My, Evropa a svět

Originální název: My, Evropa a svět

Fragment - 2013
ISBN: 978-80-253-1755-6

Fragment (2013) 978-80-253-1755-6 180

Kniha My, Evropa, svět vychází před odchodem Václava Klause z desetiletého prezidentského úřadu.
Jedná se o zcela nový text, nikoliv o projevy či již někde publikované články a úvahy. Také proto je možné tuto knihu považovat za bilanční.
Směřování dnešního světa se odchyluje od hodnot a principů, jakými jsou svoboda, tržní hospodářství a parlamentní demokracie, kterých jsme rychle dosáhli na počátku 90. let. Tento neutěšený stav mne trápí a vidím jej nejen v naší zemi, ale také v Evropě a celém západním světě. Proto název knihy My, Evropa a svět.
Tento text jsem záměrně napsal a čtenářům předkládám až v posledním roce svého prezidentování. Zdůrazňuji to, neboť jsem chtěl knihu vydat před jeho ukončením, ještě do jisté míry svázán s prezidentskou funkcí. Nejsou to žádné paměti, na ty se ještě necítím, ale je to vážné zamyšlení nad uplynulými dvěma desetiletími. Toto období bylo pro mne – stejně jako pro miliony lidí v naší zemi – vytouženou érou života bez těžkého krunýře, kterým nás svazoval, brzdil a tlumil komunismus.
Název „My, Evropa a svět“ je snad až příliš ambiciózní. Jsem si vědom, že to, co mohu v této knize postihnout, jsou jen zlomky toho všeho, co se v dnešním, rychle měnícím se světě děje.
V knize diskutuji zlomové okamžiky, klíčové události uplynulých 23 let tak, jak jsem je viděl, vnímal a chápal. Mohl jsem na něco zapomenout nebo něco nedocenit, ale věřím, že to hlavní tam je.

Např.:
• Pád komunismu
• Rozpad Sovětského svazu
• Rozdělení Československa (a jeho měny)
• Jedenácté září aneb past, do které nás vlákal terorismus
• Finanční a ekonomická krize let 2008 – 2009 a její důsledky
• Arabské jaro a další kapitoly.
Vývoj samostatné České republiky za poslední dvě dekády očima Václava Klause. (Založil/a: Moreanne)

Václav Klaus Václav Klaus
*19.06.1941