Partekon

Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Mezera - 2012
ISBN: 978-80-87148-31-0

Mezera (2012) 978-80-87148-31-0

Dnes už svým způsobem legendární vize, která má být ekonomicko-společenskou alternativou k nevyhovujícímu a kritizovanému kapitalismu. Partekonisté jsou v jistém slova smyslu ekonomičtí filozofové, stavějící svůj ideál na principech rovnosti, solidarity, diverzity a participativního self-managementu. Součinnost dvou základních jednotek spotřebitel-pracující a s ní nerozlučně spjaté otázky a řešení alokace se snaží vybalancovat tak, aby jedna nefungovala na úkor druhé a vznikl tak efektivnější a pro všechny zúčastněné příjemnější a spravedlivější systém s pozitivním vlivem na morálku a celkovou atmosféru ve společnosti jako celku. Zajímavý ekonomický model pro každého, kdo si přeje redukovat hierarchii ve společnosti na minimum a přitom maximálně zvýšit rovné příležitosti a odpovědnost každého člena za vlastní osud. Partekonisté v něm vidí ideální model anarchistické ekonomické vize.
Podnětný, pečlivě odůvodněný a zarytě provokativní popis toho, jak bychom se mohli osvobodit od ekonomické nespravedlnosti. Howard Zinn (Založil/a: Clareee)

sourekm
  1. 2. 2015, 15:14
Knihu jsem ze začátku četl s nadšením ale s postupem času jsem dospěl k závěru že ta ideologie je zmodernizovaný socialismus. V dané ideologii je část kapitalismu ale tak regulovaného, že by byl naprosto demotivační. Kupříkladu lékař nemá právo na lepší honorář než popelář poněvadž práce lékaře je mnohem méně namáhavá a něco jako studium je bagatelizováno jako nepohodlí. Takováhle logika prakticky znevažuje smysl investic a rizika.
Pak je tam regulace majetku. Mám právo mít továrnu kterou si sám vybuduji, ale mé děti jí nemají právo dědit, po smrti jí musím odevzdat dělníkům a nebo nějakému svému firemnímu zástupci. Mé děti mohou zdědit pouze finanční úspory které jsem neutratil ale nikoliv firmu, poněvadž firmy pak podle logiky těchto filosofů rostou do monopolů. Nechci tyto filosofy snižovat, ale podle mně se na ekonomiku koukají včetně Michaela Alberta poněkud jednostranně.