Ztracený přístav

Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Argo - 2013
ISBN: 978-80-257-0804-0

Argo (2013) 978-80-257-0804-0 512

V nedostavěném a jen z části obydleném satelitním městečku za Dublinem dojde k vraždě dvou dětí a jejich otce. Matka je převezena na intenzivní péči a bojuje o život. Případu se ujímá Dělovka Kennedy, vyšetřovatelské eso dublinského oddělení vražd. Zprvu se spolu se svým mladším parťákem Richiem domnívají, že případ je jasný: Pat Spain se stal obětí hospodářské krize, takže zabil svoje děti, pokusil se zabít i svou ženu Jenny a nakonec spáchal sebevraždu. Je tu však až příliš mnoho nevysvětlitelných okolností a stopy vedou dvěma směry zároveň. Navíc se ke slovu hlásí i Dělovkův soukromý život. Jeho sestra Dina, která se o případu dozví ze zpráv, začíná mít opět psychické problémy a vzkřísí něco, o čem se Dělovka domníval, že to má pevně pod kontrolou - něco, co se v těch končinách jednoho léta přihodilo jejich rodině, když byli ještě děti... (Založil/a: Ruxandra)

Tana French Tana French
*01.01.1973

Nestea
  25. 6. 2013, 10:29
Do této autorky jsem se zamilovala. Píše přesně stylem, který se mi líbí a žádná její kniha není kopii té předchozí. Ztracený přístav mě udržel v napětí až do konce. Sice jsem zhruba od 300 strany tušila kdo za vraždami stojí, ale tajně jsem doufala, že tomu tak nebude. :o( Naopak já jsem z vedlejší linie týkající se sestry hlavního vyšetřovatele byla nadčená - ukázka, že i vyšetřovatelé vedou soukromý život, který není nijak jednoduchý. Určitě doporučuji a dávám pět hvězd :o)
teola
  24. 5. 2014, 21:41
V lesích má magickou auru debutu, Podoba je úžasně vystavěná po emoční stránce, Na věrnosti se zdá slabší - ale Taně nešlo (a nejde) upřít, že psát umí. Na další knihu jsem tedy byla zvědavá jako malé dítě. A znovu jsem byla uchvácena. Miluji styl, jakým autorka píše. Podoba však zůstává nepřekonána.
Pett
  11. 8. 2013, 22:47
Mám slabost pro Tany styl psaní... skvělý nápad v každé knize rozpracovat příběh člověka, který se mihne v té předchozí... nemám totiž ráda ságy detektivek o jednom vyšetřovateli...ale přeci jen tahle trochu pokulhává za ostatníma... možná zklamání nad absurdním plynutím případu, ale možná mi prostě jen nesedla... každopádně i tak se už těším na další!
Venceslao90
  30. 3. 2013, 18:41
Dlouho mi knihy této autorky unikaly a ani nevím proč, protože jsem tušil, že se mi budou hodně líbit a měl jsem pravdu. Ztracený přístav je sice první knihou, kterou jsem od této autorky přečetl, ale rozhodně nezůstane poslední. Opravdu vynikající detektivka, která není zrovna krátká, ale nemá žádné hluché místo. Popis charakterů postav je opravdu skvělý, pomalé rozmotávání tragédie jedné rodiny taktéž a výborné rozuzlení je jen třešničkou na už tak skvělém dortu. Jediné k čemu bych měl výtku je podle mého názoru docela zbytečná vedlejší příběhová linie týkající se sestry hlavního vyšetřovatele. Moc nechápu proč to autorka do knihy dávala...? Ale i tak dávám plný počet a doporučuji všem milovníkům detektivek. ;-)
DanielOsbourne
  6. 10. 2013, 22:01
Tana French opět nezklamala a přinesla zapeklitý případ, který by se vešel i na 200 stránek. Ale to by nebyla ona, aby příběh nenatáhla na více jak 500 stran. Knize to v žádném případě neublížilo, protože Tana je prostě královnou dialogu a za tím si stojím. Po dočtení jejích knih dostávám trochu strach, protože si člověk uvědomí, jak málo stačí k tomu, aby vás někdo zavraždil. "Ztracený přístav" je povedená kniha, ale chybí jí trochu víc proniknout do osudů rodiny. Pro někoho to bylo dostačující, pro mě málo. Zkrátka jí chybí to, co nám Tana přinesla v "Podobě". Vhození detektiva do ohniska problému, i když uznávám, že tady to zkrátka nešlo. I přes to je kniha lepší než první díl "V lesích" a tak se u mě "Ztracený přístav" zařadil na druhé místo knih z Dublinského cyklu.
twiGGy88
  24. 1. 2014, 20:56
Detektivka to není špatná, ale už mě asi začíná nudit, že všechny knihy, s vyjímkou (všemi jen ne mnou) favorizované Podoby, jsou napsané podle stejné šablony - vražda a detektiv, kterého s místem činu kromě vyšetřovaní pojí ještě tragická příhoda z minulosti. Tento koncept mě nadchl v knize Na Věrnosti, ale v knihách Ztracený přístav a V lesích je tato tragická příhoda z minulosti jaksi navíc a - řečeno autorčinými slovy - s případem "má hovno co dělat". Tana French bavila, ale začíná se opakovat a bavit přestává...
Jarohrad
  19. 1. 2014, 22:34
Všechny knihy Tany French jsou výborné. U této jsem si dokonce prvních sto stran myslel, že dám její knize konečně 5 hvězdiček. Vypadalo to na americkou drsnou školu ve stylu Raymonda Chandlera. Vypravěč je totiž správnej "drsňák". Nechápejte mně špatně, nemám nic proti psychologické detektivce, ale ty její jsou příliš dlouhé i na tu psychologii. Navíc prosakování minulosti Dělovky a jeho rodiny jen zbytečně plní stránky. Kdyby každá její kniha měla o 100 - 150 stran méně, byla by dokonalá. Už od dob Agathy Christie platí, 200 stran na dobrou detektivku úpně stačí.
Melda
  4. 11. 2013, 12:04
Knihou V lesích a částečně i Podobou jsem byl nadšený. Bohužel v mých očích byly Na věrnosti a především Ztracený přístav podstatně slabší. Oceňuji styl vyprávění a tradičně výborné dialogy, ale bohužel mě to tentokrát nevtáhlo do děje tak jak jsem byl u Tany French zvyklý.
telusd
  15. 8. 2015, 14:09
Skvěle napsaná kniha, děj vás žene kupředu. Osobně jsem jí měla za víkend přečtenou. Bavila mě, její obsáhlost mi nevadí. Bohužel je možná trochu průhledná v tom, kdo je viníkem činu...
modruse
  12. 1. 2014, 18:44
Ženy autorky nečtu nebo se jim snažím vyhýbat. Tuto vyhledávám. Ztracený přístav - velice poutavé čtení.
hejak
  30. 3. 2013, 8:21
Pěkná detektivka, hezky se čte, ale po přečtení knih "Podoba" a " V lesích" se u mě zařadila až na 3. místo.