Dalimilova kronika

Dalimilova kronika Originální název: Dalimilova kronika

Panorama - 2005

Panorama (2005)
Svoboda - Libertas (NS Svoboda) (1977)
ELK (1948) 228

Dalimilova kronika je nejstarší česky psaná veršovaná kronika, jedno ze stěžejních děl českého písemnictví. Pochází z počátku 14. století, záznamy končí rokem 1314, existuje několik pozdějších dodatků. Podle svého nejdůležitějšího zdroje bývá označována též jako Kronika Boleslavská. Označení přívlastkem „Dalimilova“ se objevuje až v 17. století. Již ve 14. a 15. století bylo vytvořeno mnoho jejích opisů a překladů. Pro své silně vlastenecké ladění byla předmětem zvýšeného zájmu vždy v dobách národního útisku. (Založil/a: mss)

Autor neznámý Autor neznámý
*? - †?

Magyana
  24. 4. 2013, 13:07
S Dalimilovou kronikou mám svázanou nezapomenutelnou vzpomínku. Když jsme její text, verš za veršem, rozebírali v semináři na vejšce, náš kantor (dodnes ho trochu lituju) seděl za katedrou s hlavou v dlaních a s bolestným výrazem ve tváři se divil, jak je možné, že si můžeme plést imperfektum s plusquamperfektem, když je to úplně jiný gramatický jev.

Takže asi tak.
CarolineS
  20. 3. 2013, 20:27
Archaická čeština je opravdu náročná, ale nakonec teda dočteno. Pocity mám velice smíšené. Dalimilova kronika není důvěryhodný zdroj informací (zvláště informace o době po roce 1125, kdy končí Kosmova kronika a začátkem 13. století jsou dost zmatené, spousta událostí je zpřeházených nebo vymyšlených), proto ji nelze brát jako studijní materiál, spíš tady jde o estetickou hodnotu díla. Musím ale říct, že právě staročeština má své kouzlo a doslova na nás dýchne "dech doby":)