Za úsvitu

Za úsvitu

Montanex
ISBN: 9788072253531

Montanex 9788072253531

Sbírka povídek, při jejichž čtení chvílemi vstanou čtenáři chlupy i na místech, o nichž dosud netušil, že je tam má.

Autor své texty fabuluje na základě víceméně běžných zpráv a rozvádí je až k absurdním koncům formou jednoduché úvahy – co by bylo, kdyby...

Úsporný styl a chladný až odosobněný způsob vyprávění umocňují dojem, že hranice mezi realitou a iracionálnem je možná opravdu jinde – a dokonce prostupnější – než jsme si mysleli. Ocitáme se tak v lehce bradburyovském světě (ovšem geograficky i rekvizitami přeneseném k nám), myšlenek a tezí dovedených do leckdy morbidních důsledků, v němž i pojem člověk zní všelijak, jen ne hrdě. (Založil/a: Skřítek)

Skřítek
  23. 2. 2013, 17:25
Anotace ke knize je víceméně přesná, marně jsem však hledala známky bradburyovského světa, R. Recman má skvěle nášlápnuto, ale umění Bradburyho zdaleka nedosahuje, občas jsem se zasmála vtipným popisům, bohužel strach nebo aspoň zdání napětí jsem nepocítila nikdy, ale člověčenství v podání hrdinů povídek dostává skutečně zabrat, povídky samy o sobě nejsou placaté a prázdné, mnohé je taženo až do absurdna. Přes to všechno na mne kniha nepůsobila nijak extra skvěle, je průměrem, ale jméno Rudolfa Recmana si zapamatuji, po další jeho knize určitě šáhnu a jsem zvědavá, zda si zachová svůj styl, který vygraduje do mistrovství, bylo by to dobře.