...a tys na Němce střílel, dědo?

...a tys na Němce střílel, dědo?

Podtitul: Českoněmecký Žid mezi komunismem a nacismem

Originální název: Hast Du auf Deutsche geschossen, GrandPa?
Poprvé vydáno celosvětově: 1992

Paseka - 2008
ISBN: 978-80-7185-944-4

Paseka (2008) 978-80-7185-944-4 352 2. vydání

Autor zachycuje obtížnou cestu židovského intelektuála Evropou první poloviny 20. století. Autobiografická kniha líčí těžké osobní konflikty mnohých tehdejších levicových intelektuálů, jejich střetávání se s dogmatickými schématy a plasticky zachycuje poměry v komunistickém hnutí meziválečné doby.
Julius Fučík, Milena Jesenská, Bedřich Geminder, Rudolf Slánský, Bohumil Šmeral, Josef Guttmann, Walter Seidel, Ota Šling a Ota Šik, to je jen letmý výčet mnoha významných osobností kultury a politiky meziválečného Československa, na které Fritz Beer ve své knize vzpomíná.
Osud Fritze Beera je osudem mnoha německých Židů - během několika let ztratil nejen své vnitřní přesvědčení, ale i své blízké. Zmizelo rovněž prostředí, ve kterém vyrůstal, a s ním i jeho minulost.
"Nevím, proč jsem tak často cítil, že stojím někde vně a k tomu uvnitř že nepatřím... Že jsem byl Žid mezi Němci, Němec mezi Čechy, komunista mezi měšťáky, opozičník mezi straně věrnými, heretik mezi konformisty..." (Fritz Beer) (Založil/a: Yuykas)

Fritz Beer Fritz Beer
*25. 08. 1911 - †02. 09. 2006