Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Válečná tetralogie

0%
0 0
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Válečná tetralogie
Autor:
Originální název: Válečná tetralogie

Nejnovější vydání:
Československý spisovatel - 1949
Počet stránek: 522
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 0x v přečtených
v knihovně 1x v knihovně
k přečtení 1x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Československý spisovatel (1949) 522

Čtyři sbírky obsahující verše z let 1908-1918 tvoří vrchol Dykova uměleckého díla.
156 básní (včetně několika překladů politické lyriky), komponovaných do 3 oddílů, mapuje Dykovu předválečnou a válečnou zkušenost a koncentrovaně svědčí o růstu společenského uvědomění jak autora, tak i českého národa.
Lehké a těžké kroky vypovídají ve čtyřech oddílech (V kraji, kde je zima, Hory i údolí, Před katastrofami, V bouři) o básníkově deziluzi z předválečné politické situace („Zlý úsměv přešlou nenávist / podzimní vítr dnes mi vrací." - Ze stromů padá...), ale i o jeho touze po změně ("Svým smutkem rostu..." - Chvíle). Poslední oddíl V bouři, obsahující verše vzniklé od srpna 1914 do jara 1915, však už je, řečeno slovy básníkovými, knihou nadějí. Válku básník z hlediska zmaru lidských hodnot sice odsuzuje (Jiná píseň, Dětské nokturno, Tenkrát), zároveň si však uvědomuje, že je východiskem ze zoufalého postavení: „Padnu-li, umru-li, však já se spokojím / Návratu nečekám, smrti se nebojím / Staroby bojím se více." (Loučení). Zvoláním „Včerejší život nelze znovu žiti!" (V mrtvé zátoce III) sbírka končí.
Úvodní oddíl sbírky Anebo, nazvaný Předehry, obsahuje ještě verše z doby předválečné a je prosycen skepsí. V druhém oddílu Promenády Diogenovy sílí autorův kritický po­hled na charakter národa a jinotajně vyjadřuje úzkost z nedostatku vlastní statečnosti (Schlemihl III). Teprve závěrečný oddíl, shodně nazvaný jako celá sbírka, je překonáním sklíčenosti a hořkosti a jednoznačným vyjádřením víry v národní osvobození. Přítomnost a pohled dopředu jsou pro básníka určující (Anebo, Ztracená iluze). Stává se účastníkem kolektivního zápasu za lepší příští (Odpověď neznámému) a nakonec i jeho tribunem (Cestou podél potoka).
Sbírka Okna, vyšlá až po válce, má deníkový charakter. Ve třech oddílech (Předehry, Praha, policejní věznice, Vídeň, posádkové vězení) zachytil básník dojmy a reflexe z několikerého válečného věznění. Vedle náladových momentek (Nénie na mrtvého vrabce, Husím pochodem, Nokturno) se s větší intenzitou uplatňují naléhavé básně programového vlastenectví (Okno, Oheň, Země mluví), z nichž poslední se stala téměř národní hymnou.
Závěrečná sbírka Poslední rok, shrnující verše z posledních dvou válečných let, má jen dva oddíly. První - Tisíc a jedna noc v kriminále - líčí v havlíčkovském duchu a stylu vězeňské dojmy. Druhý oddíl obsahuje básně bojovně polemického charakteru, vyjadřující vidinu blížícího se vítězství a jistotu budoucí svobody (Proslov, Písnička o osmačtyřicátém, Zpěv noci 1. května 1918). Spontánní radost ze získané samostatnosti je spojena s programovým vědomím společenské odpovědnosti: Kokardy, jásot, na praporu prapor. / Srdce se až až rozletí / Jak je to krásné, překonati zápor / a býti, vésti, stavětí.... / Poslyšte výkřik z básníkova hrdla. / Boj teprve nám nastává (Píseň noci 29. října).
Dobová popularita i trvalá hodnota Válečné tetralogie je důsledkem formální vytříbenosti Dykovy poezie. Básníkův smysl pro dramatičnost se uplatňuje v kompozici sbírek a jednotlivých básní, ve využití dialogu, v myšlenkové gradaci, v mistrovství pointy, ve využití různých řečových vrstev. Vynalézavý rým, různé druhy opakování, práce s kontrasty (zejména využití antonym) jsou dalšími osobitými prostředky Dykovy poezie, která tu dosahuje svého vrcholu. (Založil/a: Anael)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace