Dirigent

Poprvé vydáno celosvětově: 2011

Jota - 2013
ISBN: 978-80-7462-305-9

Jota (2013) 978-80-7462-305-9 448

Příběh o síle hudby, touze po slávě i výjimečném talentu. Příběh o hladu a válce. Příběh skladatele Dmitrije Šostakoviče a jeho rodného Leningradu. Píše se rok 1941 a na leningradské střechy už několik měsíců padají zápalné bomby. Většina kulturní elity byla z města evakuována už na začátku německé blokády, ale svérázný a tehdy už uznávaný skladatel Dmitrij Šostakovič se rozhodl zůstat, aby pomohl Leningrad bránit. Když právě nehloubí zákopy nebo nehlídá svou milovanou konzervatoř před požárem, skládá pro obklíčené město symfonii. Ale nakonec utíká i on. Karl Eliasberg, stydlivý i ambiciózní rozhlasový dirigent, nenese tragédii města o nic lehčeji. Ale když je přes německé ležení propašována dokončená Šostakovičova symfonie a Eliasbergovi je nařízeno ji se svým prořídlým a vyhladovělým orchestrem nacvičit stůj co stůj, zdá se, že život konečně nabírá zajímavější směr. Podaří se mu náročnou symfonii s orchestrem chodících mrtvol a v kruté zimě nacvičit? Nezklame Šostakoviče, svůj idol i objekt žárlivosti? Zaslechnou nakonec Hitlerovi vojáci tóny nesoucí z ampliónů poselství, že zdecimované město se nikdy nevzdá? (Založil/a: al-ma)

Snaporaz
  1. 10. 2016, 21:11
Tato kniha je opravdu výjimečná a čte se jedním dechem od začátku až do konce. Tak věrohodně popsaná blokáda Leningradu a odhodlání místního lidu přežít za každou cenu. Přičemž ústředním motivem knihy je nastudování Šostakovičovy 7.symfonie místním druhořadým symfonickým orchestrem. Pro mne coby horlivého obdivovatele Šostakovičovy tvorby zážitek opravdu mimořádný.
hopsinka
  9. 8. 2013, 16:23
Úžasná kniha.Mám raději literaturu faktu, ale toto je napsáno s maximální snahou fakta respektovat a emocionální doprovod je strhující.Vzhledem k tomu, že to nenapsal ruský autor ve snaze glorifikovat zásluhy ve velké vlastenecké válce, člověk těm myšlenkám a chválám více věří.