Černá sanitka a jiné děsivé příběhy

Černá sanitka a jiné děsivé příběhy
Originální název: Černá sanitka a jiné děsivé příběhy

Plot - 2006
ISBN: 80-86523-74-8

Plot (2006) 80-86523-74-8 364

Černá sanitka a jiné děsivé příběhy je sbírkou 136 současných pověstí, získaných od více než 60 vypravěčů z celé České republiky. Příběhy obsažené v této knize se vypráví jako pravdivé historky při nejrůznějších příležitostech. Svými vypravěči i posluchači jsou obvykle považovány za pravdivé, většinou se má za to, že je zažil přímo vypravěč, člen jeho rodiny nebo nejlepší kamarád. V knize naleznete strašidelné pověsti o vrazích a maniacích ohrožujících nevinné studentky na vysokoškolských kolejích nebo milence v autě, ale i příběh o vraždícím přízraku německého vojáka z druhé světové války. (Založil/a: Lenitschka)

CarolineS
  30. 9. 2015, 20:10
Souhlasím s Miss Utahraptor, příběhy, které kniha obsahuje opravdu nejsou děsivé ani omylem (možná tak jeden či dva při přivření obou očí). Navíc je kniha rozdělena na dvě části - tu zábavnou, což je samotný příběh (tedy contemporary legend) a pak je tu její nudnější "bratr" v podobě komentáře (někdy sáhodlouhého) k této legendě. Přičemž tento komenář většinou obsahuje popis několika verzí této pověsi, které jsou de facto naprosto stejné, takže si ten příběh vlastně přečtete rovnou několikrát za sebou.
Asi mě to docela zklamalo, takže dávám 3*.
Miss Utahraptor
  8. 9. 2011, 16:18
Název knihy klame tělem- děsivých příběhů zde mnoho není. Ano, nějaké mohou (hlavně v ústním podání) vystrašit, ale mnohem více zde zmiňovaných "městských legend" spíše pobaví, znechutí, popřípadě donutí k zamyšlení jaktože tomu někdo může doopravdy uvěřit.
Oceňuji rozbor většiny příběhů, uvedení různých verzí a zasazení do kontextu celosvětového folkloru. Kniha je dobře uspořádaná- dle jednotlivých tematických okruhů (auto, VŠ&SŠ, prostředky MHD...)- a doplněná zajímavými ilustracemi.
Jako jednoduchý folkloristický rozbor určitého fenoménu- moderních legend- bych hodnotila 90%, díky názvu jsem však očekávala něco trochu jiného... Bezpochyby ale jde o velmi zajímavou publikaci.
AkzuzkA
  12. 11. 2016, 10:51
Moderní mýty, kterým mnoho lidí stále věří a které čas od času kolují mezi těmi, kdo vyhledávají senzace...
Bayanus
  17. 8. 2011, 8:15
Jednotlivé příběhy byly vskutku vtipné a k mému úžasu mnoho z nich stéle mezi lidmi kolují a dokonce jsou považovány za pravdu. Už méně zábavné bylo vysvětlování nechterých příběhů.