Originální název: Der vergessene Pharao

Vyšehrad - 1987
ISBN: 33-771-87

Vyšehrad (1987) 33-771-87 288
Knižní klub 978-80-242-2359-9 336

Hořká bída a nepopsatelné bohatství, závist, nenávist a intriky, záhadná smrt a politická vražda - to je rámec, v němž se odehrává největší archeologický objev tisíciletí: akce Tutanchamon. Čtvrtého listopadu 1922 odhalil Angličan Howard Carter, vyučený malíř, vchod do hrobky Tutanchamona: faraona zapomenutého už před třemi tisíci lety. Právě tento "zapomenutý faraon" se stal takřka symbolem egyptské historie a jeho zlatá posmrtná maska, vážící přes sto kilogramů, je nejznámějším uměleckým dílem na celém světě. O Tutanchamonovi bylo napsáno bezpočtu knih, ale muž, jemuž dějiny vděčí za tak významný objev, zůstává v pozadí: Howard Carter. Kdysi si začal vydělávat peníze portrétováním koček a papoušků ze sousedství. Pro bohatého sběratele pak kopal už v sedmnácti letech v egyptském poušti. Tam také našel první stopy po zapomenutém faraonovi. Autor nám nabízí příběh, který rozkrývá situaci i nitky z pozadí. Okolnosti této takřka neuvěřitelné historie, zasuté v zaprášených archivech v Káhiře a Oxfordu, vyhledal a doplnil pátráním u posledních očitých svědků. (Založil/a: Lenitschka)

Myrddin33
  29. 4. 2013, 12:21
Myslím, že kniha je kvalitně zpracovaná, obsahuje celý průběh důležitého objevu v lidských dějinách a hezky zobrazuje pana Howarda Cartera. Minulý týden jsem absolvoval výstavu "tutanchamonovi hrobky" a s čistým svědomím mohu prohlásit, že co do poučení je tato kniha mnohem lepší než audioprůvdce na výstavě či popsané věci. (Čímž neodsuzuji výstavu, ta byla nádherná, jen její poučnost trochu pokulhávala.)
Pend
  18. 8. 2012, 13:52
Není to beletrie, je to literatura faktu. Kniha popisující objev hrobky faraóna Tutanchamona, její prozkoumávání a postupné odhalování jejích pokladů.
teite
  7. 12. 2013, 22:39
Je to sice literatura faktu, ale beletristicky dobře zpracovaná, čtivá, velmi mě potěšila, když jsem ji kdysi dávno četla.
VaclavB
  20. 1. 2015, 14:17
Není nad to, když autor podá fakta takovým způsobem, že čtenář má pocit, jako by četl propracovaný příběh. Vandenberg a Egypt se mají hodně rádi a zvlášť na této knize to je hodně znát. Jen mi je líto nekvalitních obrazových materiálů (mám starší vydání).