Železný král

Talpress - 2005
ISBN: 80-7197-240-1

Talpress (2005) 80-7197-240-1 251
Naše vojsko (1992)

První díl historické fresky Prokletí králové nás uvádí do gotické Francie na dvůr Filipa IV. Sličného. Filip je osobnost rozporuplná, na jedné straně silný státník, jemuž jde nejvíce ze všeho o jednotu království a který z Francie učinil nejvýznamější zemi Evropy své doby, na druhé straně krutý panovník nelítostně vymáhající vysoké daně, král, jenž nechává razit méně hodnotné peníze, muž vzdorující papežské moci, zabírající majetek Židům a lombardským bankéřům. O zápletky není na francouzském a anglickém dvoře nouze: Filip má tři syny (kteří budou všichni postupně vládnout) a dceru Isabellu provdanou za anglického krále Eduarda II., tři snachy, dopouštějící se cizoložství, v pozadí se splétají intriky mužů blízkých koruně. (Založil/a: skjaninka)

janeicka
  6. 11. 2013, 22:24
Kdysi jsem tuto sérii začala číst a nyní se k ní s nadšením vracím, jedná se totiž o mé oblíbené historické období :-) Maurice Druon nesmírně čtivě zpracoval zajímavou etapu francouzských dějin, kdy po Filipu IV. Sličném postupně nastupují na trůn tři jeho synové, aby nakonec královská koruna přešla do vedlejší linie Valois. Zde v prvním díle příběh a intriky teprve začínají, nastíněn je zde konec řádu Templářů a soud s cizoložnými princeznami - obě tyto události bohužel v budoucnu poznamenají osud celé Francie...
Daniel IV
  8. 4. 2015, 20:14
Velmi kvalitní čtivo do kterého se ponoříte a náhle otáčíte poslední stranu. Historicky velmi přesné a přesto plynulé a zábavné. Vřele doporučuji.