Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Zpověď Maxe Tivoliho

85%
4 26
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Zpověď Maxe Tivoliho Originální název: Confessions of Max Tivoli

Nejnovější vydání:
Odeon - 2006
ISBN: 80-207-1203-8
Počet stránek: 234
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 9x v oblíbených
v přečtených 43x v přečtených
v knihovně 18x v knihovně
k přečtení 23x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 1x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Odeon (2006) 80-207-1203-8 234

Každý z nás je něčí životní láska, těmi slovy otevírá Max Tivoli svou zpověď, a dodává: to jsem chtěl zaznamenat pro případ, že budu odhalen a nebudu schopen všechno dopsat Max je zrůda, ne nepodobná postavičkám skřetů z pohádek. Narodil se v těle starého muže a vyvíjí se obráceně - zatímco jeho duch postupně stárne, jeho tělo mládne. Ve třech částech románu se potřikráte setkáme s jeho osudovou láskou Alicí: poprvé, když se jí "starý" Max jako dívce dvoří a je odmítnut; podruhé, když spolu žijí v manželství a Max svou identitu pečlivě skrývá; potřetí, když se souhrou náhod stává jejím adoptivním synem. Příběh zní na první pohled poněkud fantaskně, ale ve chvíli, kdy přistoupíme na autorovu hru, jsme vtaženi do fascinujícího vyprávění, které přináší řadu nečekaných situací a zvratů. Recenzenti v souvislosti s dílem zmiňují Nabokovovu Lolitu, ovšem s tím, že hrdina musí nejprve omládnout, aby se mohl ucházet o dívku svého srdce. Román záměrně nabourává naši vžitou představu o běhu času a díky autorovým filozofujícím úvahám máme možnost nahlédnout jeho očima na běžné věci ze zcela jiného úhlu. Kniha přibližuje společenskou atmosféru San Franciska konce 19. a prvních desetiletí 20. století se suverenitou, která - podobně jako samotný životní příběh Maxe Tivoliho - ohromí už po prvních stránkách. (Založil/a: skjaninka)

(více)  
Andrew Sean Greer Andrew Sean Greer
*21.10.1970

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Pend
80% 80% 80% 80% 80%
  12. 11. 2014, 14:38
Podmanivý román, který bych označil za alternativní scifi. Inspirační zdroje jsou zřejmé - Nabokov, Proust. Příběh je vyprávěn z pohledu první osoby retrospektivně formou zápisků napsaných v roce 1930. Celek působí velice věrohodně a reálně, to, že příběh musí skončit tragicky, je zřejmé každému od první stránky románu.
Slarque
100% 100% 100% 100% 100%
  28. 5. 2014, 18:51
Tentokrát jsem se nechal naprosto strhnout milostným příběhem. Na svou omluvu dodávám, že fantastickým. Tuhle knihu nikdo nezfilmuje (pokud už to tedy neudělal David Fincher), protože by stejně moc lidí nevěřilo, že nejde o remake Podivuhodného případu Benjamina Buttona. Max Tivoli se totiž také narodil jako odpudivý skřet (v San Francisku roku 1871), než rodiče poznali, že jeho staré tělo postupně mládne. Svoji zpověď zapisuje s vizáží zhruba dvanáctiletého chlapce roku 1930. A samozřejmě se většina textu točí kolem třech setkání s láskou jeho života. Pro jistotu dodávám, že román vyšel roku 2004.