Řada nešťastných příhod 4: Ohavná pila

Řada nešťastných příhod 4: Ohavná pila Originální název: A Series of Unfortunate Events, Book the Fourth: The Miserable Mill

Egmont - 2005
ISBN: 80-252-0188-0

Egmont (2005) 80-252-0188-0 216
Egmont (2002)

Milí čtenáři,
pevně doufám, že jste si tuto knížku nevybrali jako příjemné oddychové čtení před spaním. Jestliže ano, radím vám ze srdce, abyste na ni okamžitě zapomněli. Ze všech knih, které popisují nešťastný život sourozenců Baudelairových, je totiž Ohavná pila zatím asi nejdrastičtější. Violet, Klaus a Sunny Baudelairovi se dostávají do Mizerova, kde jsou nuceni pracovat na pile, a chybí jen málo, aby propadli holému zoufalství a beznaději.
Musím vás bohužel varovat, že stránky této knihy skrývají takové hrůzy, jako je obří drátovačka, guláš nevalné chuti, muž neustále zahalený v oblaku kouře, hypnóza a na závěr dokonce smrtelná nehoda.
Já jsem dal slib, že zaznamenám všechny tragické události, které potkaly ubohé tři sourozence Baudelairovy, vás však nikdo nenutí, abyste o nich četli. Takže dáváte-li přednost veselejším příběhům, vraťte se raději zpátky a vyberte si něco jiného.
S veškerou úctou
Lemony Snicket

Série o malých sourozencích Baudelairových, která se díky svému černému humoru zařadila mezi světové bestsellery literatury pro děti a mládež.
Hlavními hrdiny série Řada nešťastných příhod jsou tři sourozenci Baudelairovi: 14letá Violet, která dovede velmi zručně zacházet s nástroji a je vynálezkyně, 12letý Klaus, vášnivý čtenář, a Sunny, batole s nesmírně ostrými zoubky. Děti byly vychovávány laskavými, moudrými a nesmírně bohatými rodiči, ale otec i matka bohužel uhořeli při strašlivém požáru rodinného domu. Sourozenci zdědí po rodičích obrovský majetek, jehož správcem je až do Violetiny plnoletosti ustanoven dobrosrdečný, ale nechápavý pan Poe. Právě toto dědictví však bohužel přitahuje pozornost zločinného hraběte Olafa... (Založil/a: mss)

soniaf
  30. 8. 2011, 1:11
Tenhle díl byl daleko brutálnější než díly před tím- doktorka Orwellová je rozřezaná pilou (a vůbec, zvláštní jméno Dr. Georgina Orwellová, pan Snicket má v oblibě pojmenovávat své postavy po slavných spisovatelích), Philovi rozdrtí nohu Klaus pod vlivem hypnozy a v neposlední řadě kruté smýšlení majitele pily bylo opravdu odporné. Naprosto mě dostala představa, že bych každý den obědvala jenom žvýkačku. Hrabě Olaf se v tomhle díle taky vytáhnul, protože se tentokrát přestrojil za ženu a nikdo si toho nevšiml.
Lúthien Celebrindal
  17. 9. 2015, 13:38
První kniha ze série, kterou jsem neznala předem díky filmu (který se mi mimochodem líbil a vlastně mě přivedl ke čtení nešťastných příhod), a vůbec nebyla špatná! Líbila se mi tajemná atmosféra, žvýkačky i nepoučitelný optimista Phil, i když musím říct, že ten konec byl docela drsný na knížku pro děti... v předchozích dílech taky umírali lidé, ale ne takovým způsobem.
kajas1993
  22. 8. 2012, 20:19
Sourozenci Baudelairovi se dostávají k zatím nejtajemnějšímu opatrovníkovi, jeho jméno totiž nikdo neumí vyslovit a jeho obličej je vždy zahalen v oblaku doutníkového dýmu. Knížka už je opravdu hodně drsná a pro menší děti vysloveně nevhodná.
TajemnaM
  30. 10. 2011, 16:12
Vlak naráží na první hrboly. Tohle už prostě není kniha pro děti. Jestli mi někdo chce tvrdit, že ej to pro čtenáře od ŠESTI let, tak hi s chutí klepnu po hlavě pánvičkou. Popravdě, tohle byl první díl, kdy jsem si doopravdy říkala, že jde "do tuhýho".
Veve721
  10. 2. 2016, 17:35
Obsahuje spoiler spoiler Předem: VŠECHNY díly Řady nešťastných příhod zbožňuju. Tady jediné malé mínus je Sunny šermující svými zuby s doktorkou ke konci knížky. Možná jsem jen nepochopila vtip nebo nadsázku, ale tento moment mi prostě přišel "až moc". Vyrovnává to u mně jen osobní vztah ke knížce (četla jsem celou řadu v knihovně a tohle byla první, kterou jsem si sama koupila :) ) Rozhodně je to skvělá knížka, jenom se mi prostě zdála tak na 99% ze 100.
tondavon
  13. 5. 2011, 10:40
Další díl seriálu Řady nešťastných příhod podle mě dopadl vlastně tak jako předešlé díly. Za dvě hodiny to je přečtené, budete se bavit, ale celkově celá série přešlapuje stále na místě a vůbec nikam se neposouvá, což by už u čtvrtého dílu měla. V každém případě palec nahoru za optimistu Phila a na betoně namalovaná okna propisovací tužkou.