Monology

Československý spisovatel (1969) 93
Československý spisovatel (1965) 114
Československý spisovatel (1964) 110 přepracované vydání
Československý spisovatel (1957) 110

Monology Milana Kundery vyšly poprvé v roce 1957, přepracované pak znovu v roce 1964.

Tématem sbírky milostné poezie je krize partnerských vztahů, rozklad manželství, nevěra, krutost a zklamání.

Introvert
  20. 1. 2016, 21:56
Jsem touto sbírkou tak okouzlena, že vůbec nevím, co mám napsat. Na jazyku plno superlativ, která napsaná vyzní klišovitě a sama sobě tak uberou na váze...
Kdo máte rád poezii, přečtěte si to. Ať už pana Kunderu můžete nebo ne. Krása má mnoho podob a tento autor jednu z těch podob pevně uchopil a oděnou do slov pustil dál.
Anael
  29. 11. 2013, 23:14
Sbírka, kterou si Kundera mnoho lidí znepřátelil. Vydat v 50. letech sbírku takového ladění, to chtělo odvahu. Monology jsou z úplně jiného soudků než Poslední máj. Kundera se tedy jako básník vyvíjí a posouvá dál. Tato poezie boří mýty... a to je dobře.
teola
  9. 9. 2013, 20:30
Kundera si mě zatím získal. Nesnesitelná lehkost bytí se mi líbila, ale Monology jsem si doslova zamilovala. Krásné.

Francoa
  29. 3. 2013, 11:33
Ano,mám verše docela rád.Rodiče měli doma celou řadu Básnický almanachů z Odeonu,vše jsem zhltal.V pubertě,když jsem přečetl MONOLOGY ,jsem byl knížečkou uchvácen a pod jejím vlivem jsem začal také veršovat.Obzvlášť jsem měl rád Nedotýkej se mne,Bojím se tvé lásky,Ne ty nevíš,Proč si tak krásná,Kdybys tak raději mlčel a Jediná slina ve vlasech Venuše,které jsem znal nazpaměť a ještě teď po tolika letech si některé úryvky pamatuji.Knížečka veršů se ke mně dostala ve správném věku.I dnes si je občas přečtu , stále mi zaujmou a považuji je za velmi výstižné!