Pták vteřiny

Poprvé vydáno celosvětově: 1991

Československý spisovatel
ISBN: 80-202-0286-2

Československý spisovatel 80-202-0286-2 176

Výbor z veršů mexického básníka v překladu Vladimíra Mikeše.
"Psát poezii znamená opustit, zřeknout se Já. Básnický čin je vědomá hra o osud, skok do prázdna, v němž se stále riskuje všechno dosažené. Poezie je jednou ze základních hodnot života a člověka: není proti ní obrany, jako není obrany proti lásce...,\" takové je krédo muže, které má v oboru básnictví jméno stejně slavné jako Márquez či Borges mezi latinskoamerickými prozaiky. Mexičan Octavio Paz je autorem současným, přesto však už svou poezií hluboce ovplivnil tvorbu i kulturní povědomí svého kontinentu. Mluví hlasem svých současníků i hlasem aztéckého dávnověků, a přitom konfrontuje myšlení i cítění svých krajanů s kulturním odkazem Evropy (žil léta v Španelsku) i s poselstvím filizofií Dálného Východu (byl mexickým velvyslancem v Indii). Jeho poezie prochází rozmanitými dimenzemi času a bytí, aby usilovala o \"znovuvytváření původní chvíle\". V roce 1990 byl Octavio Paz pocteň Nobelovou cenou za literaturu.\" (Založil/a: inhalium)

Octavio Paz Octavio Paz
*31.03.1914 - †20.04.1998