Jména v soumraku času

Jména v soumraku času
Originální název: Jména v soumraku času
Poprvé vydáno celosvětově: 2012

H&H - 2012
ISBN: 9788073191047

H&H (2012) 9788073191047 192

Nová kniha básníka, filosofa a esejisty Jana Suka (1951) je souborem aktuálních textů o krizi hodnot, možném konci západní civilizace a o „čase nad propastí“. Navazuje volně na autorovy esejistické svazky Krysy v Hadrianově vile (2004) a V aréně prachu, stínů a večerů (2010), ale liší se od nich výraznou koncentrací na problematiku současného globálního a virtuálně koncipovaného světa. Proč nás existenčně ohrožují úřady a státní aparát, proč žijeme uprostřed technických vymožeností, které se nám vymkly z rukou, proč je domnělým vrcholem současného umění do formaldehydu naložený žralok Damiena Hirsta a proč je na billboardu supermoderní gril nazýván „svatým grálem“? Pronikavé, básnivě laděné, ale rovněž velmi kritické texty hledají odpověď na tyto a jiné složité otázky vztahující se k přítomnosti. Jako záchytné body k vytříbeným esejům připojuje Suk jména filosofů, teologů, literátů, skladatelů, malířů, filmových režisérů, jejichž obraz světa konfrontuje se svým. (Založil/a: s-reader)

Skřítek
  4. 3. 2013, 8:09
Hořkou pachutí a skepticismem plné, krásným slohem bohaté zamyšlení nad člověkem vůbec. Autor však netrpí samomluvou, oslovuje, nutí k zamyšlení a okamžité konfrontaci.