Originální název: The Book Thief

Argo - 2014
ISBN: 978-80-257-0863-7

Argo (2014) 978-80-257-0863-7 528
Argo (2009) 978-80-257-0188-1 528

Příběh románu, jehož hrdinkou je dospívající dívka Liesel Memingerová, je zasazen do Německa za 2. světové války. Mladý australský autor sepsal na základě vyprávění své babičky silný, jímavý a neobyčejně čtivý příběh. Jeho vypravěčem učinil Smrt. Smrt je zdánlivě nezúčastněný divák, s dokonalým odstupem, s osobitou perspektivou; má všechny předpoklady pro to být svědkem a vypravěčem. Ale příběh Liesel Memingerové je tak mimořádný, že i Smrt si musí přiznat zájem o živé lidi, dojetí z jejich utrpení, hořkost a úlevu z konců. I Smrt má srdce. (Založil/a: Lenitschka)

Markus Zusak Markus Zusak
*23.06.1975

vladislaus
  19. 5. 2012, 16:28
Já jsem bohužel na nezvyklý způsob vyprávění autorky nepřivykl, i když jsem se protrápil až na konec knihy. Příběh se dal vyprávět čtivější formou, já jsem si čtení této knihy vůbec neužil.
Introvert
  14. 6. 2014, 7:53
Přemýšlím, jak napsat komentář k této neskutečné knize...
Dočítala jsem tento skvost velmi pomalu; chtěla jsem věřit, že konec bude jiný, než jsem očekávala. Jak by ale mohl být. Vypráví se přece o jedné z nejsmutnějších kapitol v lidských dějinách... O statečnosti několika lidí na scéně, kde hrají velkou roli Slova. A Činy.
Originální nápad se Smrtí - vypravěčkou je, myslím, velmi šťastný. Dává vyprávění hlubší rozměr, než by mělo, kdyby příběh prezentoval kterýkoli přímý účastník děje.
Přes všechnu tragičnost se jedná o knihu velmi krásnou a nesmírně čtivou. Obdivuji literární mistrovství autora, obzvláště jeho fantazii co se neobvyklých slovních obratů a nápadů týče.
Jedna z nejkrásnějších knih, které jsem měla v rukou.
Magyana
  23. 12. 2014, 11:00
Krásná kniha, opravdu krásná. Jen je mi z ní strašlivě smutno. Ale co taky čekat, když vypravěčkou je Smrt...
Keatin
  7. 4. 2012, 20:04
Krásná knížka. Trvalo mi chvíli, než jsem si zvykla na odlišný způsob vyprávění, avšak ...ničemu to nebránilo. Příběh je úžasně vymyšlený, jedinečný, nezvyklý, jiný, zvláštní, úžasný, chytlavý, smutný, dechberoucí. Jen u pár knih jsem si musela utírat z tváře slzy ...a právě tato kniha přibyla na seznam těch "plačících". Nesnáším doporučování knih, protože to jaksi člověka "nutí" si něco přečíst, aniž by o to sám projevil zájem, avšak ...tuhle knihu doporučuju!!!
Kůstka
  17. 11. 2013, 10:55
Když jsem viděla tu pěti set stránkovou "bibli", tak jsem si říkala něco jako "bože, s tím se zase budu plácat přes měsíc v mém současném ne moc čtecím období, bohužel". Omyl, četlo se to strašně moc dobře a každá kapitola mě bavila. Tyhle témata vždycky prostě chytnou za srdce..
Blondi
  10. 3. 2014, 19:13
Po mediální vlně a spoustě doporučení jsem se rozhodla si tuto knihu přečíst. Je asi jasné, že jsem měla vysoká očekávání. Ta byla ale asi až moc vysoká a nebyla naplněna. Strašně mi vadil styl psaní a měla jsem pocit, že autor chce ž moc zapůsobit na čtenářovy city. Nebudu ale pouze kritická - posledních cca 100 stran bylo super.
Skřítek
  13. 1. 2013, 14:44
Smrt, která má srdce. Pochopení, že smrt není ta zlá strana, že zlo čerpá sílu z lidské podstaty, sice není nic převratného, ale příběh je natolik poutavý, dramatický, že jej čtenář nenechá nedočtený.
Lecter
  31. 8. 2015, 16:14
Zatím asi nejdéle čtená kniha.Ten styl vyprávění mi nesedl,nebylo to pro mě vůbec čtivé.Zaujaly mě asi dvě kapitoly a nikdo,ani Max nebo Liesel mi nepřirost k srdci.Ani v závěru žádné emoce.
Zaručeně to bude tím,jak je to napsané jinak tomu nerozumím,protože jsem z toho zklamaná našla jsem si ukázky z filmu a stačilo těch pár minut a několik slov a vím,že to je přesně pro mě a líbilo by se mi to.
Určitě si ji s odstupem času přečtu znovu,ale teď to bylo trápení.
anishta
  10. 9. 2013, 12:02
Teď jsem dočetla a ještě brečím... Skvělé... Vyprávění smrti mi naprosto sedlo, odlehčené, děsivé, poutavé... Příběh je strašně silný a vlastně už od začátku víme co se stane, ale stejně je zážitek z posledních stran naprosto strhující... Jsem okouzlena a zároveň zdrcena...
Rutsuka
  5. 7. 2015, 14:51
Zlodějka knih se mi moc líbila, ráda čtu o osudech lidí za války a tato kniha podává zas jiný pohled než ty ostatní (pohled smrti, pohled na německou rodinu...). Styl vyprávění mi vyhovoval a zvykla jsem si na něj po pár stránkách :)
achilles
  21. 1. 2014, 20:54
Velice působivě vyprávěný příběh Smrtí - nejvěrnějším Hitlerovým sluhou- umocněný tou smutnou dobou. Měl jsem možnost vidět i film a role Liesel byla perfektně zahraná a přesně se trefila do mých představ. To samé platí i pro jejího Papa.
Rames
  28. 12. 2012, 15:08
Velmi krásná kniha, jsem ráda že ji mám ve své knihovně. Přítomnost smrti byla dána dobou ve které se příběh odehrával. Proto vypráví smrt.
Drobná informace : Zemřete.
Reakce na výše uvedenou informaci : Dělá vám to těžkou hlavu? Prosím vás - hlavně se nebojte. Když nic, jsem aspoň spravedlivá.
yarghoul
  13. 7. 2013, 20:29
Jedním slovem: úchvatné! Na styl vyprávění jsem si nemusela zvykat, chytl mě hned na první stránce. Tahle kniha byla láska na první slovo. Nejde odložit, nutí Vás číst dál a dál. Snažila jsem se nebrečet, ale nešlo to... Rozhodně zasloužených 100%!
prkali
  4. 6. 2016, 11:11
Naprosto jedinečná kniha.
Je v ní i pár obrázků. Dokonce i kreslený vtip: krásný den, dvojice držící se za ruce stojí na vysokém kopci, na nebi estetické dva mráčky doplňují rozzářené slunce. Ona: "To je dneska krásně..." - jenže to slunce - je jen kruh se svastikou a ten kopec je hora mrtvých lidí...
Autor popisuje nepopsatelné krásy a hrůzy takovým způsobem, s jakým jsem se doposud nesetkala. Ale k plnému pochopení je asi potřeba už toho hodně vědět, číst mnoho knih o té době, vidět hodně filmů, dokumentů.
Lituju, že jsem si nedělala poznámky.
Zapamatovala jsem si jen, že na str. 270 je nenápadně definováno něco, co je základní příčinou všech válek:
"Byla to stejná parta jako loni, jedinou výjimkou byl vůdce. Liesel se divila, že se kormidla nechopil někdo z kluků, ale když se dívala z jednoho na druhého, uvědomila si, že na to nikdo z nich nemá. Pokud šlo o kradení, neměli žádné skrupule, ale potřebovali někoho, kdo jim zavelí. Líbilo se jim, když se jim velelo, a Viktoru Chemmelovi se líbilo velet. Byl to utěšený mikrokosmos." ...
Venceslao90
  8. 7. 2014, 16:27
Krásný příběh. Nechci použít to klišé, ale toto je opravdu jedna z těch knih, které "se čtou samy". Pravda, ze začátku bylo trošku složitější přivyknout si na trohu jiný styl vyprávění, navíc mi přišlo, že na začátku to bylo opravdu trochu zmatečné, ale postupem času jsem víc a víc oceňoval ten nápad se Smrtí jakožto vypravěčkou. Rozhodně doporučuju :)
psychoklara
  21. 2. 2014, 9:41
Po přečtení několika stran jsem byla rozhodnutá, že Zlodějka knih ode mě pět hvězd nedostane. Začátek děje se mi zdál uměle zdramatizovaný, postava Smrti – vypravěčky mi připadala podivně nespecifikovatelná (na čí je tedy straně a proč? Jakou má vlastně povahu?), výpověď nepochopitelná a její tučné poznámky uvozené úchylnými kvítky mě jen rozptylovaly. Ať jsem se soustředila sebevíc, nedokázala jsem u některých rozluštit, jestli jde o sarkasmus nebo ne. A pak Liesel, holka, která neumí číst (a není jisté, jestli to vůbec někdy bude umět), ale chce krást knihy. Její podivné chování se mi zdálo nepřirozené, nebyla mi sympatická. A to neustále opakování „Zlodějka knih byla…“ nebo „Viděla jsem Zlodějku knih, jak…“ – na mě působilo dojmem, že autor vymyslel název knihy, je z něj nadšený a ukájí se jím na každé straně. Teprve když se příběh rozběhl mi obě přestaly lézt tolik na nervy. Nejvíc mě kniha začala bavit, když přišel Max. S jeho příchodem začal být příběh dramatický, smutný, dojemný, veselý, pozitivní a depresivní…
Jsem ráda, že se na konci vysvětlilo, proč Smrt oslovovala Liesel neustále jako Zlodějku knih, i když o kradení zas tolik nešlo. Tučné poznámky už dávaly dokonalý smysl. Bylo to fascinující čtení.

Možná je to jen směs hormonů, strachu a sentimentu, co mi teď nedovolí dát méně než pět hvězdiček. Čekala jsem do druhého dne, jestli to vyprchá. Nestalo se. Pět hvězd a já nedokážu popsat proč.

Poznámka na okraj: Občas si říkám, jak je skvělé, že když chceme, můžeme si atmosféru války připomenout knihou nebo filmem a když jí máme dost, stačí knihu zavřít nebo film vypnout. Totéž jsem udělala se Zlodějkou knih těsně před koncem. Dala jsem si pauzu, zaklapla knížku a zapnula televizi. 20.2.2014 vysílala ČT1 záběry z Kyjeva. V tu chvíli mi došlo, že určité věci se zavřením knihy neskončí. Zatímco já si lebedím v křesle s dočtenou knihou na klíně, někde jinde se teď píše něco podobného jako Zlodějka knih, někdy je to blízko, někdy daleko, ale nikdy to nepřestane.
LeaLea
  24. 11. 2013, 21:13
Téma vlastně není kdovíjak originální. Kdo by neznal hrůzné okolnosti hitlerovské vlády a holokaustu? Hlavními hrdiny jsou ale sami Němci, kteří se vystavují nebezpečí, aby v dobách "führerovy" propagandy v temných koutech sklepů zachránili lidskost. K tomu všemu jedna malá holka bez rodiny zahajuje svou zlodějskou kariéru...
Forma vyprávění mě bavila moc. Vůbec nemáte představu, co od toho čekat, a musíte číst dál. Co ale dělá z knihy opravdový klenot, to jsou nenápadné metafory, vyjadřující v několika málo slovech hlubokou podstatu všeho. Skutečně tu platí, že četba je ustavičný dialog, při kterém nás kniha oslovuje a naše duše odpovídá. (Maurois André)
Co bych autorovi vytkla, je opravdová rozvláčnost. Pořád na něco čekáte, a mezi tím se musíme pročíst spoustou omáčky. A nakonec se někdy třeba ani nedočkáte.
Podtrženo sečteno, nasmála jsem se, padly slzy, postavy mě překvapily, bylo snadné stát se členem oné německé vesničky. V tomhle ohledu knížka splnila, co od ní očekávám.

"Občas jsem si představovala, jak to vypadá nad těmi mraky, a věděla jsem, a nemusela jsem se ptát, že slunce je blond a atmosféra bez konce je gigantickým modrým okem." [str. 304, Zlodějka knih - Marcus Zusak, 2009]
estrellita
  14. 3. 2013, 20:23
Nádherná, originálně napsaná knížka, která se čte opravdu sama...Chvíli trvalo, než jsem si zvykla na to, jakým stylem je napsaná, ale záhy jsem se do toho příběhu zamilovala...Vřele doporučuji!
Domovoj
  22. 3. 2014, 21:20
Podle mě naprosto skvělá, úchvatná kniha, která chytne za srdce.... Slovy se asi ani nedá vyjádřit její síla. Pokud by šlo dát víc hvězdiček než pět, neváhala bych.
Fade
  3. 6. 2011, 20:19
Už od první stránky jsem si byla jistá, že se mi tahle knížka bude líbit. Netrpělivě jsem obracela stránky jednu za druhou a během jednoho dne to bylo všechno pryč. Na konci jsem to málem všechno obrečela... Zlodějko knih, jsi úžasná!! :)))
thefreakinside
  23. 3. 2014, 11:58
Velký kvalitativní posun oproti předchozímu počinu Zusaka „Posel“, kde byly postavy dosti ploché a nevýrazné, kdežto v Zlodějce knih jsem se s postavami sžil mnohem lépe díky jejich skvělému vykreslení. Zakomponování německých slovíček jen umocnilo atmosféru a jsem si jist, že „Saumensch“, „Saukerl“ a „Watschen“ už jen tak nezapomenu. Rád jsem pobíhal po Himmelstrasse s Rudy a Liesel, chodil krást jablka, hrál fotbal, kradl knihy a následně je četl, ukrýval žida ve sklepě, skrýval se před nálety „nepřítele“, schytával jednu nadávku za druhou, které byly vyjádřením přátelství a mnoho dalšího.
Pohled ze záhrobí byl neobvyklý a fungoval jako zajímavé zpestření.
Na závěr bych řekl, že i smrtka má srdce, ale nepočítejte s tím, že se nad vámi smiluje, až nadejte vaše poslední hodinka.
Gustik5
  20. 9. 2014, 23:12
Kniha je to hezká, jen jsem si díky občasnému "spoilerování" Smrti říkal, že to opravdu není ta nejlepší vypravěčka... Zvláštní styl, jakým je kniha psaná si mě i přesto získal a čtení jsem si užil. Přesto si chvílemi už nemohu pomoci, téma té doby se mi zdá mírně vyždímané. To ovšem je jen můj subjektivní pocit.
Ramirez85
  5. 2. 2014, 12:29
Nezvyklý vypravěčský styl nemusí sednout každému, já jsem však hltal každé slovo, které Markusi Zusakovi přišlo namysl. Zkrátka nejlepší knížka co jsem kdy četl, amen.
Ivet
  24. 1. 2014, 18:01
Originální, emotivní a dechberoucí.. První zkušenost s tímto příběhem jsem si prožila na sedadle v kině. Odcházela jsem ubrečená a se zlomeným srdcem. Jelikož je obvykle pravidlem, že kniha je lepší než film, nemohla jsem přečtení knihy odolat. Ani jsem netušila, jak by knižní podoba mohla být ještě více dojímavá.. a ona byla. Má ještě silnější atmosféru než její filmové zpracování. Styl psaní, jazykové hříčky a mnoho dokonalých detailů dělá ze Zlodějky knih jedno z nejlepších děl literatury, které jsem kdy četla. Ihned po dočtení mám chuť začít ji číst znovu, jako by ta slova v knize skrývala nějaký hlubší význam, kterému přijdu na kloub až po několikerém přečtení. A možná se toho jednou dovtípím. Teď budu ještě chvíli smutnit nad chlapcem s vlasy barvy citrónů.
teite
  3. 1. 2014, 22:00
Abych byla upřímná, nepotrpím si příliš na experimentální formy vyprávění. Mám pocit, že má-li autor ke sdělení silný příběh, není potřeba ho halit do pokusů s narušováním časové posloupnosti, neobvyklým vypravěčem apod. A přesně toto se mi přihodilo u této knihy. Je to nádherný příběh, dojemný, přitom nezahalený zbytečným sentimentem, ale celé to divadlo se smrtí jako vypravěčkou mi připadalo trochu zbytečně a vlastně mě spíše rušilo, než že by mě něčím obohatilo. Nicméně i přesto je to kniha působivá a nelituji těch zhltaných stránek.
antoniana
  19. 1. 2015, 9:07
Nerada čtu knihy, o kterých každý říká: musíš si to přečíst. Zlodějka je čestná výjimka, stojí za přečtení, není to jen nafouknutá mediální bublina. Kniha má přes 500 stran, takže autor - respektive smrt nikam nespěchá, ze začátku jsem byla trochu zmatená, napadlo mě i jestli je Liesel vůbec Němka, jestli se z toho nevyklube úplně jiný příběh. Musela jsem si zvykat na styl vyprávění. Když smrt před koncem odhalí rozuzlení, i když zbývá ještě nějakých třicet stran (?) tak jsem chtěla upřímně řečeno Zusaka nakopat někam, ale musím mu přiznat, že tentokrát zvládl závěr mnohem lépe než u Posla. Líbí se mi jakým vývojem smrt postupně projde, ze začátku se zdá neosobní, chladná a netečná, postupně však čtenář odhalí, že i ona má své starosti a otázky, na které jí nikdo neodpovídá. Ke knize mám akorát dvě malá rýpnutí. První, že Zusak vůbec ani náznakem nezmínil dobu před cestou do Molchingu. Jakoby Liesel před příjezdem do vesnice vůbec nežila, neměla žádné myšlenky ani vzpomínky. Druhé malé rýpnutí, že vůbec nezmínil osud její biologické matky na konci knihy. Občas mě zaujaly některé věty, tahle vede nejvíc: Židé šli do Dachau. Koncentrovat se. Výborná byla poslední věta knihy.
ribička
  25. 1. 2014, 14:05
Nádherná knížka. Vypravěčkou je smrt a kulisami je mnichovské předměstí během druhé světové války. Kniha je plná radosti, dobroty i smutku. Zanechala ve mně opravdu hluboký dojem.
Pim
  16. 12. 2013, 18:33
Jedna z nejkrásnějších knih, které jsem četla. Pro mne otvírající, prociťující. Díky za ni. Styl vyprávění mi vůbec nevadil, líbil se mi. Umocňoval. Několik silných momentů mě vážně zasáhlo, a neubránila jsem se, abych je nepředala dále. Ale vůbec celá kniha je krásná, poutavá. Lidé. Přátelství. Přečtu si určitě brzy znovu.
Daniel_852
  14. 8. 2016, 15:01
Obsahuje spoiler spoiler Krása, čekal jsem že konec bude šťastný - zmýlil jsem se. Ale jsem radši za tento, byl neočekávaný. Jedna z nejlepších knih co jsem četl - doporučuji!
chrispe
  16. 10. 2012, 18:12
Tato kniha si ke mně našla cestu sama a já jsem moc ráda, že ji vlastním. Líbí se mi na ní úplně všechno, od obálky, po příběh a postavy. Smála jsem se, brečela a co víc, mám pocit, že mi ten příběh i něco dal.
ROB33
  4. 5. 2016, 18:00
Posledních pár kapitol této brilantní knihy jsem si opravdu vychutnával. Originální je zejména osoba vypravěče, to jest smrti, ale také něco jako malé vsuvky či poznámky, které vysvětlují různé situace okolo příběhu. Zusak vytvořil dokonalé dílo, které bych zařadil mezi top knihy všech dob.
VenDulin85
  12. 2. 2014, 17:46
Na začátku knihy jsem byla překvapená. Ne onou větou, tu jaksi člověk už vstřebal, ale tím, že takto se dá začít příběh, který se vám vryje do srdce, odvede vás do jiného světa, kde se hned usmíváte, hned se necháte dojmout. V závěru, poslední větou, se opět utvrdíte v tom, že i takto se dá příběh uzavřít a už ho nikdy nezapomenete, i kdybyste tisíckrát chtěli.
Claire27
  3. 9. 2015, 11:38
Knihu jsem přečetla jediným dechem. Velmi originální příběh a nečekaný vypravěč, hlavní představitel válečného děsu - Smrt - která v období války má spoustu práce. Celá rodina Hubermanova, v čele s adoptovanou Liesel, mají úžasné povahy. Pan Huberman laskavý a klidný, paní Hubermanová nepříjemná avšak velmi citlivá a nakonec malá sečtělá Liesel, které válka vezme to nejdražší co měla. Přátelé a rodinu. Příběh je velmi dojemný a poslední věta se mi vryla do paměti. "Lidi mě děsí."
calamity-jane
  27. 12. 2014, 17:50
neuvěřitelně zajímavě napsáno, zajímavě se to četlo a dalo se dobře vcítit do děje, do atmosféry, do pocitů. Chvíli trvalo, než jsem si na ten netypický způsob vyprávění zvykla, ale stálo to za to
wendieta
  3. 6. 2014, 8:59
Moc hezká kniha. Většinou se knihám o druhé světové válce vyhýbám, ale tuhle jsem si přečetla, kvůli tomu humbuku, který kolem ní byl. A jsem ráda, že jsem udělala výjimku. Možná to bylo tím, že tohle nebyla typická kniha o holocaustu, vyprávěla ji samotná smrt. Každopádně mohu doporučit.
AkzuzkA
  19. 11. 2016, 20:28
Nemá smysl přidávat mezi všechny předešlé komentáře ještě další superlativy! Kdyby bylo možné ohodnotit knihu třeba i deseti hvězdičkami, ráda to udělám bez jakéhokoliv přemýšlení. I filmová adaptace velmi zdařilá. Režisér vybral opravdu skvělé herecké obsazení! :)
Radka Pařízková
  20. 3. 2016, 10:49
Ještě se mi nepovedlo, abych narazila na knihu s takovouto tématikou a aby mě tolik uchvátila. Příběh zlodějky knih jsem si okamžitě zamilovala. Postava Maxe mi v hlavě i v srdci ještě dlouho setrvá.
Tato knížka je tím nejkrásnějším důkazem toho, že radost se dá vykouzlit z úplných maličkostí.
Rominka
  25. 6. 2015, 18:56
Po celou dobu co jsem to četla, jsem měla problémy se stylem vypravování...prostě mi to nesedlo. Příběh dobrý, hlavní hrdinové dobrý, jen ten styl psaní prostě není pro mě. Nicméně opravdu dobrý konec celkový pocit z knihy hodně vylepšil.
Tardis
  30. 10. 2014, 17:15
Kniha o knize ve které hrají podstatnou roli další knihy, tedy zaujímající zajímavou perspektivu, takový knižní fraktál.
Poněkud přehnaná délka příběhu ani moc neškodí. Pasáže vyprávěné Smrtí jsou zajímavé. Spoiler v půli vyprávění k tomu už tak nějak patří. Zajímavé čtení, i když po několika měsících po přečtění by se to, na co si vzpomínám, dalo sepsat asi tak na dvě stránky.
Henkie
  5. 8. 2014, 22:20
Po precteni Zlodejky knih jsem se musela jit projit do temne noci, abych ten pribeh vstrebala. Pri cteni jsem neuronila ani slzu, ale nahromadilo se ve mne tolik smutku.
Na Liesel, Hanse, Rudyho a predevsim Maxe, budu myslet hodne dlouho.
Dneska v noci nezamhourim oci.
Elki
  20. 3. 2016, 20:08
Bylo to dlouhé, ale stálo to za to. Začátkem jsem se prokousávala obtížně, nemohla jsem si zvyknout na styl vyprávění, ale jsem ráda, že jsem se do knihy začetla. Oproti filmu, který je jen trapně očesanou verzí je knihá nádherně lidská, s postavami jsem neměla jediný problém se sžít, s každou z nich. Přišlo mi skvělé vidět situaci taky z druhé strany, ze strany Němců, kteří to měli v hlavě srovnané. Jsem si jistá, že oproti jiným, ačkoliv pěkným, knihám na tuto budu ještě nějaký čas myslet. Jsem ráda, že nekončila nijak šťastně, celý příběh by to pohřbilo. Plný počet..už teď se těším na Posla.
kajas1993
  12. 12. 2015, 23:46
Jeden z nejpůsobivějších příběhů, jaký jsem kdy četla. Netradiční způsob vyprávění, sympatické postavy (Rudy, ach, Rudy), předem jasný, ale silný konec. Poslední stránky jsem oplakala, a to se mi stalo naposledy u "Harryho Pottera". Úchvatné čtení.
Poison_Ivy
  17. 7. 2014, 23:29
“I have hated words and I have loved them, and I hope I have made them right.”

Dojemná. Úžasná. Vyjímečná. Těžko se hledají slova, která dokonale vystihnou zlodějku knih. Tyhle jsou jen malým zlomek z toho, co bych dokázala o té knížce říct.

Kniha je vyprávěna opravdu zvláštním a zajímavým způsobem. Ze začátku jsem se obávala, že to pro mě bude představovat menší problém, ale naštěstí jsem si brzo zvykla, takže mi to už ani nepřišlo. Chápu však, že pro někoho to může být problém, záleží jen na vás.

Abych pravdu řekla, vadilo mi, že byl konec knihy v podstatě prozrazený někdy uprostřed. Je to knížka z období 2. světové války, asi všichni chápeme, že se nebude jednat o růžový happyend, ale bylo nutné vyspoilerovat konec v půlce?

Ať tak či tak, Zlodějku bych doporučila. Konec mě dostal, už jsem si myslela, že to ustojím, ale nakonec jsem byla sama překvapená proudem slz, které mi tekly po tváři.

rahzul
  24. 1. 2014, 18:07
Knihu jsem si přidal na seznam četby v době , kdy jsem se začetl do válečné prózy. Zusak dokázal stvořit velice tklivý příběh, originálně vyprávěný samotnou smrtí. Knihu jsem hltal stránku po stránce a vyměnil u toho nekolik kapesníků :) Konec příběhu mě pak absolutne odrovnal.. Doporučuji.

P.S. Stejnojmený film se docela povedl. Přesto však více emocí nabízí psaný příběh ;-)
Nifrea
  18. 8. 2013, 10:39
Jsem z knížky naprosto nadšená. Jak ze stylu vyprávění (který mi nepřišel žádným způsobem nepříjemný, zažila jsem daleko zvláštnější) tak celkově z příběhu. Z počátku jsem se trochu bála tématiky, knihy týkající se nacismu čtu docela nerada, ale i když kniha nic nezastírá a nemaluje situaci nijak růžově, je přesto psaná nějak tak mile. Zaslouží si rozhodně místo v mojí knihovně:-)
Makulenka
  16. 5. 2016, 14:44
Pěkná knížka - až na ty vsuvky, kdy promlouvala Smrt - ty mi přišly takové "přeintelektualizované" ... Přesto příběh pěkný, lidský ... po přečtení jsem ji koupila i babičce - k vánocům... :)
Jana Edita
  24. 4. 2016, 15:39
Kniha je nepochybně čtivá a výběr vypravěčky velmi originální, jde tedy i o velmi originální pohled na válku. Nicméně po prvním nadšení přišlo zklamání - zdálo se mi, že autor až příliš často balancuje na hranici patosu a kýče. Druhá polovina textu jako by už sázela jen na emocionální vydírání, což mi přijde dost laciné. Text je skvěle přeložený, možná by mu slušelo zkrátit. Myslím, že za dva dny ve mně z té knihy už nezůstane vůbec nic. Škoda. Začátek vypadal velmi slibně. Ze stylistického hlediska hodnotím velmi kladně časté využívání personifikace, která (dle mého názoru) dávala textu onu originalitu mnohem více než volba vypravěčky.
ideal_alien
  2. 1. 2016, 17:59
Krásná fascinující kniha. Trochu mě zmátlo, že je vypravěčkou Smrt, ale už je to tak.... Tím je to o poznání zajímavější.
petshop
  25. 9. 2014, 9:59
Před chvílí jsem dočetla a nenacházím slova. Vzbuzuje tolik emocí, že je ani nedokážu popsat. Takže raději si to přečtěte a uvidíte sami :-)
Pixx-73
  14. 3. 2014, 13:45
Ke knížce mě přivedl film, který se mi moc líbil. Ale kniha je samozřejmě mnohem obsáhlejší a lepší. Autorův styl se mi moc líbí, je takový laskavý i když je vlastně často o neveselých věcech. Spisovatel si hraje se slovy, používá spousty krásných přirovnání a člověk má potěšení nejen z příběhu, ale i ze způsobu jakým je podáván. Krásná kniha.

1 2 3 4