Když král ztrácí Francii

Originální název: Quand un roi perd la France

Talpress - 2008
ISBN: 978-80-7197-326-3

Talpress (2008) 978-80-7197-326-3 248

V sedmém a posledním dílu historické fresky Prokletí králové se autor vrací k vládě Jana II. Historie přiřkla tomuto králi přízvisko Jan Dobrý, ale byl to panovník stejně marnivý a krutý jako nerozhodný a neschopný. V době jeho vlády prožívá Francie hlubokou krizi: vysocí šlechtici rozdělují zemi vzájemnými vádami, Anglie uplatňuje své dědické požadavky na francouzské království, obyvatele drtí vysoké daně, zemi pustoší mor a král vrší jednu chybu na druhou. Vyprávění o panovníkovi nám odhaluje celou neveselou historii království. Historii nešťastnou a krvavou, která dovede krále až k osudné bitvě u Poitiers. (Založil/a: skjaninka)

Maurice Druon Maurice Druon
*23.04.1918 - †14.04.2009

janeicka
  30. 12. 2013, 12:31
Poslední díl ze série Prokletí králové mi přišel již nadbytečný, celou knihou nás provází monolog kardinála z Périgordu, který se některých událostí účastnil, něco slyšel z druhé ruky a neváhá to patřičně okomentovat. Většina událostí byla zopakována a ze začátku mi trvalo se orientovat, ve které době vlastně jsme a co se vlastně bude dít. Jistě by se dal poslední díl napsat lépe, ale i tak je celá série velmi povedená a historicky přesná, za nejzdařilejší ovšem považuji první čtyři díly.
Zany
  26. 5. 2015, 21:17
Musím souhlasit s Janeickou, zřejmě se potvrdilo to, co psal autor již v předchozím svazku, že ho po smrti jeho oblíbence Roberta z Artois přestalo psaní bavit. Forma vyprávění jako monologu kardinála z Périgordu mi ani trochu nevyhovovala, ke knize se podle mě vůbec nehodí, ovšem uměl bych si představit touto formou natočený příběh. Další významnou vadou na kráse byl velký odstup děje od předchozích dílů, to nemám rád obecně.
Je vidět, že autor měl své postavy rád, protože jim odpouští nebo aspoň omlouvá jednání, které jiným vyčítá. Tak záchranu Karla IV. z masakru u Kresčaku považuje za zbabělost, ovšem okolnostmi téměř shodné vyvedení dauphina z bitvy u Poitiers považuje za moudrý čin