Vlk z Wall Streetu

Poprvé vydáno celosvětově: 2007

Olympia - 2008
ISBN: 978-80-7376-113-4

Olympia (2008) 978-80-7376-113-4 457

Neobyčejný příběh obyčejného chlápka, který v šestnácti začal s kšeftováním s italskou zmrzlinou a dopracoval se ke stovkám milionů. Dokud to všechno nezkrachovalo... Jordan Belfort, bývalý burzovní makléř z Long Islandu, si odkroutil dvaadvacet měsíců ve vězení, strávil měsíc na rehabilitaci a nyní žije v Los Angeles ve státě Kalifornie. Jeho životní příběh zaujal oscarového režiséra Martina Scorseseho, který se rozhodl podle knihy natočit film, v němž hlavní roli ztvární slavný Leonardo DiCaprio. (Založil/a: skjaninka)

Jordan Belfort Jordan Belfort
*09.07.1962

Veronika
  16. 3. 2014, 18:10
Rozmýšľala som, aké hodnotenie dať tejto knihe. Či "hrůza", či tri alebo dokonca päť hviezd. Istotou je to, že Belfortovmu životu by som udelila asi iné hodnotenie než jeho autobiografii. Bolo to zábavné, šokujúce, miestami neuveriteľné... a všetko hrozne reálne. Belfort je skutočne človek s Midasovým dotykom - a to je asi to jediné, čo je na jeho živote závideniahodné. Belfort nám vo svojej knihe vyjasňuje aj situáciu s praním peňazí, manipuláciami s akciami či celým tým svinstvom ohľadom "odrbávania" klientov, ktoré podľa jeho slov až takým veľkým svinstvom nebolo. Podľa Belforta sa sústredili iba na triedu "horných desaťtisíc", ktorá pár sto tisíc stratu veľmi nepocíti, ale iné zdroje uvádzajú niečo iné - who knows now?
Väčší morálny pokles však vidím v Belfortovom záujme v prostitútkach, peniazoch (viac nikdy nie je dosť) a následne drogách, na ktoré získa enormne silnú závislosť. Popisuje skutočný životný štýl bohatých bez škrupúľ a ružových okuliarov. Na jeho živote môžeme vidieť to, ako peniaze (a následne drogy) menia charakter človeka a môžeme si iba domýšľať, ako by Belfortov život vyzeral bez nich. Či je skutočne taký sviniar, akého z neho urobili drogy alebo nie.