Žirafí krk

Žirafí krk Originální název: Der Hals der Giraffe

Paseka - 2013
ISBN: 978-80-7432-277-8

Paseka (2013) 978-80-7432-277-8 220

Co si myslí učitelka biologie o svých žácích, kolezích, výuce, výchově, vývojových teoriích a mnohém dalším? Názory a zásady gymnaziální profesorky Inge Lohmarckové jsou pevně vyhraněné, neboť se zakládají na nepochybných přírodních zákonitostech. Jak však zvládá hrdinka, přesvědčená darwinistka, "boj o přežití" v profesní i soukromé sféře, když její provinční gymnázium je pro nedostatek studentů krátce před zavřením, ona sama nedlouho před penzí a její rodina je prakticky nefunkční? Román lze číst i jako provokativní příspěvek k debatě o současném vzdělávání. (Založil/a: al-ma)

Judith Schalansky Judith Schalansky
*20.09.1980

Kebab Bursa
  15. 8. 2013, 9:45
Neuvěřitelně aktuální kniha. V myšlenkách hlavní hrdinky jako bych slyšel některé své kolegyně (a někdy možná i sebe). Učitelka biologie a až militantní darwinistka v době ubývání žáků, rámcových vzdělávacích programů a nezájmu žáků o klasické vzdělání. Místy vtipné, často smutné, literárně pro mě trochu nedotažené.
karkulin1982
  29. 11. 2013, 7:59
Knihu jsem si přečetla, protože pro mě jakou učitelku a milovnici německé literatury, byla téměř povinností. Bohužel se mi nelíbila, hlavní hrdinka mi byla tak hrozně moc nepříjemná a zlá, že jsem ráda,že jsem knihu dočetla. Také jsou zde neskutečně dlouhé, výkladové, pasáže o biologii. Na druhou stranu jsou zde části, které mě donutily k přemýšlení nejen o situaci ve školství, ale i o člověku samém.
aubergine
  5. 4. 2014, 17:30
Kniha se mi líbila, ale mezi moje nejoblíbenější knihy se určitě nezařadí. Oceňuji nenásilný minikurz biologie, líbí se mi, když se člověk při čtení beletrie i něco dozví. Na druhou stranu je hlavní postava opravdu nesympatická, takže je pro mě těžší se s ní ztotožnit a knihu si oblíbit. Úplně mi nesedl ani samotný styl psaní (útržkovité krátké věty), mám raději bohatější rozvité věty, protože chci při čtení pokud možno ocenit i jazykovou stránku. Ke čtení spíše doporučuji, hlavně milovníkům strohého stylu.