Zneuznávané dědictví Cervantesovo

Originální název: Zneuznávané dědictví Cervantesovo

Atlantis - 2005
ISBN: 80-7108-258-9

Atlantis (2005) 80-7108-258-9 45

Druhý svazek esejů obsahuje dva texty věnované umění románu: Zneuznávané dědictví Cervantesovo a Jeruzalémský projev: Román a Evropa (z knihy L'art du roman, Editions Gallimard 1986). Na záložce se dočtete: "Zapomíná se, že zakladatelem Novověku nebyl jen Descartes. Byl to též Cervantes. Umění románu postihlo novou tvář světa, v němž ‚jediná boží Pravda se rozpadla na sta relativních pravd‘. Román, ‚dědictví Cervantesovo‘, provázel Evropu po několik staletí až do doby ‚terminálních paradoxů Novověku‘ — paradoxů nádherně odhalených velkými středoevropskými romány první půle dvacátého století. Román může dnes jen těžko žít ‚v míru s duchem naší doby: chce-li ještě objevovat, co není objeveno, chce-li ještě ‚pokročit' dál jakožto román, může to dělat jen navzdory a proti pokroku světa‘.“

Countee
  16. 6. 2010, 18:54
Tuhle útlou knížečku jsem přečetla zatím dvakrát, zajímavé čtení, plné zajímavých myšlenek. Nejvíce mi však v hlavě utkvělo židovské úsloví: Člověk myslí, Bůh se směje.