My sovětští lidé

My sovětští lidé

Podtitul: povídky z Velké vlastenecké války

Poprvé vydáno celosvětově: 1950

Boris Polevoj píše v předmluvě : "Nemusel jsem hledat námět, vymýšlet charaktery. Jako vojenský dopisovatel Pravdy jsem se po čtyři roky Velké vlastenecké války toulal po frontách a seznámil se se stovkami nejrůznějších sovět. lidí,kteří projevili bezpříkladnou chrabrost, statečnost, sílu vůle s velkou duševní nezdolností. Vysoká bolševická morálka vedla jejich práci, láska k socialistickému státu je rozněcovala k nepřekonatelnému hrdinství, pomáhala jim v nejtěžších zkouškách a dodávala jim sil. V této knize jsem shrnul povídky o těch, jejichž osud se mi zdál nejzajímavější. Je to kniha o prostých, drobných, o velikých sovět. lidech, které nelze ani zlomit, ani pokořit." (Založil/a: ilon-a)

spitfirehaga
  25. 9. 2013, 18:48
Název je opravdu výstižný. Kniha nevypráví příběhy obyčejných ruských občanů a vojáků. Hrdinou příběhu je vždy ukázkový "Sovětský Člověk", který nezná strach a porážku, sám by zemřel nebo poslal na smrt vlastní rodinu (která by ovšem zemřela ráda a se ctí), jen kdyby to dokázalo jeho lásku k Sovětskému svazu a soudruhu Stalinovi.
Je-li tento hrdina členem komunistické strany, dočteme se to vždy několikrát již v úvodu, ještě dříve než poznáme jak vypadá, jaké má povahové rysy. Není-li, vstoupí do strany v závěru příběhu a je to pro něj tím nejvyšším životním úspěchem.
Nicméně věřím autorovi, že si tyto příběhy opravdu nevymýšlel, že se opravdu za války udály. Ovšem z knihy je zřejmé, že autor cíleně vybral do knihy jen příběhy těchto kovaných bolševiků, ač - jak sám říká - sbíral různé vojenské osudy, protože příběhy prostých vojáků, kteří byli vedeni "jen" povinností nebo vlastenectvím, nikoli ideologií, by se v této době prostě nehodily.
Kniha je ovšem i tak zajímavá, povídky jsou čtivé a ač se náměty místy dost opakují (sovětský oddíl bránící pozici proti přesile, venkované organizují partyzánský oddíl, jiní venkované trpí pod německou okupací atd.), jsou stále napínavé a nalezneme i několik opravdu neobvyklých, které se v jen tak nějaké knize o válce nevyskytují - například z prostředí špionáže nebo záškodnických oddílů.
Pokud se někdo zajímá o druhou světovou válku na východní frontě a dokáže v knize "nevidět" propagandistické pasáže, mohu knihu jedině doporučit.