„Rudé právo psalo, že nás bylo málo...“

„Rudé právo psalo, že nás bylo málo...“

Podtitul: Restituce identity a identita restituce v diskursu Rudého práva v roce nula

Originální název: „Rudé právo psalo, že nás bylo málo...“

SLON - 2013
ISBN: 978-80-7419-065-0

SLON (2013) 978-80-7419-065-0 188

Kniha se zabývá porevolučním diskursem nápravy majetkových křivd a restituce jako součásti transformace a reformy. Téma postkomunistické transformace pojednává autorka prizmatem konceptu "kolektivní (sociální) paměti", "politiky paměti" a "přechodové spravedlnosti. Táže se, jak k utváření privatizační ideologie během postkomunistické transformace přispěl mediální diskurs a jakou roli v mocenských soubojích o podobu re-privatizace a transformace sehrála levicová masová média.

Kniha se dotýká otázky vyrovnávání se s komunistickou minulostí a jeho zne/užívání v porevolučním období soubojů o podobu dneška a také komplikovaných a neprůhledných procesů transformace a problematického vznikání trhu a demokracie u nás. Představuje původní teoreticko-empirickou případovou studii, která propojuje řadu přístupů, disciplín a podoborů: diskursivní teorii a analýzu, mediální studia, sociologii institucí, sociologii spravedlnosti a studia sociální paměti. (Založil/a: Moreanne)