Orbitální šerloci

Poprvé vydáno celosvětově: 2006

Mladá fronta - 2006
ISBN: 80-204-1488-6

Mladá fronta (2006) 80-204-1488-6 416

Fantaskní detektivka jistě uspokojí milovníka kriminálních příběhů i čtenáře SF a fantasy. Devět současných českých autorů nabízí na stránkách další antologie z edice Ikaros své osobité pojetí tohoto žánru.
Dozvíte se, jaké dalekosáhlé následky může způsobit vypadnutí obyčejného nýtku... kdo zabíjel v palácích středověké Konstantinopole... co se skrývá v hlubinách měsíčních „moří"... jaké síly stojí za podivnými jizvami na těle zavražděného muže... Předchůdci i následovníci Sherlocka Holmese a dalších slavných detektivů již po tisící rozehrávají hru na lovce a kořist, neboť zločin je věčný...

Vybrali a sestavili Antonín K. K. Kudláč a Tomáš Němec
Povídky:
- Jaroslav Velinský: Stačí vyndat nejtek...
- Petr Kaufner: Druhá kůže
- Josef Pecinovský: Muž, který vypil robota
- Juraj Červenák: Kámen a krev
- Ondřej S. Nečas: Případ rudé gladioly
- Michal Špaček: Dobří, zlí a bohatí
- Jana Rečková: Konec sezóny v Ponorce
- Jiří Pavlovský: Ztracená apokalypsa
- Ondřej Neff: Lunární potápěč (Založil/a: Novinha)

ondrasek
  31. 8. 2014, 7:46
Poskládané je to parádně. Všechny povídky mají společný detektivní rys, ale každá je z jiného soudku, od žánru přes časové umístění až po dějové lokace jsou povídky krásně rozmanité.

Stačí vyndat nejtek - na rozjezd nic moc. Dlouho jsem se nemohl chytit, ale pointa dobrá ***
Druhá kůže - solidní detektivka, také dobře vypointovaná ****
Muž, který vypil robota - skvělé téma. Upgrade člověka po vypití robotických nanočástic *****
Kámen a krev - povídka s prvky magie zasazená do l.p. 1000 - pro mě asi nejlepší z celé knihy *****
Případ rudé gladioly - droga umožňující člověku měnit podobu - výborně zpracované téma *****
Dobří, zlí a bohatí - jediná povídka z knihy, kterou jsem přeskočil po pěti přečtených stranách. Já tohle fantasy téma se skřítkama, elfama a jinýma paznechtama nemám rád.
Konec sezóny v ponorce - vyvražďovačka osazenstva hotelu v ponorce na motivy Deseti malých černoušků od Agáthy Christie - asi nejkrvavější z povídek ****
Ztracená apokalypsa - pátrání soukromého detektiva po ženě, jež má porodit antikrista - obrovsky vtipná povídka, bavil jsem se celou dobu čtení *****
Lunární potápěč - lunární případ Kuby Nedomého a Dědka Čucháka je pro mě z celé knihy největším zklamáním. Proč to Ondro, dopytlepráce, píšeš ve dvou časových rovinách? Jestli kvůli zmatení čtenáře, tak je to oukej **
Novinha
  13. 4. 2013, 10:44
U této sbírky povídek s detektivní tématikou jsem se bavila podstatně víc než u Časovíru. Působila na mě vyváženěji kvalitou jednotlivých povídek. Přesto je každá povídka jinak pojatá, autoři se chopili tématu po svém. Juraj Červenák svou povídku Kámen a krev velmi zdařile zasadil do roku 1000 našeho letopočtu. Děj povídky Dobří, zlí a bohatí se odehrává ve světě, který nastavuje pokřivené zrcadlo Tolkienovské Středozemi a opět je to velmi zábavné. Ztracená apokalypsa se pohybuje v současnosti opepřené okultními prvky a autorovým svérázným humorem. A Neff se vrací k dobrodružstvím Kuby Nedomého a Dědka Čucháka z budoucnosti.