Spratek

Spratek

Podtitul: Příběh dítěte, které nikdo nemiloval

Originální název: One Child
Poprvé vydáno celosvětově: 1980

Portál - 2014
ISBN: 978-80-262-0312-4
Vyšlo jako e-kniha

Portál (2014) 978-80-262-0312-4 240
Portál (2012) 978-80-262-0325-4 240 Vyšlo jako e-kniha. e-book (epub)
Portál (2012) 978-80-262-0305-6 240 Vyšlo jako e-kniha. e-book (pdf)
Portál (2012) 978-80-262-0326-1 240 Vyšlo jako e-kniha. e-book (mobi)
Portál (2004) 9788073673758 240

Příběh dítěte, které nikdo nemiloval. Kniha představuje skutečný příběh šestileté Sheily, která se dostane do speciální třídy pro děti s poruchami chování. Její učitelkou a zároveň prvním člověkem, který jí projeví lásku, je Torey Hayden. Ta po čase zjistí, že dívka má nadprůměrnou inteligenci, je učenlivá a dřímá v ní skrytý génius. Kniha je pozitivním svědectvím o síle pedagogických a terapeutických prostředků, a pedagoga představuje jako přítele, který neváhá pro dítě překonávat různé těžkosti. (Založil/a: Lenitschka)

vladislaus
  16. 7. 2013, 15:49
Nevím jestli je tento příběh pravdivý, působí však velmi realisticky ba naturalisticky. Obdivuji takové pedagogy, kteří dokážou navázat s problematickými dětmi vztah, který dětem pomůže jejich trable překonat.
Rames
  20. 5. 2015, 12:59
Velmi dojemná kniha , nezavání laciným sentimentem ale působí opravdově. Docela mě překvapilo používání tělesných trestů u dětí , a to postižených, ale pak mi došlo kdy byla kniha poprvé vydána a to lecco vysvětluje.
Autorka ví o čem píše a je to znát. Pro podobné pracovníky asi není lehké se držet stranou a brát věci s odstupem, nechat děti jít když nastane ta pravá chvíle a věřit v jejich samostatnost.
achilles
  23. 9. 2013, 8:23
Český název knihy je špatný. Chápu, takhle získá více na publicitě, ale neodpovídá skutečnosti ani původnímu názvu. Podle českého názvu jsem soudil, že celá kniha bude o nezvladatelném dítěti a o lidech, kteří s ním bojují. Naštěstí není vše černé nebo bílé. Naštěstí v každém člověku je kouska citu a lásky.
ssuva
  16. 1. 2013, 16:46
Příběh dítěte, které nikdo nemiloval vyšel v Portálu v roce 2010 i jako audiokniha.
Čte Simona Babčáková
Skutečný příběh šestileté Sheily, která se dostane do speciální třídy pro děti s poruchami chování. Její učitelkou a zároveň prvním člověkem, který jí projeví lásku, je Torey Hayden. Ta po čase zjistí, že dívka má nadprůměrnou inteligenci, je učenlivá a dřímá v ní skrytý génius. Příběh je pozitivním svědectvím o síle pedagogických a terapeutických prostředků a pedagoga představuje jako přítele, který neváhá pro dítě překonávat různé těžkosti.
Torey L. Hayden je autorkou řady velmi úspěšných non-fiction románů z prostředí školy pro děti s poruchami chování. Pracuje jako speciální pedagožka a rodinná terapeutka. Žije v USA.
EAN 8594015312484
antoniana
  12. 2. 2015, 16:19
Spratek je dobrá kniha, napsaná s klidem, což mě trochu vyvádělo z míry. Není tedy napsaná žádným oslnivým literárním stylem s vytříbenou stylistikou, ale to nevadí. Jde totiž hlavně o ten příběh, který je smutný a smutný a smutný. A i když dojde k posunu k lepšímu člověk cítí, že tohle zanechá dost hluboké rány.
Pim
  23. 12. 2013, 8:11
Zajímavá knížka. Malá bojovnice Sheila, zavřená v sobě před nepřátelským světem. Zaujal mne také přístup její učitelky, díky němuž bylo možné se k holčičce přiblížit. Kéž by se toto dařilo více pedagog. a soc. pracovníkům v jejich práci. Ale vůbec také lidem v běžném životě vůči sobě navzájem.
marcellia
  7. 10. 2013, 21:42
Knížka se dobře čte,je krásná a smutná zároveň,T.Hayden umí příběh úžasně a citlivě vyprávět,všechny její knížky jsou působivé.I když musím přiznat,že mi často i ta slza ukápne:-(..
Anett
  30. 9. 2012, 3:36
Výborně napsaná a čtivá knížka. Byla nám doporučena ve škole a jsem za to ráda. Myslím, že mi knížka hodně dala a všem ji doporučuji.
Jana Edita
  27. 4. 2016, 19:46
Příběh co do obsahu může být jistě velmi inspirativní a v mnohém povzbudivý jak pro žáky, tak pro jejich učitele. Bohužel se mi ale zdá, že literární kvalita textu je skutečně chabá (a to ne kvůli překladu), kazí tak celkový dojem. Jako by byl špatně vybraný žánr, snad by textu víc slušel formát deníkových zápisků. Pokud se autorka snažila převést reportáž vlastních pedagogických zkušeností do beletristického příběhu (vyprávění), dle mého názoru nebyla úspěšná a onomu poselství spíš uškodila. Škoda.
Některé rádoby paralely mě skutečně provokovaly.
Patolog
  9. 8. 2011, 14:02
Od této knížky se jistě jen tak neodtrhnete - ale na druhou stranu - ji budete chtít často s nechutí odložit. Příběh holčičky, kterou nikdo nemiloval ... doporučuji všem.
gabce
  5. 3. 2014, 18:48
Zajímalo by mne kolik % je z této knihy pravda ... obdivovala jsem paní učitelku, já bych ty nervy neměla ..
jinak kniha se velmi dobře četla a několikrát jsem se musela od knihy odtáhnout a zapřemýšlet ...
M.ikolka
  25. 5. 2016, 20:27
Krásně čtivá, poutavá kniha s pozoruhodným příběhem. Jednou začnete číst a už nebudete moci přestat..
Francesco
  30. 4. 2014, 10:49
Velmi silný příběh, který je čtivě napsaný. Kniha se skutečně dá přečíst na jeden zátah a poté ve vás příběh malé Sheily ještě hodně dlouho zůstane.
Lenitschka
  18. 4. 2011, 9:52
Mám ráda beletrii vycházející z reálných zkušeností. Kniha velmi dobře a čitelně podává problémy "nezvladatelných" dětí. Torey Hayden má ze své praxe k tomuto tématu jistě co říci. Vytkla bych jediné - název Spratek vůbec není výstižný a přijde mi až urážlivý pro holčičku, která se do svých potíží nedostala vlastní vinou.
luxana371542
  27. 10. 2016, 17:33
Moje kolegyně říká: " Děti s diagnostikovanou poruchou chování nemají poruchu chování, ale poruchu rodičů."
Daniel Janko
  2. 6. 2016, 11:18
Knížka se svým příběhem na mě zapůsobila jako kometa. Čte se to jedním dechem a pak je dost času "přemýšlet".
Radost je že tento příběh směřuje k "lepšímu" konci. Ale o to smutnější je kolik asi podobných dětí/nedětí je bez zájmu a propadají se hlouběji a hlouběji společností až na samé dno a přitom někdy stačí málo. Žel i v této knize je celkem jasně napsáno že i tyto problémy souvisí s penězi státu a kvalifikací/obětavostí soc. pracovníků.
Podle statistik je různě narušených rodin nepočítaně a mnohé produkují více či méně "postižené" děti a obávám se že většině není nikterak pomoženo.
Autorka má neskutečný dar empatie a schopnosti navázat vztah a budovat ho prakticky s kýmkoliv. Navíc kniha není emotivní ale spíše popisná a je na čtenáři jak jednotlivé pasáže vyhodnotí. Stejně tak reálně přiznává že čím více se snaží/zapojí tím hůře je možné zůstat nad věci/nezaujatý. Ač to jen okrajově zmiňuje myslím že je to emotivně velmi vyčerpávající i pro ni.
Pro mě první kniha a myslím že ne poslední - těším se na další.
Lean
  25. 12. 2015, 19:56
Fascinující. Téměř ve všem, o čem Torey L. Hayden píše, vidím své vlastní názory, postoje, úvahy a obavy. Stále mi v hlavě zní: "Kéž bychom měli dost lidí, kteří dokážou druhým věnovat péči, dost lidí, kteří bez výhrad milují."
Klárenzí Šimáková
  4. 6. 2014, 10:22
Snad první kniha u které jsem nebrečela jen tak trošku, ale opravdu jak želva. Způsob, jakým autorka vystihla vývoj jejího vztahu k Sheile a Sheilu samotnou? Nešlo si ji nezamilovat a prožívat s ní každou vteřinu. Občas jako bych ji držela v náručí místo Torey.
Al.Pou.
  27. 4. 2013, 12:00
Spratek byla první knížka od Torey Hayden, kterou jsem četla a dost mě to vzalo. Nevěděla jsem, co mám čekat... kamarádka řekla: "je to krásná, ale drsná knížka..." a měla pravdu! Údiv byl vystřídán šokem - hněv a slzy lítosti byly nahrazeny slzami dojetí... Až se z tohoto zážitku oklepu, ráda si Spratka přečtu znovu
HáTa94
  13. 8. 2015, 10:41
Už dlouho jsem se chystala, že si v knihovně půjčím některou z knih od Torey L. Hayden, ale všechny byly pořád rozebrané. Jsem moc ráda, že se mi to konečně poštěstilo, protože ta kniha mi hodně dala. Autorka dokázala příběh napsat tak, aby to zaujalo a nenudilo.
Myslím si, že to jsou přesně takové knihy, které by si měl "povinně" přečíst každý, jako doplňující literaturu ke studiu speciální pedagogiky (tím netvrdím, že to není kniha určená pro všechny, kteří si ji chtějí přečíst a nejsou speciálními pedagogy). Člověk se může nabiflovat skripta a učebnice, ale teprve praxe a předávání zkušeností ( a mnoho dalšího) od těch povolaných ho mohou posunout o kus blíž k tomu, být dobrým speciálním pedagogem.
dolcevita
  25. 4. 2015, 17:20
Knihu jsem četla jedním dechem. Člověk si uvědomí, jak důležité je prostředí, rodina ve kterém dítě vyrůstá. Sama jsem to jako amatérka zkusila na vlastní kůži. Problémové děti byly z problémových rodin ( otec kriminálník apod.). Opravdu silný příběh, který mě dokázal chvilkama rozplakat.
Babette
  28. 1. 2015, 19:51
silný a krásný příběh. Už dlouho se mi nestalo, aby mě něco chytlo tak, že jsem nedokázala přestat číst a přečetla knížku na jeden zátah. A přiznám se, bulela jsem místy jako želva. Trošku mrzí zcela nezvládnutý překlad titulu - pod pojmem spratek si představuju dítě zcela odlišných "kvalit". Ovšem ani celodenní rozjímání nad vhodnějším překladem mě nepřivedlo na vhodné slovo - a to je přitom čeština tak bohatý jazyk, ale zde jsem byla opravdu v koncích. Vřele doporučuju, a i když možná anotace není nejlákavější, ten obsah rozhodně stojí za přečtení.
Petr Kocourek
  30. 5. 2014, 9:14
Velmi mě těší komentáře k této knize. Pracuji s dětmi, sám mám takové zkušenosti tak je uplatňuji v Brně nebo doma. Bohužel někteří učitelé stále odmítají ADHD a ostatní poruchy chování, přikládají to ke špatné výchově rodičů. I když je zapojený psychiatr atd.
Knížka se velmi dobře čte. Každý se na toto díváme jinak. Zvlášť kteří se s podobnými dětmi setkali, rozhněvá postup většina pedagogů.
Cakee
  31. 7. 2013, 22:18
Chvilku mi trvalo se prokousat do stavu, kdy jsem knihu nemohla odložit.. Opravdu to nejde nečíst jedním dechem..
k.o.r.i.n.e.k
  12. 1. 2013, 10:50
Od této knihy se opravdu neodtrhnete, dokud jí nepřečtete. Je moc napínavá, ale přijde mi hrozné, že je dle skutečné události a nepřijde mi od autorky vůči té holčičce dobré, že vše takto zveřejnila ...
lištička
  12. 3. 2012, 16:37
Fantasticky napsaná knížka čtivá ataké poučná,že stačí trocha lásky a vše jde. Jak u knížek nebrečím tak ta mě tedy dostala