Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Architektura

100%
5 1
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Architektura

Podtitul: lexikon architektonických prvků a stavebního řemesla
Nejnovější vydání:
Grada - 2013
ISBN: 978-80-247-3120-9
Počet stránek: 256
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Grada (2013) 978-80-247-3120-9 256

Terminologie architektury v obrazech. I tak by se dala nazvat názorná a přehledná publikace, zaměřená na historii architektury v našich zemích. Více než 1000 ilustrací a tematické slovníčky umožňují snadnou orientaci v knize a četné popisky obrázků přispívají ke snadnému osvojení pojmů. Autor v chronologické posloupnosti přibližuje jednotlivé stavební slohy, a to jak v celku, tak i v detailech. Popisuje jednotlivé části staveb, ale také křesťanskou ikonografii a proporce staveb a lidského těla.
Kniha byla vytvořena s cílem stát se užitečným průvodcem ve světě atik, bosketů, cejkhausů, dórských sloupů a desítek dalších pozoruhodných pojmů z historie architektury. Maximální názornost a snadnou orientaci v knize umožňuje více než 1000 ilustrací, které dodávají textu také přitažlivost, důležitou pro to, aby poznávání bylo potěšením. Neomezuje se pouze na výklad základních pojmů, ale přináší i výklad termínů z oborů souvisejících i (zdánlivě) nesouvisejících. Konstrukce zlatého řezu se zde potkává s historickými mírami, archaické tvary antických sloupů s lidovým ornamentem, francouzské barokní názvosloví se zlidovělými germanismy řemeslnické češtiny. Četné popisky obrázků mají přispět k snadnému osvojení pojmů.
Dobrou orientaci umožňují také menší "vnořené" slovníčky doplňující vybrané kapitoly. Věříme, že tato kniha bude užitečným pomocníkem na cestě poznání
české architektury.Obsah je rozdělen do dvou hlavních částí - obecné a speciální. Obecná část vysvětluje důležité všeobecné pojmy, které nejsou vázány na určité časové období: např. stavební prvky - cihly (formát, vazby), kámen (vazby zdiva - kvádříkové, kyklopské, haklíkové), dlažby, ornamentní prvky, prvky krovů atd. Speciální část pak rozlišuje názvy a pojmy ve vztahu ke slohům, výtvarným projevům, včetně uvedení příkladů konkrétních staveb a předmětů z historie ČR. (Založil/a: Skřítek)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace