nás ovlivňují dodnes. (Založil/a: skjaninka)

Thomas Brussig Thomas Brussig
*19.12.1964

Pend
  24. 12. 2013, 10:25
Už to tu zaznělo, takže se budu opakovat. Velkolepá kronika roku 89/90 v bývalé NDR, ve které se objevuje opravdu velké množství postav. To nezbytně vede k určité chaotičnosti, na jednotlivé postavy tak nezbyde moc prostoru a navíc se řada z nich vůbec nepotká. Ale jako výpověď o konci Zdi je to velkolepé. Celkem souhlasím se závěrečným zhodnocením - románová kronika bez retuší, nostalgie a laskavého českého humoru.
karkulin1982
  13. 12. 2013, 19:19
Kniha se mi líbila, i když jsem se v množství postav ze začátku ztrácela. Vzhledem k tomu, že mám ráda německou literaturu a také o roce 1989, tak se mi moc líbila a byla pro mě poučná.
Mispulina
  15. 9. 2015, 11:44
Román skvěle ilustruje, jak to tenkrát podle mého vypadalo. Bez přikrášlování, euforie, nadšení... Prostě tak, jak tuto dobu prožívali různí lidé, pracující na různých pozicí různého postavení. Každý se s tím musel poprat po svém a ne každému se to muselo líbit. Děly se velké věci, přicházely velké změny, ale "obyčejné" životy šly dál. Skvělý román, který podle mě stojí za přečtení.
Johanna
  4. 8. 2011, 18:34
Příliš mnoho postav, ve kterých se člověk snadno ztratí. I tak by se dal charakterizovat román od Thomase Brussiga. Jenže jak jinak popsat události a emoce v revolučním roce? Euforie, oslnění, a následné vystřízlivění, pro jiné strach. Záleží, na které straně barikády stojíte… Čtivá sonda do hlubin jednoho národa.