Muzeum opuštěných tajemství

Muzeum opuštěných tajemství Originální název: Muzej pokynutych sekretiv (Музей Покинутих Секретів)
Poprvé vydáno celosvětově: 2009

Kniha Zlín - 2013
ISBN: 978-80-87162-90-3

Kniha Zlín (2013) 978-80-87162-90-3 746

Román nejvýznamnější ukrajinské autorky Oksany Zabužko přináší rodinnou historii páru, který svede dohromady stará fotografie několika vojáků UPA (Ukrajinské povstalecké armády). Dvojice je k sobě přitahována paralelními sny, které jako by již prožil někdo jiný. Hlavní hrdinka Daryna chce odkrýt osud pratety svého přítele Adriana. Ta za tajemných okolností zahynula během bojů UPA se sovětskou mocí. Příběh se prolíná s osudy dalších lidí, ať už na konci války, či v současnosti. Paralelní osud Adrianovy tety prožila v současné době i Darynina kamarádka, malířka Vlada. Jde o přelomovou knihu v historii ukrajinské literatury. Nejedná se ani tak o historii UPA, ale o lidskou paměť, nucené zapomnění, přerušení přirozeného běhu věcí a životů, které sovětská zvůle likvidovala nejen fyzicky - lidskou důstojnost ponižovala tím nejbrutálnějším způsobem. Ukrajinci měli ztratit jakékoli ponětí o existenci vlastní rodiny, vesnice, národa… (Založil/a: Snicketka)

Oksana Zabužko Oksana Zabužko
*19.09.1960

Crocuta
  29. 1. 2015, 19:58
Rovina vyprávění odehrávající se ve 40. letech mi svým černobílým nazíráním skutečnosti tak trochu připomínala články Alexandra Mitrofanova - Rusové jsou tu bez výjimky krutí, zlí a zbabělí primitivové, kteří používají páchnoucí kolínskou a jejichž jediným cílem je ničit vše pozitivní ve svém okolí (něco jako mordorští skřeti), kdežto členové UPA jsou hrdinové bez bázně a hany, příkladní vlastenci, vždy a všude ochotní položit život za své ušlechtilé ideály. Statisíce povražděných Židů. Poláků a jiných banderovcům nepohodlných jedinců by možná byli jiného názoru, ale vidí-li to autorka po svém, nelze proti tomu nic namítat. Mnohem zajímavější a působivější mi připadala Darynina perspektiva, její ženský pohled na Ukrajinu a současnou společnost vůbec, nebo na vztah médií, umění a velkých peněz. Suma sumárum kniha, která za přečtení určitě stojí.