Ekonomika Hollywoodu

Ekonomika Hollywoodu

Podtitul: Skrytá finanční realita v pozadí filmů

Mladá fronta - 2013
ISBN: 978-80-204-2753-3

Mladá fronta (2013) 978-80-204-2753-3 216

Co dnes živí velká hollywoodská studia? Už to nejsou jen tržby z pokladen kin, ale především prodej autorských práv, která je možno odkoupit. Příjmy tak plynou z prodeje licencí na DVD a práva na televizní vysílání až po výrobu figurek filmových hrdinů. Současný Hollywood není jen o umění, jde především o byznys. Jeho lesk, úspěch a bohatství nevzniká ve filmových ateliérech, ale na tichých schůzkách filmových producentů s agenty herců, zástupci multiplexů a výrobci občerstvení. Novinář Edward J. Epstein ve své knize odkrývá původ ohromných příjmů hollywoodských studií a odpovídá na otázky, které si možná občas klade každý, byť sváteční, návštěvník kina. Jak vypadá smlouva pro hereckou hvězdu? Znamená sex ve filmu výhodu nebo spíš problém? Proč má většina kinosálů méně než 300 křesel? Speciální kapitola je věnována produkci nezávislých filmů, která mj. přináší i několik rad jak nezávislý film financovat. (Založil/a: alča87)

#film  #ekonomie

BloodySteak
  16. 7. 2014, 13:12
Velice zajímavá a hlavně velmi zainteresovaná kniha o financování filmů, tržbách, smlouvách atd. Není potřeba se tady bavit o kvalitách filmů - i když Epstein se do toho občas (velmi) okrajově pouští, s dost nepřesvědčivým výsledkem - protože důležitý jsou tu finance (sakra, proto se to taky jmenuje Ekonomika, ne?). Dobrý je, že to zasahuje prakticky až do současnosti, zabývá se to i krachem Blockbuster video a vlivem streamování na distribuci a výdělky. Občas natolik odborný, až jsem nechápal, o čem se mluví, protože jde o nějakou právnicko-ekonomickou hantýrku (viz Arnoldova smlouva k Terminátorovi 3). Ale to je tak jediná vada na kráse.
Badcopies17
  10. 5. 2013, 8:19
Pro člověka, který se zajíma o film ne úplně zajímavé. Zabývá se spíše ekonomikou z pohledu studií tzn. tržbami, procesem vzniku filmu a jeho náklady. Chybí mi rozbory ze strany filmů - jaké byly přelomové v historii výdělků, kde začal ten velký trh s reklamními předměty a třeba něco o současném trendu (komiksový film, atd.). Přijde mi taky, že ač byla kniha v USA vydána v roce 2012, tak není moc aktuální. Každopádně za cenu jakou se kniha prodává, to nejsou vyhozené peníze.