Hřích nejen Davidův

Hřích nejen Davidův

Karmelitánské nakladatelství - 2004

Karmelitánské nakladatelství (2004) 328

Polský autor Zenon Ziolkowki je čtenářům Karmelitánského nakladatelství již dobře znám. Nyní se představuje jako beletrista. Jak už ale napovídá sám název jeho nové knihy, ani tentokrát se nevzdaluje od biblických témat. Davida Ziolkowski představuje jako muže rozporuplného a zmítaného vášněmi, přesto však zřetelně směřujícího za vytýčeným úkolem: „V dějinách Izraele se neobjevil jiný muž s tolika ctnostmi i chybami, který by se projevoval se stejnou živelností, rozmachem a úspěchem během celé své cesty na královský dvůr, cesty plné tak neuvěřitelných dobrodružství, že vedle nich blednou hrdinské skutky Samsonovy.“ Autor nás provází Davidovým strhujícím příběhem chápavě a zasvěceně, dá nám nahlédnout nejen do starozákonních reálií, ale hlavně do mysli muže, který dokázal skládat písně velebící Pána stejně přirozeně jako velet svým bojovníkům. Těmi byl ostatně obdivován už od té doby, kdy jedinou dobře mířenou ranou skolil obrovitého Goliáše. Kniha Hřích nejen Davidův nastíní čtenářům jednu z nejvýraznějších postav Písma jako člověka velkorysého i mstivého, jako muže užívajícího radostí pozemského života i schopného přinášet největší oběti. (Založil/a: MagdaM)

Zenon Ziólkowski Zenon Ziólkowski