Vlak Sunset Limited

Poprvé vydáno celosvětově: 2006

Argo - 2013
ISBN: 978-80-257-0780-7

Argo (2013) 978-80-257-0780-7 148

„Román v divadelní formě“ poněkud vybočuje z celku McCarthyho díla: nejen tím, že vznikl původně jako divadelní hra (jež se v roce 2006 hrála s úspěchem na Broadwayi a v Chicagu), ale také přísnou jednotou místa a času, strohým jazykem a na kost oholenými dialogy. Setkáváme se v něm jen se dvěma postavami, označenými jako „Černý“ a „Bílý“, jež spolu vedou dlouhý rozhovor v zašlém newyorském bytě – a neřeší přitom nic menšího než otázku po smyslu života. „Bílý“, nihilisticky založený profesor humanitních věd, je pevně rozhodnutý spáchat sebevraždu, „Černý“, bývalý kriminálník, jenž díky kdysi nalezené víře v Boha změnil svůj život od základu, se mu jeho úmysl pokouší rozmluvit.
Zdánlivě jednoduchý půdorys díla se ovšem v brilantním McCarthyho podání komplikuje a zpočátku přehledná, jednoznačně rozvržená pře obou mužů se postupně mění v rafinovanou disputaci nabitou symbolickými významy, v níž jako by se střetával Tomáš Akvinský se Samuelem Beckettem. (Založil/a: Moreanne)

Archangel_P
  24. 8. 2015, 14:40
Hodně silná knížka, ne stránkami, ale objemem, ve kterém se neřeší nic jiného než naprosto syrová otázka "života a smrti". Od začátku do konce se čte nádherně a rychle (před čtyřiceti minutami jsem si ji přinesl z knihovny - se sarkasticky přišitou záložkou, které jsem se s každou další otočenou stránkou bezostyšně vysmíval). Není to úplně čtení na dovolenou. Zaprvé kvůli tématu a zadruhé by na týdenní dovolenou bylo takových knih potřeba alespoň deset. Nechtěl bych při čtení tohoto díla trpět nějakou psychickou vadou, nervovou labilitou nebo tak něco. Asi bych se po přečtení sám nechal odvézt jednosměrným vlakem Sunset Limited. Argumenty Černého, který je bezmezně přesvědčen o existenci Boha, kterému je oddán, proti cynismu a stoickému klidu Bílého, který má větší problém, než všichni ostatní "cestující".
Je to trochu (vlastně hodně) jiný McCarthy než ten, kterého znám z románu Cesta, přesto rozhodně doporučuji! Dávám pět hvězd, méně si to nezaslouží.

(Zvlášť mě zaujalo:
ČERNÝ: To, co říkám, se nemění . Je to pořád totéž. Už jste to ode mě slyšel a já hledám způsob, jak to vyjádřit znovu. Všude kolem vás září světlo, jenže vy vidíte jenom stín. Ten stín jste vy. Ten stín vytváříte jenom vy sám.)
tricky
  1. 10. 2013, 17:01
Trošku jinej McCarthy. Dramatická forma mi vůbec nevadila, skvěle se to čte, má to tempo a rychle je konec. V průběhu čtení jsem si říkal, že to pro nevyrovnané povahy nebude k doporučení, nakonec ale hluboce přesvědčivé z jedné a bolestně pochopené ze strany druhé.
Silné a dobré!
Eldir
  12. 3. 2013, 19:59
Musím přiznat, že něco tak drsného a hutného jsem už dlouho nečetl. Černoch, věřící muž, který se nebrání polemizovat s biblí a Běloch, nihilista, který je Černochem zachráněn před sebevraždou, kteří spolu vedou hluboký rozhovor o hranici života a smrti. Na samém konci se přede mnou snad zhmotnila sama beznaděj a musel se z ní oklepat...
PS U tohohle autora by se mělo hodně lidí učit psát a konstruovat repliky posléze dialog.