Originální název: Valčík na rozloučenou

ISBN: 978-80-7108-296-5

Atlantis (2008) 978-80-7108-296-5 242
Atlantis (1997) 80-7108-136-1 246
Sixty-Eight Publishers (1979) 0-88781-086-1 212

Zdravotní sestra Růžena chce přinutit Klímu ke sňatku pomocí jeho předpokládaného otcovství. Těhotenství je pro ni příležitostí uniknout z depresivní nudy lázní přeplněných ženami. Pro Klímu je zpráva o těhotenství pohromou; miluje svou krásnou žárlivou ženu Kamilu. Když Klíma odjede do lázní přesvědčit Růženu, aby přerušila těhotenství, Kamila ho tam tajně následuje. Bohatý Američan Bartlef se léčí v lázních a z úzkosti ze smrti pěstuj kult lásky a umění. Dr. Škréta oplodňuje pacientky injekčně a rozšiřuje populaci o své krátkozraké a dlouhonosé potomky, jejichž paternita zůstává utajena... Komediálnost je vyhnána na ostří nože...
Za této situace přijíždí do lázní Jakub, typická kunderovská postava intelektuála, jehož životní rezignace je způsobena trpkou historickou zkušeností. Jakub myslí na to, jak snadno se lidé stávají nejen objektem, ale i subjektem násilí. Ironie této meditace o zaměnitelnosti role oběti a kata spočívá v tom, že Jakub sám se stane příčinou smrti zdravotní sestry a odjede ze scény, aniž si uvědomí míru své odpovědnosti. A co působí ještě mrazivěji, smrt zdravotní sestry je o několik stánek dále téměř zapomenuta. Toto hravé vyprávění, plné dobrého rozmaru, je tragikomedií bez katarze.

Introvert
  8. 9. 2016, 21:46
Zatím asi ,,nejakčnější" román Milana Kundery, který jsem četla. Chvílemi na hranici absurdity, místy za ní. Autor mě opět přesvědčil, že je mistrem dialogu. A se znepokojením jsem se zamyslela nad tím, že by někteří jedinci mohli uvažovat o smyslu života a jeho předávání způsobem, který nám Kundera předkládá...
marta-b
  7. 12. 2012, 22:13
Líbil se mi způsob, jakým je tato kniha napsaná, protože se velmi rychle střídaly krátké kapitoly a každá událost souvisela s celým dějem, což ale čtenář zjistil v podstatě až na konci knihy. O Kunderovi se říká, že objevil nový způsob, jak psát romány, že překonal zastaralou formu. Myslím si, že se mu to skutečně podařilo, protože podobně konstruovanou knihu jsem ještě nečetla. Jeho způsob psaní je opravdu originální.
Luketka
  4. 1. 2016, 11:41
Valčík na Rozloučenou je román s kriminální zápletkou. Román, který zobrazuje nesmyslnou, zbytečnou a náhodnou smrt. Jeho vyznění ovšem není děsivé kvůli motivu vraždy, ale protože přináší osudy, které jsou ještě mnohem děsivější. Vypravěč v něm ukazuje, jak neadekvátní jsou vztahy příčiny a důsledku v lidských vztazích, jak slova a činy působí opak toho, co jejich původce zamýšlel . Čtenář opouští hrdiny příběhu ve chvíli, kdy se o nich dozvěděl vše. Ve chvíli, kdy si mohl dotvořit obrázek jejich života, kdy si uvědomil jeho podstatu, hořkost a krutou pravdu. Jim samotným však zůstává tato pravda utajena, nebo s ní nejsou schopni nic dělat. Nemohou mrazivost a ironii svého osudu změnit. Je to román, který zobrazuje lidská dramata v jejich malosti a malichernosti a život jako frašku, jako černou komedii plnou intrik. - Prostě další z Kunderových skvostných děl.