Pergameny

Portál - 2015
ISBN: 978-80-262-0881-5
Vyšlo jako e-kniha

Portál (2015) 978-80-262-0881-5 232
Portál (2013) 978-80-262-0458-9 232 Vyšlo jako e-kniha. e-book (epub)
Portál (2013) 978-80-262-0360-5 232
Portál (2013) 978-80-262-0457-2 232 Vyšlo jako e-kniha. e-book (pdf)
Portál (2013) 978-80-262-0459-6 232 Vyšlo jako e-kniha. e-book (mobi)

V novém románu Jaromíra Štětiny se prolínají životní příběhy čtyř přátel, horníků severočeského hnědouhelného dolu. Ve Velkodolu Maxim Gorkij pracuje na vrtné soupravě Ogar Charlie, někdejší emigrant a vrtmistr aljašských ropných polí Prudhoe Bay, syn porevolučního ruského uprchlíka Ivan Bunin, Chcípáček Václav, mírně retardovaný mládenec s dobrým srdcem, a obrovitý cikán Rafael Dežo Ursíny. Všichni mají účty s temnou dobou druhé poloviny minulého století. Najdete je na jámě, zastihnete je pít rum v hornické hospodě v Braňanech, radovat se v Parku kultury a oddechu Julia Fučíka, uvidíte je kopat šachtice při průzkumu ložiska safírů na Jizerce, spolu s nimi budete slavit 1. máj a pohanský svátek Mezinárodního dne žen, společně se můžete vypravit do vesnic zdevastovaných uhelnou těžbou. Poznáte tajemství podzemního labyrintu Richard 1 u Litoměřic. Výborně napsaný nový Štětinův román s detektivní zápletkou je o oné době, kdy se lámaly charaktery. Je o těch, kteří se tomu uměli postavit, i o těch, kteří to neuměli. Román nese autorovy biografické rysy. Řadu let na velkodole Maxim Gorkij u Bíliny pracoval. "Měl jsem štěstí," říká Jaromír Štětina, "komu se podaří tak zblízka poznat lidi, které doba nepokořila?" (Založil/a: Moreanne)

HelenaP
  13. 10. 2014, 20:47
Moc se mi Pergameny líbily, pěkně namíchaná směs lidských osudů tam u nás - a hlavně, báječně to "smrdí" člověčinou :o) a bez patosu, i styl mi seděl a libůstky typu RKZ vlastně pobavily. Rozsahem nevelká knížka, ale autorovi se tam vešlo opravdu hodně. Milé překvapení, budu určitě číst další.