Jak zkrotit Pegasa

Jak zkrotit Pegasa

Podtitul: aneb O literární tvorbě s humorem

Academia - 2003
ISBN: 80-200-1042-4

Academia (2003) 80-200-1042-4 200

Vtipná knížka o tom, jak se dělá literatura, s jakými kuriozitami se lze v literárním životě setkat, ale i soubor užitečných poznatků a návodů pro ty, kdo se sami chtějí věnovat literární tvorbě. Autor tu využil bohatých zkušeností z vlastní publicistické činnosti, básnické i prozaické tvorby, editorské a redakční práce, lektorování rukopisů, posuzování soutěžních prací, vedení literárních kursů, vydávání knih ve vlastním nakladatelství... atd. Kniha je doplněna aforismy, epigramy a glosami, takže skýtá pestré a zábavné čtení. (Založil/a: LadyEsik)

LadyEsik
  8. 3. 2013, 9:34
Na tuto knihu bych mohla napsat kvalitní recenzi, protože má své plusy i mínusy, ale omluvte mě, vezmu to krátce. Knihu bych doporučila všem, kteří to myslí s psaním vážně a doufají, že jednou vydají knihu. Jak zkrotit Pegasa není kniha tvůrčího psaní, ale spíš historky ze zákulisí redaktora i spisovatele Eduarda Světlíka. Autor nezatajuje, že cesta spisovatele je trnitá, zároveň ale podává mnoho povzbudivých zkušeností a postřehů. Najdeme zde kapitoly Otázky literárního vzdělávání, Z redakčního zákulisí a literární arény, O literárních oborech, formách, žánrech a jazyce a Exhibice (volné sloupky, fejetony, eseje apod.).

U knihy jsem se bavila a hodně mě povzbudila. Je pravda, že některé části mi přišly zbytečné, třeba různé básničky, které mu chodily v dopisech, jeho přepis Havrana atd. To narušuje stavbu knihy, ale čtenáři to snad nevadí.