11/9

11/9

Podtitul: 2001/2012

Originální název: 11/9

MOJMÍR GRYGAR s odstupem let texty esejů doplnil komentáři, aby osvětlil méně známé okolnosti událostí, jež znamenají předěl v moderní historii Spojených států, Evropy i celého světa. Kniha 11/9 vyjadřuje aktuální kritický postoj k bezpříkladnému teroristickému zločinu vymykajícímu se všem měřítkům, i k útoku nejmocnější země světa na Irák, motivovanému falešnou záminkou a do očí bijícím porušením mezinárodních konvencí. Jakékoli úvahy o cestě, kterou se dnes vydává Amerika a Evropa, přemýšlení o nebezpečí hrozící západním demokraciím a celé atlantické civilizaci, se nemohou vyhnout kritickému hodnocení apokalyptických událostí z roku 2001 a 2003. Oba eseje uveřejněné pod titulem 11/9 patří k ojedinělým kritickým ohlasům zmíněných událostí u nás. Skutečnost, že se s nimi může veřejnost seznámit až po 11 letech, je výmluvným svědectvím o stavu svobody tisku a volné diskuse v naší zemi. Autor knihy 11/9 MOJMÍR GRYGAR, literární historik, bohemista a slavista, působil jako vědecký pracovník v Ústavu pro českou literaturu AV v Praze a jako vysokoškolský učitel na různých univerzitách v České republice i v zahraničí. Během dlouholetého působení na univerzitě v Amsterodamu se věnoval studiu vzájemných vztahů mezi českými, ruskými a západními moderními literárními a uměleckými směry. Vydal řadu knih (o Vančurovi, Nerudovi, Fučíkovi, Máchovi), studií (Umění reportáže), vysokoškolských příruček (Slovník českého strukturalismu), sborníku, kritických statí a esejů (Trvání a proměny). Desítky studií publikoval v odborných časopisech a sbornících v Holandsku, Německu, Francii i jinde v Evropě, ve Spojených státech a v Kanadě. V Petrohradě vydal sborník o moderní ruské, české a západní umělecké avantgardě (Znakotvorčestvo). (Založil/a: alča87)