Emil Holub

Originální název: Emil Holub

Vyšehrad - 2013
ISBN: 978-80-7429-243-9

Vyšehrad (2013) 978-80-7429-243-9 464

Dr. Emil Holub (1847–1902) je bezpochyby naším nejslavnějším cestovatelem 19. století. Je také zároveň jediným, jehož jméno se dosud udrželo v povědomí široké veřejnosti. V Africe strávil Emil Holub celkem jedenáct let. První cestu vykonal v letech 1872–1879 zcela sám, s nedostatečným vybavením i finančním zabezpečením. Druhou absolvoval v letech 1883–1887 v čele rakousko-uherské expedice. Během svých cest procestoval úze­mí dnešní Jihoafrické republiky, Botswany a části Zimbabwe a Zambie. Do Čech přivezl neuvěřitelně početné sbírky etnografických předmětů, přírodnin apod., ale také cenné vědecké poznatky z mnoha oborů, výkresy, meteorologické poznámky apod. Ve Vídni a v Praze uspořádal velkolepé výstavy svých sbírek. Intenzivně se věnoval literární a před­náškové činnosti. Lze říci, že touto činností do značné míry utvářel obraz Afriky a jejích původních obyvatel v zemích rakouské monarchie. Své bohaté sbírky později většinou rozdal vědeckým a vzdělávacím ústavům. V současné době jsou chloubou nejvýznamněj­ších evropských muzeí. Emil Holub si vydobyl slávu a uznání prakticky po celém světě. Jeho zásluhy byly oceněny vysokými řády snad všech evropských zemí. Mnohé vědecké společnosti a spolky jej zvolily čestným členem. Vzdor všem těmto poctám, slávě a uznání nakonec zemřel takřka v zapomnění a chudobě. Kniha vychází ve spolupráci s Národním muzeem. (Založil/a: alča87)

Martin Šámal Martin Šámal
*1980

Elrond
  15. 7. 2013, 12:36
Dost zajímavé počtení se spoustou obrazových materiálů a kopií dobových dokumentů. "Dost se narajzoval..." Z knížky dýchne až jakýsi cimrmanovský duch ... Každopádně pro obdivovatele zlatých časů starého mocnářství jakož i milovníky historie a cestopisů velmi pěkná knížka.
Zevrubně (ve smyslu komplexně, nikoliv povrchně - ale to odbočuji do jazykovědy) je zde líčeno Holubovo mládí, studia, dospělý věk, jeho africké pobyty a cesty, podzim života až po jeho pohřeb ve Vídni roku 1902. Zaujaly mě pasáže o jeho problematickém vztahu s cestovatelem Čeňkem Pacltem (tento je k nalezení v autorech i zde na čbdb) či o výpravě do země Mašukulumbů. Ti jsou vyobrazeni i na obálce knihy - mají skutečně skvostné účesy :-)
Holuba jsem znal celkem povrchně, věděl jsem že existoval a "dost se narajzoval" jak říká jeho paní v klasické české komedii :-)) Je fajn, že o jeho životě a "rajzech" z této knížky se lze dočíst podstatně víc.