Babičko, dědo, vezměte si mne na prázdniny!

Babičko, dědo, vezměte si mne na prázdniny!

Podtitul: Povídání o cukrovce nejen pro prarodiče a jejich vnoučata

Originální název: Babičko, dědo, vezměte si mne na prázdniny!

Mladá fronta - 2012
ISBN: 978-80-204-2583-6

Mladá fronta (2012) 978-80-204-2583-6 92

Knížka si klade za cíl srozumitelnou formou informovat laiky o příčinách vzniku dětského diabetu 1. typu, jeho klinických projevech a způsobech léčby. V úvodu každé kapitoly je čtenář obeznámen s hlavním tématem, poté následuje teoretická a praktická část, která je vždy proložena pohádkou doplněnou krásným obrázkem, a na závěr kapitoly jsou zopakovány nejpodstatnější informace pro zapamatování. V jednotlivých kapitolách jsou vysvětleny etiopatogeneze a příznaky diabetu mellitu, význam inzulinu (jeho struktura, sekrece a účinky), druhy používaných inzulinů a jejich účinky, systém inzulinové léčby bazál-bolus. Další kapitoly jsou věnovány stravovacímu režimu diabetiků a fyzické aktivitě včetně praktických doporučení pro úpravu léčby při sportování. Zdůrazněn je význam selfmonitoringu glykemií, probrány jsou i otázky hypoglykemie, hyperglykemie a diabetické ketoacidózy – jejich příčiny, příznaky a možná řešení. Poslední kapitola přináší „slovníček diabetika“ s vysvětlením odborných termínů a obecnou informaci o mimořádné situaci, kterou bývá přidružené akutní onemocnění.

Knížka je vhodná nejen pro prarodiče diabetiků, ale i pro rodiče a pedagogy, a zároveň i dětské a dospívající diabetiky.
Edice: Lékař a pacient (Založil/a: al-ma)