Jan Žižka

Jan Žižka

Podtitul: Život a dílo bojovníka zákona božího

Poprvé vydáno celosvětově: 1925

Josef Elstner - 1925

Josef Elstner (1925) 203

Nejedná se o historický román, ale literaturu faktu. Kniha je zhruba rozdělena na 3 části.
V první části je ve faktech sepsán Žižkův životopis, ale protože je autor Čečetka, nejedná se o suchý přehled čísel, ale celkem o působivé čtení, které vás nebude nudit. Autor zde popisuje i Žižkovu cestu do Uher, které se však ve skutečnosti nestala. Ve spisovatelovo době, ale tuto výpravu brali za skutečnou, takže bych tento omyl nevyčítal.
Ve druhé části nás seznámí s odkazem Jana Žižky, jeho následovníků, cituje ude husitské vojenské řády a popisuje výzbroj, složení a způsob válčení husitského vojska. Zvláště citované složení vojsk, způsob tažení a způsob vedení boje je velice zajímavým čtením.
V poslední části jsou už "pouze" básně věnované našemu hrdinovi a Božím bojovníkům. Jmenovitě je zde například Jan Neruda, Eliška Krásnohorská nebo Jaroslav Vrchlický. Paradoxně mě ale nejvíce zaujala báseň Žižka od cizozemce Alfreda Meissnera. (Založil/a: cunicekb)

František Josef Čečetka František Josef Čečetka
*23.04.1871 - †03.06.1942