Estetické porozumění

Estetické porozumění

Podtitul: Eseje o filozofii, umění a kultuře

Barrister & Principal - 2005
ISBN: 80-85947-92-7

Barrister & Principal (2005) 80-85947-92-7 179

Kniha známého britského filozofa do značné míry rozvíjí provokativní témata, která autor již stručně představil ve svém bestselleru Průvodce inteligentního člověka po moderní kultuře (česky Academia, 2002). Scruton se suverénně pohybuje na hranicích estetiky, uměnovědy, teorie kultury a sociologie. Jeho práce je vynikajícím a všeobecně uznávaným intelektuálním počinem, který nám může přiblížit analytické základy literární, výtvarné a kulturní kritiky. Estetika je podle autora stejně ústřední oblastí filozofie jako ontologie nebo epistemologie a stejně základní pro naše porozumění lidské situaci. Kromě pojednání o zásadních otázkách estetiky je na knize cenné především autorovo polemické zaujetí, s nímž se pouští do diskuse s módními postoji tzv. postmoderního myšlení v oblasti umění a kultury vůbec. Scruton je jedním z mála autorů, kteří se nebojí hlasitě a nekompromisně ozvat proti hlavnímu proudu intelektuálských názorů a odmítá se zadarmo vézt na módní vlně postmodernismu. Je přesvědčen, že se lze přiblížit objektivnímu porozumění lidské skutečnosti, a ne jen hrát nezávaznou jazykovou hru. (Založil/a: Skřítek)