Islám v Brně

Islám v Brně Originální název: Islám v Brně
Poprvé vydáno celosvětově: 2011

Předkládaná publikace mapuje vývoj brněnské muslimské obce a její integraci do českého kulturního prostředí. Přináší komplexní zpracování působení obce po roce 1990, jehož součástí je analýza jejího obrazu ve všech relevantních médiích a rovněž postoje samotných obyvatel města Brna. Úvodem je popsán vývoj islámu v Evropě a na našem území, právní statut muslimské náboženské obce a text se zaměřuje také na problematiku výstavby mešit na území České republiky, se zřetelem na mešitu brněnskou. Jádro práce pak tvoří jednak analýza mediálního obrazu brněnské muslimské obce a muslimů žijících na území města Brna, a jednak prezentace výsledků kvantitativního výzkumu veřejného mínění, který autor realizoval v roce 2009 mezi nemuslimskými obyvateli města Brna s cílem zjistit, jak Brňané vnímají muslimskou minoritu a do jaké míry jsou přitom ovlivněni svými náboženskými představami a kulturními stereotypy. Součástí textu je také doslov, v němž autor rozebírá hlavní události, k nimž ve vztahu k muslimské obci v Brně i na území celé ČR došlo od doby realizace výzkumu do současnosti. Jan Jandourek (komentátor Reflexu a sociolog) na požádáni recenzoval tuto knihu slovy: "O islámu každý mluví, ale nikdo o něm nic neví. Proto je užitečné, když se objeví dílčí studie, která si všímá života jedné komunity a také mediálního obrazu, jaký tato komunita má. V tomto případě život brněnských muslimů slouží jako "část za celek". Pokud lidé chtějí s něčím polemizovat nebo souhlasit, mají znát základní fakta, aspoň některá, aby bylo kde začít. Poznání samo o sobě nezaručuje toleranci, jak dějiny ukazují, ale i když není podmínkou dostačující, je podmínkou nutnou. Proto je podle mě dobré život jedné konkrétní muslimské komunity poznat." (Založil/a: Clareee)