Nemesis

Nemesis

Podtitul: Mistrovský portrét úsilí i bezmoci jedince

Originální název: Nemesis

Mladá fronta - 2013
ISBN: 978-80-204-2549-2

Mladá fronta (2013) 978-80-204-2549-2 168

V „dusivém parnu rovníkového Newarku“ řádí děsivá epidemie, která ohrožuje místní děti zmrzačením, ochrnutím, doživotním postižením i smrtí. To je překvapivý námět Rothova nového bolestného románu: epidemie dětské obrny zuřící v létě 1944 ve stínu světové války a její následky na pospolitou, na rodinu orientovanou komunitu Newarku a její děti. Hlavním protagonistou je energický a svědomitý třiadvacetiletý správce školního hřiště Bucky Cantor, oštěpař a vzpěrač, muž oddaný svým svěřencům a zklamaný sám sebou, protože jej chabý zrak vyloučil z možnosti bojovat po boku svých vrstevníků ve válce. Kniha se soustředí na dilema, které mladíka čeká, když začne obrna sužovat jeho hřiště – a na každodenní příděl tragických událostí, s nimiž se musí vypořádat. Autor klade palčivou otázku, jež proniká všemi jeho posledními romány: Jaká rozhodnutí dokážou člověku od základů změnit život? Jak bezmocný je jeden každý z nás tváří v tvář tlaku okolností? (Založil/a: al-ma)

edulla
  5. 3. 2016, 20:29
Chvílemi mi tato kniha připomínala něco z Foglarovek. Konec knihy pro mne byl - co do ladění - poněkud překvapivý. Knížka se mi však moc líbila.