Kriminálník

Kriminálník Originální název: Criminal

Domino - 2013
ISBN: 978-80-7303-832-8

Domino (2013) 978-80-7303-832-8 408

Vlastní minulost nás vždy dostihne a zkomplikuje nám současný život. Na vlastní kůži se o tom přesvědčí i zvláštní agent Will Trent – a to za okolností, které by si nedokázal představit ani v nejděsivějším snu.
Na začátku všeho byla vražda studentky. Proč mu ale jeho nadřízená Amanda Wagnerová brání ve vyšetřování? Will nedokáže přijít na důvod, dokud se s Amandou náhodně nesetká na chodbě opuštěného sirotčince, kam každého z nich přivedly zcela jiné důvody. Před čtyřmi desetiletími byl Willův otec odsouzen za vraždu a tato ponurá budova se stala chlapcovým domovem…
Amanda tenkrát právě nastoupila k policii. Mladá nezkušená vyšetřovatelka uprostřed svébytného pánského klubu, jakým tehdy atlantská policie byla, neměla vskutku snadný start. Jedním z jejích prvních případů byla brutální vražda v nejhorší čtvrti města, a Amanda se nemohla zbavit pocitu, že je jediná, komu skutečně záleží na tom, aby byl pachatel vypátrán a zatčen. A nyní jako by ten dávný případ znovu ožil… Pokud chtějí Will i Amanda zabránit dalšímu krveprolití, musejí se vypořádat s démony vlastní minulosti. A času nemají nazbyt. (Založil/a: Snicketka)

illy
  27. 8. 2014, 17:20
S touhle knihou jsem měl maličko problém. Na rozdíl od předcházejících dílů této serie jsem se maličko nudil ve výpravách do minulosti, ale to bylo možná dáno tím, že jsem knihu četl dlouho na etapy, při krátkých cestách a "záchodových chvilkách", neb jinak nebyl čas.... I když nás kniha seznamuje konečně s temnou minulostí hlavního hrdiny a nabízí osvětlení, prostě jsem se nedokázal tzv. zažrat. Ale jinak stále dobré čtení, Karin neumí zklamat. Zatím.
Eidalon
  25. 3. 2014, 10:08
Přiznávám se, že Kriminálník je má první kniha od autorky, která již 10 let píše, dle Vašeho hodnocení, jednu lepší krimi než druhou.

Ale všechno musí být jednou poprvé, prostě se mne Karin úspěšně vyhýbala až do teď. Skutečnost, kterou určitě napravím, k hodnocení její jedné z posledních knih však budu postrádat onu znalost předchozích děl. Sára Lintonová či Will Trent jak jsem z anotací jiných děl vyrozuměl jsou starými známými v knihách Karin Slaughterové.

Postava Sáry je nejspíše dostatečně známa, životní osud detektiva Willa Trenta je však právě v Kriminálníkovi plně odhalen až nyní. V děsivém příběhu se postupně odhaluje Willova minulost, okolnosti jeho narození, rodičů i dalšího neblahého Willova osudu. Vedle Willa zde „hraje hlavní roli“ i Amanda Wagnerová, kdysi začínající vyšetřovatelka a dnes Willova nadřízená, a čas.

Kniha se překlápí ve dvou časových rovinách, v nichž vystupují různé postavy. Polovinu sedmdesátých let minulého století a současnost dělí bezmála 35 let, které v životech hlavních hrdinů znamenají jejich podstatnou část.

Ze začátku jsem se obtížně orientoval, kdo je koho dcera, kolegyně, kamarádka či spolutrpitelka, neboť časové roviny se střídaly v různých intervalech a to ještě různými pohledy hlavních hrdinů. Ale pokud knihu neodložíte na delší čas, vše rychle nabere ten správný směr i spád.

Příběh začíná u mladých vyšetřovatelek policie Amandy a její kolegyně Evelyn, které působí v roce 1975 uprostřed ryze pánské policejní společnosti zcela nepatřičně. Rasová nenávist a segregace a do toho ženy u policie, něco co neformální policejní sbor jen stěží akceptuje. Životaschopnost všemu dává ale ona formální nařízení, kdy u policie musí být jak bílí tak černí, muži i ženy. Nařízení je dáno zadost, ale vnitřní vztahy „hodně kulhají“.

V této atmosféře se Amanda a Evelyn dostanou k případu zmizelých prostitutek, které své řemeslo provozují pod silnou drogovou závislostí. Jsou plně v rukou svých „pasáků“, za drogu ochotny podstoupit či udělat cokoli. Stávají se bytostmi, na kterých nikomu nezáleží, případy jejich zmizení se mužští kolegové Amandy a Evelyn snaží řešit cestou nejmenšího odporu.

Obě dvě mladé vyšetřovatelky se však nevzdávají a postupně rozkrývají mozaiku vztahů a událostí, za kterými stojí peníze, touha po moci, či zcela sadistické úchylky sériového vraha, který pod rouškou fanatického náboženství „zkažené ženy“ zachraňuje, aby s nimi později manipuloval dle své zvrhlé morálky a pocitů. Tento kriminálník je posléze dopaden a od smrti na elektrickém křesle ho zachrání jen zrušení trestu smrti. Ale za touto postavou stojí někdo vlivný a mocný a vazby proč tomu tak je jsou zcela nejasné.

Postavy mladých vyšetřovatelek a jejich snažení se prolíná s příběhem v současné době. Je nalezena mrtvá dívka a modus operandi plně odpovídá sériovému vrahovi, kterého Amanda s Evelyn již jednou poslali za mříže. A když se potvrdí, že tento muž byl nedávno propuštěn, rozběhne se znovu kauza, která má nečekané rozuzlení a samotná postava kriminálníka děsí nejen své oběti ale i Williho či Amandu.

Příběh má ještě jeden důležitý podtext, objasňuje kdo je Willi Trent a proč právě Amanda má s Willem pouta z minulosti více než pevná. A kdo že je onen Kriminálník – jaká pouta jsou mezi tím vším – to si přečtěte. A dozvíte se také, proč si tento muž, zcela mimo společnost, mohl dopřávat luxus drahých hotelů či právníků. A neb nic není tak jednoduché, jak na první pohled vypadá.

Nedovedu porovnat s jinými knihami Karin, ale Kriminálník má mé plné čtyři hvězdy.
orisi
  17. 1. 2014, 12:59
Výborně napsaná detektivka . Sára s Willem mají u mě plný počet bodů ;) . Jen mě " rušily " ty skoky do minulosti . Musel sem se při četbě zavřít a nebýt vyrušován.... .
ronynka
  30. 3. 2016, 18:20
Takže nejdřív k těm skokům do minulosti, kterýma mě tu všichni dost děsili. Četla jsem knížku asi tři dny, četla jsem skoro pořád, nejdřív mi to dalo trošku zabrat, ale pak jsem za ně byla moc ráda. Poznala jsem blíž Amandu a dost mi tímhle dílem přirostla k srdci a i maminka Faith, Evelyn. Víme alespoň jak to bylo s Willem a taky určitě víme, že na konci dílu nám Angie ani tak moc vadit nebude, jen když konečně dá pokoj Willovi i Sáře. Achjo, jak moc mě mrzí, že mi zbývá poslední díl a už se s Willem budu muset rozloučit :(
maillard
  26. 9. 2016, 17:59
Posledních sto stránek to trochu zachránilo, ale to, co se odehrávalo předtím, musím nazvat nudou, i když knížky téhle autorky mám docela rád.