1984

Hodnocení:       94 %   (hodnoceno: 2282x)

Hodnotit tuto knihu můžete po přihlášení
Nemáte zde účet? - Rychlá registrace
Originální název: Nineteen Eighty-Four

Román / Utopické

Poprvé vydáno celosvětově: 1949

Levné knihy KMa - 2003

ISBN: 80-7309-999-3

Koupit knihu Koupit knihu
V oblíbených V oblíbených: 1204x    V přečtených V přečtených: 3564x  V knihovně V knihovně: 759x      K přečtení K přečtění: 942x Právě čte Právě čte: 52x

1984, dnes již klasické dílo antiutopického žánru, je bezesporu jedním z nejpozoruhodnějších románů 20. století a brilantní analýzou všech totalitárních systémů. "Antiutopie" má i svého "antihrdinu": je jím Winston Smith, obyčejný, ne příliš statečný člověk, který si nepřeje nic světoborného: chce jen poznat skutečnou, ne zmanipulovanou podobu minulosti, věřit tomu, co vidí na vlastní oči a mít svobodu tvrdit, že dva a dva jsou čtyři. Tyto elementární nároky jsou však přímým ohrožením moci, postavené na lži, a proto je Winstonova vzpoura proti obludnému organismu, jehož je nepatrnou buňkou, předem odsouzená k nezdaru. Přesto mu autor vkládá do úst jistou naději, působivější o to, že vyslovenou v mučírně: "Nějak už vám to selže, něco vás zdolá. Život vás zdolá." Orwell napsal svůj román v roce 1947. Na rozdíl od mnohých v té době nepodlehl euforii poválečného optimismu vyhlídek na věčný mír, a jeho dílo je proto sugestivním obrazem politické perverze, kterou končí v dějinách každé revoluční hnutí.

Komentáře ke knize 1984:

Řadit:   Od nejnovejších  |  Dle kvality
Magyana
UŽIVATEL Magyana - 2. 1. 2013, 15:28
Tuhle knihu bychom měli zavést jako povinnou četbu. Pak už by snad nikoho z mladé generace nenapadlo volit komunisty...
Tiwala
UŽIVATEL Tiwala - 30. 9. 2012, 20:43
Úžasná kniha, kterou jsem přečetla jedním dechem. Mám ji v osobním vlastnictví a rozhodně plánuji si ji alespoň ještě jednou přečíst.
LuciusWlk
UŽIVATEL LuciusWlk - 29. 1. 2012, 11:51
Pozoruhodná kniha. Orwell byl geniální myslitel a předložil zde myšlenku lidské nedůležitosti, nadřazenosti a mocenské touze. Zajímavé bylo sledovat, jak se společnost dobře cíleným nátlakem nechá ovládat a navíc to považuje za přirozené. Skvělá kniha to bezesporu je, ale "odvařený" s ní zase nejsem.
alča87
UŽIVATEL alča87 - 12. 10. 2013, 0:17
Velice realistické a nadčasové. Myslím, že tato kniha není neprávem tak vyzdvihovaná. Není to jen módní záležitost, ale skvělé dílo, které nenechá člověka chladným. Je to tak děsivé. Souhlasím s názorem, že na jedné straně to je na jedné odstrašujícím příkladem, ale může skvěle sloužit i jako návod.
Válka je mír. - Svoboda je otroctví. - Nevědomost je síla.
jehlaspichlas
UŽIVATEL jehlaspichlas - 11. 11. 2012, 15:29
1984 mi lehce připomíná román Karin Boyeové Kollocain. Také v něm jde o totalitní stát,
kterou přežvejkne nějaká jiná masa, krapet jiná ale v určitých aspektech stejná. Román 1984 nás varuje před vládnoucí silou jednotlivce, které vede ke tvrdé diktatuře bez svobody slova, vlastního jednání. Varujme se mocných a volme anarchii bez vlády, bez mocných podnikatelů a mocnářů a chopme se společně vlády sami, abychom nemuseli být nikým vykořisťováni, natož my sami samými. Varujme se jakýchkoliv ismů, které své občany psychicky potápějí. Nemusíme chodit daleko. Kapitalismus je to samé jako komunismus. Vždycky se najde idiot, který sám plave proti proudu, proto za to zaplatí. Nezaměstnaný se stane bezdomovcem a sebevědomí nevědomí zákonodárci, aniž by něco znali z jiných oblastí se v dnešní době chovají jak obyčejní laikové. Jsi ministr životního prostředí, tak mi laskavě vyjmenuj všechny latinské pojmy ohrožených živočichů. Nevíš, jdeš od válu. Jak jednoduché udělat si vlastní pravidla, stačí se spojit s ostatními lidmi a udělat velkou puč jak o Sametové revoluci a nastolit tak anarchii.
Tanmut
UŽIVATEL Tanmut - 9. 12. 2010, 0:18
Ona je to vlastně dost podvratná, dvojsečná kniha. 1984 není jen varování ale i návod. Nejhorší však je, že produkuje mladistvé intelektuály, kteří sotva odrostli pubertálním výstřelkům a jejichž paranoia tímto dospěla; 1984 je třetí kniha, kterou přečetli od Honzíkovy cesty, což jim nebrání v plamenném odhalování newspeaku a Velkého bratra na každém rohu. Jako určitá ilustrace tohoto jevu nechť poslouží některé zdejší komentáře.
Mohl bych v tom vidět ruku systému (právě školní systém cpe mladým lidem tuto knihu jako povinnou četbu), záměrně podsouvající rozhořčenému mládí národa/ů "šokující" pravdu. (Ha, ha, ha!).
1984 je fajn čtení, ale inteligentnímu člověku, co do svých x-nácti let nežil s klapkami na očích, dá mnohem více Zamjatinovo "My".
Pend
UŽIVATEL Pend - 1. 8. 2012, 18:42
Hodnotit tuhle knihu není lehké. Ve své době odrážela obavy z totalitních režimů, považována za jakousi antiutopii. Dnes se řada věcí zmíněných v této knize objevuje v běžném životě. V tomto ohledu byl Orwell geniální.
P.S. Mám ji v knihovně, přesto se ji neodvažuji zařadit mezi oblíbené, na to je příliš depresívní a bohužel aktuální. Dokonce ani Orwell nemohl tušit, jaké techniky ke sledování lidí budou dnes k dispozici.
Abigor
UŽIVATEL Abigor - 8. 3. 2013, 15:41
U týhle knihy jsem měl opravdu strach! Skvěle vykreslená atmosféra, lehký dialogy, nenudný popisy, děj má spád, dá se to sfouknout na jeden zátah, to není problém. Konec je děsnej, ostatně jako celá tahle kniha, prostě numero uno! Ten chlap musel být šílenec, když ho napadaly takový věci, který popisuje v knize!
domingo
UŽIVATEL domingo - 8. 3. 2010, 16:34
Ne tak dobré jako Farma zvířat, a to z jednoho prostého důvodu: Orwell je skvělý glosátor, vizionář, politický analytik, aktivista, ale NE spisovatel. 1984 tak do protipólu ke geniální myšlence a skutečně realisticky a strhujícím způsobem propracované vizi antiutopického světa staví amatérské zpracování, zdlouhavé a nudné scény, trochu na sílu vyznívající milostný příběh, přepálené filozofování - zkrátka vše, co ve Farmě zvířat chybělo, což ji dělá trefnějším, údernějším a ne tak roztahaným dílem. 1984 by si zasloužilo vyšší hodnocení, pokud by stejný autor už dříve na totéž téma nezplodil lepší prózu - takhle se (bohužel) musím zaměřit na zpracování, a to za skutečnými klenoty světové literatury značně pokulhává. (3/5)
PeťkaW.
UŽIVATEL PeťkaW. - 24. 5. 2013, 10:10
1984 je bezesporu úžasným dílem, které v sobě skrývá obrovskou pravdu, životní moudrost a myšlenkovou vyspělost autora. Je úžasné, jak dokonale Orwell vykreslil techniky diktátorských režimů (především komunismu), když s ním ještě sám neměl žádné zkušenosti. Nedivím se, že si někteří lidé myslí, že byl schopný cestovat časem a viděl komunistickou budoucnost, protože některé detaily jsou vážně zarážející. Nicméně... kniha se čte dobře, i když některé do děje vložené úřední zápisy a úryvky z knih působí občas trochu nudně a zbytečně odvádí pozornost od hlavního děje. Na druhou stranu je pravda, že bez nich by náš pohled na Oceánii asi nebyl úplný. Přiznám se, že prostřední část mě opravdu nebavila a do čtení jsem se musela často nutit. Závěr ale veškeré záporné pocity odsunul do pozadí a zbyl jen skvělý zážitek.
pchmelda
UŽIVATEL pchmelda - 1. 10. 2012, 16:31
Jednou nám bude vnucena cizí morálka. Zlomí nás… donutí k lásce a slepé víře. Bude zakázané číst knihy. Nedostane se nám objektivních informací. Pravda před námi bude skryta. Staneme se nesvobodnou kulturou ovládanou způsobovanou bolestí. Jednou nás zničí to, co tak strašně nenávidíme.
Rames
Hodnocení
UŽIVATEL Rames - 23. 12. 2011, 8:37
Nelze než autora obdivovat za tak věrnou předpověď časů budoucích. Ale můj šálek kávy to není,možná proto že jsem školní léta prožila v tomto systému , nejsem schopna se na to dívat s řádným odstupem a beznaděj toho příběhu, mi připomíná jak vrtkavé může být štěstí které prožíváme.
HPL
UŽIVATEL HPL - 21. 1. 2014, 2:53
Na to, že kniha byla napsána v roce 47 je až neskutečně aktuální a stejně tak aktuálně napsaná (což jsem rozhodně nečekal). Orwell mistrně spojuje jednotlivé linie příběhu (od státní a ekonomické, přes společenskou a filozofickou, až k morku ohlodané kosti lidskémo vědomí) a to vše z pohledu jednotlivce s velmi vyvedeným "vývojem" charakteru napříč knihou.
Popis společnosti je vážně dost skličující a představa že bych měl sám prožívat něco podobného jako Winston je ve své podstatě to nejdepresivnější a nejděsivější, co jsem kdy četl (brrr).
Hodně mi to připomínalo film Equilibrium (i když ten je v porovnání s knihou slabý hollywoodský čajíček), pro který byla kniha nepopiratelnou inspirací.
PS: Kniha přináší spoustu na svou dobu originálních myšlenek, ktéré ovšem byly za uplynulých více než 60 let použity či přizpůsobeny ve spoustě jiných příběhů. Proto mě velmi zaujala věc, se kterou jsem se setkal poprvé - ono vytváření nového jazyka se stále méně a méně slovy – ve své podstatě je to totiž vážně geniální způsob, jak zabránit budoucím možným rebéliím (jak může člověk myslet na nějaký odpor, když ani není schopen svůj abstraktní pocit pojmenovat).
Venceslao90
UŽIVATEL Venceslao90 - 9. 7. 2011, 22:55
Je až děsivé, s jakou přesností dokázal Orwell v roce 1948 předvídat následný chod událostí. Pokud máte chuť přečíst si knihu, ve které jedinec neznamená nic, snad jen pouhé kolečko v ohromném stroji zkažené společnosti, nemůžete šáhnout vedle. Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Osobně nechápu, proč je stále ve stínu Farmy zvířat, protože podle mě ji ve všech ohledech předčí.
chrispe
UŽIVATEL chrispe - 12. 9. 2013, 13:03
Musím se přiznat, že jsem se nemohla dočkat chvíle, kdy tu knihu za poslední stránkou zaklapnu. Vždycky jsem si ji chtěla přečíst a jakmile jsem měla možnost, tak jsem si ji půjčila od bratra. Nemyslím si, že by za mé rozpačité pocity mohlo přehnané očekávání. Téma knihy je bezesporu hodně zajímavé, ale pro mě bohužel zpracované ne moc čtivou formou. Taky mě napadlo, že je to možná tím, že jsem si Winstona ani trochu nezamilovala, nepřiblížila, zkrátka mi bylo úplně jedno, co s ním bude nebo nebude. Co se týče výpovědi knihy, tak člověka samozřejmě nutí myslet na to, jak dalece je Velký bratr mezi námi.
annihilation
UŽIVATEL annihilation - 9. 6. 2012, 14:10
„Válka je mír, svoboda je otroctví, nevědomost je síla.“ Tyto hesla razí totalitní režim zobrazený v knížce. Hlavní postava jménem Winston Smith se snaží vymanit z manipulace a dohledu, pod kterým jsou všichni lidé na světě. Ten je v této době rozdělen do tří zemí, které spolu střídavě válčí a navazují spojenectví, což slouží jako skvělá záminka k ovládání lidských životů. Samozřejmě je tu mnohem víc lidí, než jen Winston, kteří nechtějí dál žít v takovémto režimu, jenže něco jako spojenectví je naprosto nereálná myšlenka, protože jsou všichni nepřetržitě sledováni a jakýkoliv odpor je přísně trestán. Velký bratr tě sleduje!

Velmi ponurá kniha vám musí vzít dech, protože ač je psaná o minulosti, vzbudí ve vás oprávněný strach, že je o budoucnosti, ne-li spíše o přítomnosti. Ovládání lidské mysli a její naprostá kontrola, no, nehodilo by se to někomu? Toto dílo vás donutí celou dobu přemýšlet nad všemi těmi ironiemi, na které poukazuje, ale zároveň je velmi čtivé a zábavné. Hlavní postava není typický dokonalý hrdina, který umí vše a z každé špatné situace vyvázne, jak to bývá ve spoustě knih, ale je to obyčejný člověk s vůlí opravdu žít, což se ve světě, který je zobrazován, nedá. 1984 patří k jedné z nejoblíbenějších knih vůbec a jsem si jistá, že velmi oprávněně.
analphabet
UŽIVATEL analphabet - 21. 2. 2014, 0:21
Knihu doporučuji přečíst každému, protože dobře vystihuje vládu totalitních režimů, ale hlavně pro ten pocit při čtení. Je to převeledobré dílo, ale konec se mi tolik nelíbil. První dvě části se mi líbily dost, ale ta třetí prostě ne.
Manon
UŽIVATEL Manon - 29. 11. 2013, 13:53
Jedna z nejlepších knih co jsem kdy četla. Naposled jsem ji přečetla asi před dvěma lety a stejně ji mám pořád v živé paměti a pořád nad ní přemýšlím a nepřestává mě udivovat, jak někdo dokázal něco takového napsat.
Ailees
UŽIVATEL Ailees - 24. 6. 2011, 20:03
Knihu jsem sice četla už v dávné minulosti, zážitek z ní ale ve mně přetrvává nadále. Slovo "mrazivé", které tu už několikrát zaznělo, naprosto přesně toto dílo vystihuje. Přestože bylo napsané v roce 1947, jeho odkaz je stále aktuální a měl by sloužit jako výstraha pro budoucí generace. Pokud má na školách existovat povinná četba, tak právě proto, aby se četly podobné knihy. Rozhodně doporučuji.
Sabotteur
UŽIVATEL Sabotteur - 22. 3. 2011, 0:15
(možná spoiler?)
Orwell s 1984 ani v roce 1948 nepřišel s ničím novým, předešli ho mj. Aldous Huxley a Jevgenij Zamjatin; toho si však byl plně vědom a tak svou dystopii zaměřil jiným směrem; zasadil děj svého románu do mnohem bližší budoucnosti a stvořil tak možná nejpůsobivější hororovou knihu, jaká kdy byla vydána - tato zásluha mu není přiznávána zdaleka tak často, jak by zasloužil.
Hlavní rozdíl mezi Oceanií a jejími staršími obdobami je v tom, že není založena na utopických křišťálových palácích 19. století, ale na fungujících totalitních režimech století dvacátého, jen je v některých směrech dohnana trochu víc do extrému a má víc hi-tech hraček. Ač mě první přečtení docela odrovnalo, s odstupem času si uvědomuji, že na tom občané Oceánie vlastně nejsou tak špatně; jejich naděje spočívá v tom, že obludná státní mašinérie má u kormidla skutečné lidi, řízené svými sobeckými zájmy - a takový režim musí vždy dříve nebo později padnout; je to vidět i na nedbalosti, se kterou jsou občané programování a důmyslností, jakou musí být hlídáni - jinými slovy, dokud je bota, která dupe po tváři lidstva nasazena na organické končetině, z dlouhodobého hlediska se lidstvo nemá čeho bát. Vyvstává však otázka, jestli by lidstvo ve své současné podobě vůbec mělo přežít, ale to už 1984 neřeší, je spokojeno se svým krátkodobým drtivým dopadem na duši čtenářovu; pro odpověď si radši zajděte k sociálním inženýrům, jejichž dílem je Fordovo impérium - nebo třeba k Nietzschemu.
Všivák
UŽIVATEL Všivák - 23. 6. 2014, 12:28
Po přečtení knihy jsem tomu moc nevěřil. Připadalo mi to přitažený za vlasy. Až postupem času si začínám uvědomovat, jak je knížka bolestně pravdivá a nadčasová. Všem jí dopručuju. Možná by i spoustě zabedněncům otevřela oči. Klidně by to i mohlo být v povinné četbě na základní škole.
pratoriax
UŽIVATEL pratoriax - 27. 7. 2012, 6:08
Snad ještě nikdy na mě nějaké dílo nepůsobilo tak hrozně depresivně. Nevidím ho až tak pozitivně jako většina zdejších uživatelů, ale i tak mohu doporučit. Výborné dílo.
Veronika
UŽIVATEL Veronika - 22. 7. 2012, 15:54
Takéto knihy by mali byť na povinné čítanie! Napriek dlhým scénam, rozťahovaniu, "mileneckému" vzťahu, zrade etc. je to dielo hodné prečítania. Vízie budúcnosti, ktoré Orwell vo svojom románe tak surovo predkladá, by mal poznať každý. Bohužiaľ, tá čitateľnosť diela po Farme zvierat značne pokulháva a od čítania dosť odrádza. Ale aj tak 5/5.
Hledající
UŽIVATEL Hledající - 18. 8. 2011, 21:18
Neuvěřitelně mrazivě reálná představa v ne tak vzdálené budoucnosti..a to vše napsáno v ne tak vzdálené minulosti, ale přesto v době, kdy se tato vize ještě nejevila tak reálná (anebo jsme si ještě tak nepředstavovali v celé hrůze, přestože už silně doutnala)...bez pardonu jedna z nejlepších knih jaké jsem kdy četl (několik dní poté jsem měl utkvělou představu, že se musím pořád otáčet, že mě "někdo" sleduje).
dalimoni
UŽIVATEL dalimoni - 30. 4. 2011, 16:46
Knihu jsem posluchal načtenou, takže sice trošku jiný zážitek, ale to nic neubírá na kvalitě díla. Orwel skvěle popsal absolutní totalitu (určitě nejde jen o komunismus), ale zobrazují se zde prvky jakékoliv totality, která je dovedena až k "dokonalosti". Velmi skvělý jazyk, Orwel skvěle využívá přirovnání při popisu jednotlivých situací. Místy mě opravdu mrazilo, tak doufám, že se žádná totalita už nebude v nejbližších letech konat :-). Konec je takový "neamerický", čekal jsem trošku optimističtější závěr, i když by byl asi nerealistický.
MatesS
UŽIVATEL MatesS - 9. 11. 2012, 11:24
Ve srovnání s ostatními (anti)utopistickými romány jde po stopách "rebela" Winstona, který si ale musí nakonec stejně uvědomit bezvýchodnost situace a svou roli jakožto kolečka v soukolí jedné nesmyslné mašinerie bezpáteřních pohlavárů a bezmyšlenkovitých dělníků.
snedy
UŽIVATEL snedy - 2. 11. 2012, 22:19
Maximální hodnocení spíše patří Orwellovi mysliteli než Orwellovi spisovateli. Do dnešního dne zůstává platná spíše (mistrná) studie lidské psychiky a chování během totalitního systému než jeho samotná podoba. Ta už je dnes zastaralá, naší generaci nehrozí nebezpečí od věcí, kterých se bojíme, ale od věcí, které máme rádi.
Peetuliska
UŽIVATEL Peetuliska - 12. 5. 2014, 12:24
Kniha se zabývá životem jednoho občana pod okem Velkého bratra. Možná, že život, je v tomto případě silné slovo. Neustálé sledování, cenzura, nemožnost svobodného slovního či citového projevu, neustálá kontrola nad vším a nad kýmkoliv. Jakákoliv svobodná myšlenka či odlišnost je předem odsouzeno k definitivnímu umlčení.
Kniha předbíhající svou dobu. Neskutečně silný zážitek. Já už jsem dobu reálného socialismu u nás nezažila, ale tato kniha ukazuje její vystupňovanou a děsivou verzi.
irulan
UŽIVATEL irulan - 24. 4. 2014, 16:46
No, tohle dilo si zařazuju jako extra třídu. Prorocké, nadčasové a bourající všechny ideály. Ale jeden si nejak nechci nechat vzít - svobodu myšlení. Tu poslední svobodu, kterou člověk má. Jaký by pak byl vubec smysl žití jako individualita?
schumick
UŽIVATEL schumick - 3. 8. 2013, 11:32
Skvěle vykreslená depresivní atmosféra neustálého strachu udržovaná totalitním režimem. A nakonec přijde doslova sadistická lahůdka - opravdový krutý život a ne nějaké romantické a neuskutečnitelné vítězství dobra nad zlem. Prohra se systémem nemůže být nikdy pouze v tělesné rovině...
Doporučuji včetně doslovu Milana Šimečky Nás soudruh Winston Smith.
Darwinista
UŽIVATEL Darwinista - 19. 7. 2013, 15:01
Krásně vystížená totalita a její neutěšenost, sledování a ovládání lidí, nemožnost úniku, deprese. Toto by měla být poviná (:-) ) četba na středních školách.
spitfirehaga
UŽIVATEL spitfirehaga - 8. 7. 2013, 12:30
Jedna z mých oblíbených knížek. Ale je dobré přečíst si od Orwella Hold Katalánsku a Ohlédnutí za španělskou válkou. Pak začnou člověku docházet další souvislosti a 1984 se stává ještě děsivějším, protože najednou už se nejedná o sci-fi, ale o jakýsi souhrn událostí a praktik, které se v Orwellově době opravdu děly.
Henkie
UŽIVATEL Henkie - 8. 3. 2013, 7:35
Osmdesátčtyřku jsem četla podruhé a rozhodně toho nelituji, protože při prvním čtení jsem si neuvědomila tolik souvislostí.
Obdivuji, autorovu genialitu, přesné popisy, rafinové dopadení.
Je to opravdu velmi hodnotná knížka.
Weetr
UŽIVATEL Weetr - 4. 11. 2012, 19:42
Ačkoli jsem nikdy nežila v totalitním systému (vážím si toho každý den!), díky této knize, jako bych se v něm ocitla! Tím chci říct, jak je Orwell skvělý spisovatel. Vtáhne vás do děje, i kdybyste nechtěli. Obdivuji jeho prozíravost, s kterou toto mistrovské dílo napsal. Jako by tušil, že se to vše jednou stane. Nikdy by se totiž nemělo zapomínat na hrozbu totality! Radím každému přečíst.
pove
UŽIVATEL pove - 31. 12. 2011, 17:37
Mrazivé, dokonale zpracované. Přečetla jsem jednou a nějak od té doby nemám odvahu se do knížky pustit podruhé, byť to obvykle dělám.
Eumenida
UŽIVATEL Eumenida - 12. 2. 2011, 23:34
Myslím, že Orwellovo dílo není jen o komunismu a totalitě. Ono i v dnešní zdánlivé demokracii se mi zdá, že mnohé věci směřují k totalitnímu systému. Jen se to děje rafinovaněji...
jamalka
UŽIVATEL jamalka - 26. 2. 2010, 21:52
Musím říct, že jsem rozhodně nečekala něco tak čtivého. A ještě více než zamyšlení se nad totalitním režimem mě zaujala myšlenka o omezování jazyka, která se mi zdá velmi výstižná pro naši dobu. Náš slovník se pomalu, ale jistě zcvrkává na minimum slov a zkratky, a stejně tak skončí i naše myšlení.
Martin_cz
UŽIVATEL Martin_cz - 6. 12. 2013, 21:31
K tomuhle se moc dodat nedá. Rozhodně kniha, která by neměla chybět v přečtených všech aktivnějších čtenářů. zachycena realisticky oproti Farmě zvířat, avšak již ve Vás nevyvolá takovou míru odporu vůči systému jako ve zmíněné knize.
Jokolo
UŽIVATEL Jokolo - 19. 9. 2013, 21:37
Je to holt psycho. Všichni víme, jak je to antiutopický román, jak je zde krásně a jednoduše předloženo, jak vypadá nejhorší (ale možná) forma totality.
Je to ale také krásná studie vnitřního rozpolcení, odhodlání a strachu člověka. Popisy krys, toho, jak se Winston snaží přijít na to, proč to všechno vlastně dělá, hovoří samy za sebe.
Prostě nadčasové dílko. To je dobře známo. A ještě dost dlouho nadčasové bude.
Martin
UŽIVATEL Martin - 4. 6. 2013, 19:12
Každá strana se mi četla hůř a hůř. Kniha na mě působila příliš depresivně a stejně jako u Farmy zvířat jsem se nemohl vyrovnat s přehnanou mírou hlouposti, kterou musel autor lidem přidělit, aby jeho svět správně fungoval. I přes fakt, že jsem s jednou stranou zápasil i 5 minut a na dodatky jsem už sílu nenašel, nakonec jsem objevil pasáže, které vystihovaly moje pocity ohledně některých věcí (dělnická třída, v čem tkví úspěch dobrého spisovatele,...) a pomohly mi je zformulovat.
Elki
UŽIVATEL Elki - 21. 9. 2012, 14:53
Zatím nejsem ani v půlce ale už teď jsem uchvácená a deprimovaná. Uvidím jak se to bude vyvíjet dál, doufám, že až do konce budu číst se stejným zaujetím..dočetla jsem jedním dechem, výborně "strhujícně" napsaná kniha, zejména pasáže z vězení mi zalezly pod kůži.. plný počet bodů, na tuto knihu jen tak nezapomenu
DerMahr
UŽIVATEL DerMahr - 15. 4. 2011, 9:34
Román psán zlomeným chlapem o tom, jak se nechce nechat totalnitní společností zlomit. Ovšem myšlenkové pochody hlavního hrdiny jsou popsaný skvěle. Pojem "Velký bratr" je již kultovní.
m4xp4yn3
UŽIVATEL m4xp4yn3 - 14. 1. 2010, 18:25
Dost těžké a nepříliš veselé čtení s pomalu, jakoby skokově se odvíjejícím dějem, kdy je kladen velký důraz na pasáže popisující poměry a politický systém Orwellovy antiutopie. Tyto pasáže v žádném případě nenudí, naopak, když už začnou být příliš dlouhé, pokračuje se ve vyprávění děje.
Neuvěřitelná hloubka popisných pasáží v kombinaci s bezútěšně depresivní příběhovou linií vás po přečtení nechá v údivu, jaký byl autor realista a jaký měl při psaní v hlavě pořádek.
"1984" je famózně napsané dílo, které vám přinese ucelený pohled na zvrácenost totalitních ideologií.
Vé-Vé
UŽIVATEL Vé-Vé - 29. 3. 2014, 18:05
Knihu jsem četla dobrovolně, ne v rámci povinné četby, ale stejně to dopadlo špatně. Příběh a zpracování je pěkné, ale nechápu, proč by si z toho měl čtenář sedat na zadek a z autora dělat modlu
Francesco
UŽIVATEL Francesco - 24. 1. 2014, 8:20
Velice nadčasový román. George Orwell musel vidět do budoucnosti jinak to není možné. Úžasná kniha plná skutečných absurdit. Čtení bylo příjemné a celkový dojem z knihy 70%.
Hazakiros
UŽIVATEL Hazakiros - 31. 10. 2013, 16:43
Prohlašovat o 1984, že jde o cosi komunistického může jen naprostý amatér a diletant! Myšlenka Velkého bratra je totiž mnohem lépe aplikovatelná do dnešní doby.
Samotný obsah je velmi nadčasový a nejsem si jist, zda sám Orwell čekal takový úspěch.
Lerenika
UŽIVATEL Lerenika - 17. 9. 2013, 19:30
Já ani nevím, co dodat.
Výborné, nadčasové, a donebevolající! Každý člověk by si tuto knížku přečíst měl, a měl by se pak zamyslet nejen nad sebou, ale i nad ostatními.
A nedokážu pochopit, jak někdo tuto knihu může označit za odpad/nudu. Podívejte se do historie! Čím si lidé procházeli by nemělo být nikdy zapomenuto, a hlavně učme se z chyb. Nebuďme příliš pohodlní..
a 2+2=4

Ruffy
UŽIVATEL Ruffy - 14. 8. 2012, 18:00
Z této knihy mám opravdu velmi smíšené pocity. Dílo je to depresivní, ale myslím si, že je v něm obsaženo i dost pravdy. Velice zajímavá kniha, ale do svých oblíbených ji rozhodně nezařadím - negativita celé knihy, i když vím, že byla nejspíše potřeba.
katchenka
UŽIVATEL katchenka - 6. 5. 2012, 16:42
Výborná kniha, ke které jsem se dostala na doporučení a vřele ji doporučuji dál. Téma manipulace s lidmi dle mého názoru aktuální bylo a vždy bude. Je to opravdu jedna z nejlepších knih, které jsem četla.
Jahodovy list
UŽIVATEL Jahodovy list - 3. 3. 2012, 19:13
Dobrá a pro mě velmi děsivá kniha. Dokonce po přečtení se mi zdálo o všem, co je v knize aplikováno na naší dobu. Brrr. Ale taktéž doporučuji.
LadyEsik
UŽIVATEL LadyEsik - 24. 4. 2011, 9:57
Na tuto knihu nejsem dost aprobovaný kritik, abych vám sem dala dostačující ohodnocení a recenzi. Jako vždy spíše doporučuji, než hodnotím, takže píšu: Tuto knihu vám doporučuji. Velmi zajímavý je i vznik knihy, vlastně Orwell předpovídal správně komunismus, i když tak vyostřený až do absurdnosti naštěstí nebyl. Toto dílko je do detailu propracované, škoda, že celkově i v konci bezútěšné, beznadějné. Orwell to měl opravdu promyšlené, i když jeho styl psaní není zrovna ten, který by se mi dobře četl. Ani mi nepřišel moc dobrý, ale to je věc názoru. Píše zvláštně. Možná můj názor, který je víceméně smíšený, ovlivňuje i to, že jsem toto dílo poslouchala audio (ale četla jsem ukázku).
Zhodnotila bych to jako silně beznadějné a propracované.
twiGGy88
UŽIVATEL twiGGy88 - 15. 6. 2014, 13:44
Neubráním se srovnání s Farmou zvířat, která se mi zdála mnohem trefnější, údernější a samozřejmě vtipnější. Mnohdy je lépe vystihnout to hlavní na pár stranách než to roztáhnout do detailního rozboru lidské společnosti v době velmi okleštěného režimu, a to značně přehnaně okleštěného. Knihy si vážím, protože má vysokou vypovídací hodnotu, ale přiznám se, že jsem u ní místy usínala, zvláště pak samotné pasáže z "Knihy" na mě působily jako Rohypnol. Za přečtení ale určitě stojí a vysoké hodnocení jí upírat nebudu.
Illaa
UŽIVATEL Illaa - 11. 6. 2014, 22:22
Dechberoucí, mrazivé, depresivní počtení. Mnoho lidí mi tuto knihu doporučovalo, ale netušila jsem, že to bude tak silné a prorocké. 1984 je kniha, která se vám opravdu vryje do paměti stejně jako některá děsivá motta Strany v tomto příběhu. Mohu jen doporučit.
bungalov
UŽIVATEL bungalov - 26. 4. 2014, 13:55
Každopádně nadčasová kniha. Orwell zachytil opravdu zajímavé myšlenky, které byly bohužel v budoucnu praktikovány. Zajímavý je i kontrast s aktuálním děním v Evropě. Narozdíl od některých čtenářů zde vítám takovou strožejší formu, která tomu přidává ten správný nádech.
Mersault
UŽIVATEL Mersault - 8. 3. 2014, 11:21
Nevím, nevím. Asi velká očekávání. Nebýt superstrašlivého (v dobrém slova smyslu) konce, který považuji na knize za to nejlepší a nejcennější, asi bych 80 % nehodnotil.
Kabis
UŽIVATEL Kabis - 30. 8. 2013, 10:02
Skvělá nadčasovbá kniha, která se čte jedním dechem. Prostředí totálně totalitního režimu, milostný příběh jaksepatří, zoufalství a spousta společensko-psychologických úvah. Můžu jedině doporučit všem.
Merit
UŽIVATEL Merit - 16. 2. 2013, 16:17
Nadčasová kniha, na dobu, ve které vznikla opravdu geniální. Je to hodně depresivní čtení, ale takový byl asi záměr.
jirkam
UŽIVATEL jirkam - 16. 8. 2012, 20:42
Až budu zase psát nějakou svou povídku nebo novelu, určitě tam po přečtení najdu kus Orwella. 1984 změnilo to, jak jsem uvažoval o své vlastní literární tvorbě, a to od základu. Orwell mě naučil milovat antiutopický žánr a za to mu jsem nesmírně zavázán. Děkuji, děkuji.
Kulekunka
UŽIVATEL Kulekunka - 23. 7. 2012, 0:06
Spíše než antiutopický román je kniha velmi sugestivním thrillerem a realistickým hororem. Přes trošku zdlouhavější začátek se ke konci děje něco zlomí a zůstane už jen husí kůže a snaha co nejrychleji zapomenout. Ale každopádně dílo nestárnoucí a stále velice děsivé.
Altheus
UŽIVATEL Altheus - 19. 7. 2012, 18:55
Velmi ponurá záležitost. Na obálce knihy by mělo být napsáno upozornění: může způsobit hlubokou depresi. Skrývá se v ní totiž to největší nebezpečí ze všech - vykresluje bez obalu a bez příkras člověka takového, jaký opravdu je. Nenabízí žádnou naději, neexistuje úniku před Velkým bratrem. Strana obludným způsobem formuje současnost a za všech okolností pozná ideozločin, a to nejen navenek, ale - a to je snad ze všeho nejhorší - i uvnitř člověka.

Přes to všechno však Orwell uvažuje příliš omezeně, když má za to, že základní lidské pudy jsou jednoduše přesměrovatelné a kontrolovatelné. Ve společnosti, jakou ji on vykreslil - v nelidské, bezcitné, kruté společnosti - by režim musel eliminovat většinu populace...
Hami37
UŽIVATEL Hami37 - 5. 12. 2011, 14:16
Nevěřila jsem, že by mě mohla takto kniha zaujmout. Začátek byl velice ponurý, ale nakonec se to rozjelo v tak zajímavý příběh, až jsem nakonec sama uvěřila, že to je pravda..
mab175
UŽIVATEL mab175 - 29. 6. 2011, 18:40
Jediná kniha, kterou nám náš češtinář na gymplu dal jako povinnou literaturu a věděl proč. Propracovaný popis toho, co se stane, když totalita zvítězí. Působivě napsána vize, která v některých ohledech až příliš připomíná realitu.
Tuhle knihu by člověk měl číst pravidelně, aby byl ve střehu.
klertecka
UŽIVATEL klertecka - 31. 1. 2011, 17:53
Toto dílo jsem četla v angličtině, sice ve zkrácené verzi, ale přesto byl zážitek z knihy obrovskej. Myslím, že už tady všichni napsali vše podstatný, jen bych se opakovala. Vynikající dílo s hrůzostrašným dějem. A i když mám momenty, kdy bych si přála být vaporizována, je to šílený.
Cracky
UŽIVATEL Cracky - 4. 5. 2014, 10:35
Velmi depresivní čtení ze kterého člověku až mrazí. Strach, beznaděj, smrt. Orwell vystihl budoucnost pod nadvládou totalitního režimu skvěle. Přesto musím říct, že některé pasáže byly dosti nudné (i když pro vykreslení doby a prostředí zřejmě nezbytné). Osobně se mi více líbila "Farma zvířat"
Taylor
UŽIVATEL Taylor - 22. 2. 2014, 11:51
Kniha jako dělaná pro lidi, kteří uvažují nad tím, že by volili komunisty.Ještě jistější by bylo ji zavést na ZŠ jako povinnou četbu. Snad by voličů KSČ ubylo. Z knihy přímo čiší Orwellova nenávist vůči tehdejšímu SSSR. Kniha se čte jedním dechem. Na čtenáře působí atmosféra nenávisti a strachu tak moc, že po přečtení knihy je rád, že žije v našem státě. Člověku pak dojde, že vždycky může být hůř.
KayTee
UŽIVATEL KayTee - 8. 2. 2014, 23:41
Někde uprostřed jsem se trochu nudila, ale posledních cca 60 stran bylo tak silných, že mi to vůbec nevadí . Nechápu, že jsem to nečetla už dřív.
Dejf!
UŽIVATEL Dejf! - 8. 1. 2014, 17:26
První kniha co jsem přečetl za týden, tedy ne že bych někam spěchal, ale pan Orwell mě dokázal tak upoutat, že pomaleji to nešlo. Nejlepší je hned první část, kde popisuje totalitní stát, jeho hesla a nástroje pořádku. Opravdu nadčasové dílo.
MattRicks
UŽIVATEL MattRicks - 17. 11. 2013, 10:44
Druhá kniha v mém životě, kterou jsem přečetl na jeden zátah. A mám dojem, že takhle rozhozený jsem po dočtení žádné jiné knihy nikdy nebyl. Neuvěřitelně sugestivní a depresivní vize, která je o to působivější, pokud má člověk nějaký zběžný přehled o praktikách totalitního zřízení.
Pets
UŽIVATEL Pets - 6. 6. 2013, 14:00
Strhující a mrazivý příběh, kniha se čte jedním dechem. Nedokážu si představit čtenáře, kterého by nenadchla. Klidně bych si ji dala ještě jednou!
Krissty
UŽIVATEL Krissty - 18. 2. 2013, 19:47
Velmi zajímavá a poutavá kniha. Orwell se předvedl, možná i víc než u Farmy zvířat (i když 1984 se mi nedokázalo tolik dostat pod kůži)... Jediné, co mě lehce nudilo, byla pasáž, kdy Smith čte tu legendární knihu, ta by mi nevadila klidně o polovinu kratší. Jinak ale nemám co vytknout, tohle je jednoznačně klenot!
krabby
UŽIVATEL krabby - 4. 2. 2013, 15:56
Naprostá klasika, prakticky povinná četba. Jakmile dočtete, máte pocit, že se jedná o aktuální knížku, maximálně několik let starou. V tom především se ukazuje genialita autora. Vzpomínky na pravidelné pětiminutovky nenávisti mi naskakují velmi často :)
Dovolím si doporučit podobnou, ale ne tolik známou knížku: MY od Zamjatina.
Arakkis
UŽIVATEL Arakkis - 28. 12. 2012, 13:32
Obecně je kniha považována za sci-fi nebo za popis hrozící nesvobodné budoucnosti, ale základy, na kterých je svět 1984 postaven, byly již několikrát skutečně zavedeny, a k celkovému obrazu společnosti v románu se již některé režimy převážně ve 20. století velmi přiblížily. Já osobně tedy neberu knihu jako "to by se mohlo stát, když si nedáme pozor a necháme si svobodu vzít", ale spíše jako popis toho, jak obecně totalitární režimy fungují, ať už smyšlené nebo ty reálné. Když tedy dám bokem ústřední romantický příběh, hodnotím knihu jako skvělý prostředek k tomu, jak se dozvědět o fungování totalitních režimů a nenudit se u toho. Tím prokázal Orwell několika generacím do budoucna skvělou službu.
antiKamenjak
UŽIVATEL antiKamenjak - 19. 12. 2012, 15:14
Kniha mě nadchla jak po stránce čtivosti, tak svou myšlenkou. Myslím si, že myšlenka a poselství této knihy je nesmrtelné a bude platit i za 1000 let.
rady.kros
Hodnocení Hodnocení
UŽIVATEL rady.kros - 17. 6. 2012, 21:19
Po dočtení mám pocit, že je to velmi přeceňované dílo. Je to kniha plná filozofických, nicnedávajících prázdných slov a náznak romantického vztahu, který k nim autor doslova zaimplantoval, to už nezachrání.
Kniha mne jednoduše nezaujala. Když už číst knihy s filozofickými myšlenkami, tak raději takové, které v člověku zažehnou jiskru touhy po nějakém růstu. To mi v této knize chybí.
mysulka
UŽIVATEL mysulka - 14. 5. 2012, 9:28
Zajímavá kniha, zvláště vezmeme-li v úvahu, že byla napsána před více jak šedesáti lety. Dokážu si představit, jak silně musela na lidi u nás působit před koncem studené války, nebo před rokem 1984, nebo dokonce před obojím... Prostě svého času, ve své době, to musela být neuvěřitelná bomba; dnes je to zajímavá konfrontace vize a reality a úžas nad autorovou prozřetelností; v budoucnu to bude taková "politická verneovka" s psychologickou studií nevinné vzpoury malého člověka proti zvrácenému režimu kolektivní moci, která manipuluje i tím, čím jsme všichni přesvědčení, že manipulovat nejde... Můj šálek čaje to ale není, i když mě kniha zaujala - "o prsa" 80%...
lesky
UŽIVATEL lesky - 15. 4. 2012, 13:50
Postapokalyptické drama. Svět ve válce a vláda v zemi, kde je zakázáno i myslet jinak než zákon káže.
Tvrdé a šílené.
Arequipa
UŽIVATEL Arequipa - 4. 3. 2012, 23:53
Napsat, že je to kniha nadčasová je jako tvrdit o své nejoblíbenější knize, že je to docela dobrý čtení. Ani jedno nevystihuje pravý stav věci. Já měl 1984 spojeno jen s komunismem. Přitom tahle kniha nabývá na aktuálnosti tím více, čím rychleji se vyvíjí moderní technologie (zvažuje se čipování výrobků v supermarketech, facebook je fenomén atd atd.). Někde jsem četl, že brzy bude největší machr ten, jehož jméno Google nenajde... Ale dost politiky a paranoi - kniha je to výborně čtivá a právem patří do zlatého fondu. Když si vzpomenu na ty mikrofony v přírodě... POZOR SPOILER!!! Je to už dost let, co jsem to četl, ale bezproblémů ocituji část poslední strany "...díval se na plakát a po tváři mu stékaly slzy - miloval Velkého bratra".
Snow
UŽIVATEL Snow - 14. 2. 2012, 9:49
Parádní kniha. Měl by si ji přečíst každý, rozhodně doporučuji!
Možná jsme knižní době blíž, než si dokážeme připustit.
raisen
UŽIVATEL raisen - 13. 2. 2012, 23:34
Člověk tuto knihu může číst pořád dokola a stejně ho z ní bude mrazit. Už jen jak začíná.. Cvičení podle obrazovky, která je neustále sleduje, upravování novin - děsivé, jak snadno se dají lidé oklamat. (Kolikrát denně jsme tomuto asi my vystaveni.) Ano, v nevědomosti je síla. A vždy mi naženou hrůzu ty děti, které udávají své rodiče. To je tak absurdní a přitom reálné, jak lze dítě převychovat k obrazu svému.
honzajh
UŽIVATEL honzajh - 8. 2. 2012, 14:41
jedno z nejlepších děl co jsem četl ne-li nejlepší......................................................
ellliesa
UŽIVATEL ellliesa - 26. 12. 2011, 22:00
Kniha, která mě dostala úplně do jiného světa, do světa, který bych nikdy nechtěla zažít, ale přitom je naprosto úchvatné o něm číst. Morálka versus zábrany .. to je prostě kniha podle mého gusta.
GAM3R22
UŽIVATEL GAM3R22 - 29. 11. 2011, 16:18
Ve všech bodech souhlasím s V.SILVER. Kniha dokáže uchvátit od prvního řádku. Je naprosto úžasně zpracovaná a dočíst ji nedává skoro žádný problém. Dle mého názoru se jedná o knihu nejlépe vystihující bezohlednost a falešnost totalitní společnosti. Nenapadá mne nic lepšího než citace: "Je až hrůzu nahánějící, jak dokázal Orwell předpovědět a popsat svou vizi totalitního systému a ještě více hrůzostrašné je, že se jeho vize dokázaly z části splnit." Kniha je opravdu antiutopickou vlajkovou lodí a dle mého názoru se s ní žádná jiná kniha, která pojednává o tomto tématu nemůže rovnat. Četl jsem jak knihu a poslechl si i její audioverzi, kterou vřele doporučuji těm, kteří nemají čas otevřít knihu a moc by chtěli. Dávám 10z10
V.Silver
UŽIVATEL V.Silver - 20. 11. 2011, 22:49
Je až s podivem, že britský autor dokázal tak brilantně vykreslit totalitní společnost. Při čtení "1984" mě takřka konstantně mrazí v zádech, jenže někdy je to příjemné mrazení (vzpomínky na starý Londýn, procházky lesem) a někdy mrazení strašidelné (výslechy, "běžný život" atd.). Každopádně se jedná o jedno z nejlepších děl světové literatury vůbec.
Flynn
UŽIVATEL Flynn - 17. 8. 2011, 9:19
Plné hodnocení dávám za skvělé popsání a nastínění života v utlačované společnosti. Orwell to prostě napsal naprosto skvěle. Člověk si to čte a jde mu z toho mráz po zádech.... od přibližně 3/4 už mě ale kniha trochu zklamala (nechci nastiňovat co se stalo, ale popis celého režimu mě bavil více). Určitě doporučuju všem.
eormis
UŽIVATEL eormis - 10. 8. 2011, 21:21
Opravdu hrůzostrašné dílo, které by si měl přečíst každý. Promyšlený svět, svobodná nesvoboda, sledování a úprava informací...úžasné jak dokázal napsat něco takového bez zkušenosti s fungováním totalitního státu.
charlosina
UŽIVATEL charlosina - 14. 4. 2011, 14:57
Samozřejmě, člověk si nikdy nebyl jist, zda ho v daném okamžiku sledují. Jak často a podle jakého systému Ideopolicie zapínala jednotlivá zařízení, bylo hádankou. Předpokládalo se, že sledují každého neustále. A rozhodně mohli zapnout vaše zařízení, kdy se jim zachtělo. Člověk musel žít – a žil, ze zvyku, který se stal pudovým – v předpokladu, že každý zvuk, který vydá, je zaslechnut, a každý pohyb, pokud není tma, zaznamenán. (str. 8)
„Na Dvou minutách nenávisti nebylo tak hrozné, že se jich člověk musel účastnit, ale že bylo nemožné nezapojit se. Po třiceti vteřinách se už nikdo nemusel přetvařovat. Odporná extáze strachu a pomstychtivosti, touha zabíjet, mučit, rozsekat obličeje kovářským kladivem, projela všemi jako elektrický proud a změnila každého i proti jeho vůli v ječícího šílence. Byla to však zuřivost abstraktní a přímo nesměrovaná, takže se dala přenést z jednoho předmětu na druhý jako plamen z plamenometu. Winstonova nenávist nebyla tak v jednu chvíli vůbec namířena proti Goldsteinovi, ale naopak proti Velkému bratru, Straně a Ideopolicii. (…) A tak bylo občas možné přepínat libovolně svou nenávist tím nebo oním směrem. Jako člověku, který ve zlém snu prudkým pohybem odtrhne hlavu od polštáře, podařilo se i Winstonovi přenést svou nenávist z tváře na obrazovce na tmavovlasou dívku za ním. Myslí se mu mihaly krásné, živé představy. Utlouká ji k smrti gumovým obuškem. Přivazuje ji nahou ke kůlu a střílí do ní šípy, až je jich plná jako svatý Šebestián. Znásilňuje ji a v okamžiku vyvrcholení jí prořízne hrdlo. Lépe než kdy jindy si teď uvědomoval, proč ji nenávidí. Protože je mladá, hezká a bezpohlavní, protože by se s ní chtěl vyspat, což se nikdy nestane, protože kolem rozkošného, pružného pasu, který přímo vyzýval k něžnému objetí, měla ohavnou šarlatovou šerpu, křiklavý symbol cudnosti.“ (str. 15)
„Chápeš, jak je úžasné ničit slova? (…) Kolem roku 2050 – možná ještě dřív – už vůbec nikdo nebude znát oldspeak. Celá literatura minulosti bude zničena; nezmění se jen jejich forma, změní se samy v sobě, stanou se svým protikladem. Dokonce i literatura Strany se změní. I hesla se změní. Jak by mohlo existovat heslo SVOBODA JE OTROCTVÍ, když pojem svobody bude zrušen? Celé myšlenkové klima bude jiné. Vlastě ani žádné myšlení nebude, v tom smyslu, jak je chápeme dnes. Být pravověrný znamená nemyslet – nemít potřebu myslet. Pravověrnost je nevědomí.“ Winston byl náhle hluboce přesvědčen, že Syme bude jednoho dne vaporizován. Je příliš inteligentní. Vidí příliš jasně a mluví příliš otevřeně. Strana nemá takové lidi ráda. Jednoho dne zmizí. Má to napsané ve tváři.“ (str. 39)

passerbyElu
UŽIVATEL passerbyElu - 14. 2. 2011, 20:44
Nádherné dílo. Přečetla jsem ho během pár dní a určitě je zařadím mezi oblíbené.
Napínavý příběh se zajímavým vyvrcholením.
Neuvěřitělně mě zaujala myšlenka newspeaku a vůbec postupy, kterýma se mocnosti dostávaly k ovládnutí a zblbnutí lidí...
Bbrody
UŽIVATEL Bbrody - 17. 12. 2010, 13:16
Super knížka, která v člověku musí zanechat dojem, ať už kladný či záporný, ale nic mezi. Popis života v totalitním režimu je naprosto odzbrojující a připomíná nám něco, čeho bysme se měli vyvarovat. Něco, od čeho nejsme moc daleko. Je to, ale i tak trošku návod a tato kniha mě děsí mnohem víc než Mein Kampf.
Všechno dohromady je to ovšem skvělé, překvapující, pěkně napsané s nečekáným koncem...prostě 5 hvězd a zanechaný dojem, který je dlouhobý k tomu :)
colossus
UŽIVATEL colossus - 21. 11. 2010, 12:06
skvost. Dvě třetiny knížky jsou spíše o popisu života v SUPER totalitním režimu, kde se dozvíte všelijaké vychytávky, kterými jsou lidé zbaveni svobody. Poslední třetina, tedy pobyt Winstona Smithe na Ministerstvu lásky a jeho rozhovor s přesvědčeným členem Strany je pro mě nejkrásnějším kouskem co jsem kdy čet...třeba se to změní, ale zatím FAVORIT č. 1
Petty
UŽIVATEL Petty - 26. 4. 2010, 0:11
Když jsem se poprvé o téhle knize dozvěděl, tak mě děsila a nechtěl jsem ji číst. Nakonec jsem se do ní pod tlakem okolí pustil a musím uznat, že něco tak dobrého se podaří napsat málokdy.. Někdy mi až přišlo, že autor musel snad celý život v totalitě prožít, protože jinak nechápu tu segesci, se kterou dokázal pracovat..
Egon Svratkin
UŽIVATEL Egon Svratkin - 25. 1. 2010, 18:25
Knížka, která má několik rovin a své si v ní najde jak konzument populární literatury, tak hloubavý čtenář. I po pádu režimu, jemuž byla kniha psána na míru je stále aktuální a z povzdálí působí jako stále zdvižený prst varující před nebezpečím manipulace mas, cenzury a celkově totalitních režimů.
deersforlife
UŽIVATEL deersforlife - 12. 7. 2014, 22:56
Tuhle knihu řadím mezi mistrovská díla, která si přečtu ještě několikrát za život. Z atmosféry mě mrazilo v zádech a je to jedna z mála knih, jejíž konec mě rozplakal.
LemurKata
UŽIVATEL LemurKata - 20. 6. 2014, 11:01
K tomu není co dodat. Ještě jste nečetli? Tak neokolkujte a utíkejte si to sehnat. Je to jedna těch mála knich, která bude současná v každé době.
vertigoscottie
UŽIVATEL vertigoscottie - 15. 6. 2014, 13:43
Je paradox jak je toto dílo vykladáno a používáno jako kladivo na myšlenku komunismu. A je škoda, že málokdo ví o Orwellově angažovanosti ve Španělské občanské válce, kde bojoval v marxistických legiích. Orwell především protestoval proti jakékoliv formě útlaku z principu. Proti např. SSSR neprotestoval protože byl komunistickýc, ale právě proto co se z tamních komunistů stalo. Ale ke knize: hlavní myšlenkou pro mě byla nevyslovená teze, kam až může zajít společnost štvaná intolerancí, nesnášenlivostí vůči všemu odlišnému a bez respektu k názorové odlišnosti.
Terryinka
UŽIVATEL Terryinka - 3. 5. 2014, 7:25
Má jediná kniha od Orwella, ale dlouho tomu tak nebude. Přečetla jsem jí jedním dechem, a dodnes ve mě zanechává, závěr díla, rozpoluplné pocity. Je až neuvěřitelné, že už v té době dokázal tak detailně předpovědět budoucnost, která svět čeká. Jedna z knih, které opravdu nemám co vytknout. Věta "Velký bratr tě sleduje" mě bude doprovázet ještě hodně dlouho. Doporučuji.
karolinka080497
UŽIVATEL karolinka080497 - 8. 4. 2014, 17:32
Strhující příběh, který vás nenechá ani na chvíli vydechnout. Rozhodně jsi ji přečtu ještě alespoň jednou!
kristynak95
UŽIVATEL kristynak95 - 26. 3. 2014, 17:21
K této knize jsem došla pouze díky povinné četbě k maturitě a musím říci, že lituji, že jsem na ni nepřišla už dříve. Naprosto perfektní kniha, od začátku až do konce.
Margaery
UŽIVATEL Margaery - 9. 3. 2014, 11:23
Tak na tuhle knížku jsem po přečtení neměla slov! Geniálně napsané, atmosféra na vás tak zapůsobí, že já jsem měla opravdu kolikrát pocit, že kolem sebe cítím ten pach zkaženého zelí a plesnivé omítky (popis paneláku, kde měl byt Winston). Neskutečná kniha, kterou určitě ještě více ocením po druhém přečtení a s přibývajícím věkem (přečetla jsem ji poprvé v 17 letech). Je to má nejoblíbenější kniha od Orwella a mohu jen doporučit! :)
Sadgasm
UŽIVATEL Sadgasm - 15. 1. 2014, 18:07
Poutavá kniha o hrozbě velkého bratra, která je stejně aktuální, jako kdykoli předtím. Řekl bych, že velký bratr nás vidí.
"Jsme mrtví."
martinlukas456
UŽIVATEL martinlukas456 - 8. 10. 2013, 22:52
Jedna z nejúžasnějších knih co jsem četl. Sice jsem jich zatím nečetl mnoho, ale pracuju na tom. Kažopádně skvělé vyobrazení společnosti a opravdu dobrá myšlenka.
pixie
UŽIVATEL pixie - 28. 9. 2013, 13:53
Vždycky jsem si myslela, že pojmout tuhle knihu depresivněji už není možné. Ale po shlédnutí představení 1984 od divadla D21 musím říct, že jsem se mýlila.
Assguard
UŽIVATEL Assguard - 21. 8. 2013, 15:16
Orwellova nadčasová klasika v podání antiutopické totalitní společnosti. Kniha je velice čtivá a její postavy a nastolený politický systém jsou prokreslené a detailně zpracované, což v celku tvoří neuvěřitelně depresivní atmosféru, od níž jsem se nemohl odtrnout, ale kterou bych zároveň nikdy nechtěl pocítit na vlastní kůži.
Kvaroš
UŽIVATEL Kvaroš - 6. 8. 2013, 17:47
George Orwell si mě získal Farmou zvířat. 1984 je skvělá kniha, ale celkově hodnotím jako vydařenější Farmu.
TheBonhart
UŽIVATEL TheBonhart - 23. 7. 2013, 12:41
Mistrovské dílo. Velké memento pro všechny budoucí časy, jelikož historie se pravidelně a cyklicky opakuje.
H0nzy
UŽIVATEL H0nzy - 25. 5. 2013, 20:50
Capek vymyslel robota, Orwell Velkeho bratra. Nadcasova knizka, bohuzel v dnesni dobe vice nez aktualni. ...Big brother is watching you...
depeyrac.cz
UŽIVATEL depeyrac.cz - 5. 3. 2013, 22:31
Žijeme v systému, který je lépe řízen, než Orwel popisuje ve své knize.

Knihu jsem právě dočetl, v podstatě to vše o čem se v ní autor zmiňuje, vidím dnes kolem sebe, akorát v propracovanějším měřítku. Kdysi Arron Russo (americký myslitel) řekl, největší zbraní je, když necháte žít lidi ve falešném pocitu svobody, tyto slova charakterizují dnešní dobu. Nechci se zde opakovat s mnohými názory, ano kniha je depresivní, četl jsem ji proto docela dlouho, nechtělo se mi, ale chtěl jsem splnit svoji ,,občanskou povinnost, ‘‘ kterou cítím vůči tomuto výjimečnému spisovali. Zkusím zde osvětlit můj již předeslaný názor a zaměřit se především na onu asociaci se současností.

Vezměme si takového tzv. velkého bratra v USA, když byl údajně Bin Ladin v roce 2011 zastřelen, poté se na všech televizních stanicí v USA objevil OBAMA se slovy WE GOT HIM!! Toho nepřítele celého státu, který dal záminku invazi do Iráku...., protože se svoji partou kamarádů a pár letadly bez problému narazili do WTC, zatímco CIA a další tajné služby, které mají miliardové rozpočty nezmohli vůbec nic.... proč??? Každá doposud známá civilizace byla ovládána strachem (zlost bohů, čarodějnictví, nemoci, teroristi atd.). Staré přísloví praví, strach je váš největší přítel, pomáhá vám přežít, bohužel v dnešním světě plných polopravd a úmyslných manipulací se všeobecným míněním, to není tak úplně pravda. Spíše by se dalo v 21. století říci, strach je to co tě brzy uvězní.

Více jak 90 % lidí na planetě musí od rána do večera pracovat, aby si vydělali na živobytí a toho málo co jim zbyde utratí nejčastěji za spotřební statky (elektronika, nové auto atd.), aby byli v očích svých přátel tzv. cool (vliv reklamy), nehledě na to, že tyto statky budou muset za 2 roky stejně obnovit (technologické zastarání), jedná se tedy o nekonečný boj, kdy si na sklonku svého života mnoho lidí uvědomí, že se stále za něčím honili a vlastně nic pořádně nemají. Přesto se stále tvoří skupina těchto lidí, neustále se ovlivňuje a média podporují tento nekonečný boj, tzv. honbu za materialismem, a tak se mnoho lidí přirozeně zadluží. V televizi vídáme samé pseudocelebrity, které vytvářejí jakýsi pocit demokracie a rádoby AMERICAN DREAM, pravidelně je sledujeme na obrazovkách a mnohdy také uctíváme. Stávají se tváří značky či patrony určitých projektů a my už jenom tleskáme jak je to super, a vlastně už ani nevíme proč jsou slavní, ani nad tím neuvažujeme, to však není důležité, tito lidé nám dokázali prodat časopis plný ,,žvástů’’ o tom jak kdo žije a jaké zrovna řeší problémy. Jejich monotónní tvorba nám už roky nedala nic, ale přesto visí na plakátech v mnoha pokojích po celém světě. Tyto loutky se staly výkonnými nástroji této doby, daří se jim odklánět naši pozornost od důležitých socioekonomických problémů této společnosti a podsouvat nepodstatné věci.

Ekonomiky celého světa rostou pouze neustálému zadlužování většiny firem a osob, zatímco banky takto vytvářejí nové elektronické peníze a vykazují v účetnictví další zisky. Špatné pohledávky za úvěry se pomocí centrálních bankovních systémů vyvážejí ze zemí a prodávají se do penzijních fondů a pojistných produktů po celém světě, takže lidé spořící na penzi ve stáří plačte. Emitování nových peněz v USA je pověřena federální banka (FED), vlastněna soukromou osobou, ačkoliv ústava spojených států umožňuje, aby si vláda vytiskla peníze sama. Nikdo nedokáže v USA odpovědět na otázku, proč je emitováním pověřen FED a většina peněz od daňových poplatníků se používá na splácení úroků vázaných k této půjčce. Přesto se občané USA domnívají, že žijí ve svobodné zemi a v ostatních státech číhá nebezpečí.

V EU se neustále zvyšuje počet středoškoláků a vysokoškoláků, Dle tzv. plánu EU-2020, který má docílit, aby 40 % absolventů středních škol (narozených 1986-1990) mělo vysokoškolský titul, se záměrně rok od roku snižují laťky na vysokých a středních školách, zeptejte se na to schválně svých učitelů či profesorů, decentně Vám odpoví: ,,bez studentů nejsou dotace.‘‘ Je rozdíl, student před deseti lety a student dnes. Jak se posléze tato situace projeví na trhu práce? Podle čeho budoucí zaměstnavatelé poznají kvalitu absolventa, když stejný papír v ruce bude mít desetitisíce dalších?? Podle praxe z McDonaldu? Či z doplňování regálů? Nakonec si politici poklepou na ramena, tuto krásnou novou statistiku o vyšší dostupnosti vysokoškolského vzdělání přednesou v hlavní televizní debatě divákovi a svět bude zase o něco veselejší.
V samotném závěru něco k pojmu terorista. Před rokem 1980 tvořila afgánská vláda produkce 0% z celosvětového opia, poté co mudžahedínové s podporou USA/ CIA vyhráli sovětsko – afgánskou válku, roku 1986 stoupla produkce heroinu na 40 % celosvětové produkce, v roce 1999 to bylo už 80% ,, ale pak se stalo něco nečekaného, Taliban se ujal moci a v roce 2000 zlikvidoval většinu opiových polí, produkce klesla z 3000+ tun na 185 tun ročně – snížení o 94 %, 9 září byly na stole prezidenta Bushe celkové plány na invazi do Afghanistánu, o dva dny později dostaly záminku… 11 září… dnes produkce opia v USA kontrolovaném Afgánistánu tvoří více jak 90 % celosvětové produkce heroinu.

Ve světě také můžeme vidět ,,zvláštní jev, ‘‘ v zemích s ačkoliv velkým nerostným bohatstvím (zásoby ropy a plynu, naleziště ropy a zlata), žije většina obyvatel na hranici bídy (např: Guatemala, Ekvádor, Bolívie, Venezuela). Proč??
Klara22
UŽIVATEL Klara22 - 28. 2. 2013, 20:25
Nemůžu si pomoct, ale asi to opravdu bude to nejlepší, co jsem zatím četla. Ještě nikdy před tím se mi nestalo, že mi knížka uchvátila po prvních dvou stránkách. Orwellovy představy o budoucnosti jsou nápadně podobné pravdě a to je to, co s knihy dělá mnohem víc, jakési poselství. Naprosto strhující dílo, které ale rozhodně nemůže číst každý.
NikiNiki
UŽIVATEL NikiNiki - 10. 2. 2013, 15:02
Je to klasika ověřená léty. Očekávala jsem skvělou knihu a dostala jsem skvělou knihu. Myslím, že dokonale upozorňuje na to, na co si musíme dávat dennodenně pozor a to na hrozbu odlidštění a sterilizaci lidského myšlení. Doporučuji.
SeriousMarthy
UŽIVATEL SeriousMarthy - 24. 11. 2012, 20:13
Bezesporu nejpozoruhodnější román zaměřený na totalitní systémy, co jsem zatím četl, o čemž také svědčí fakt, že jsem jí přečetl za 2 dny. Mohu jen doporučit.
taulik
UŽIVATEL taulik - 23. 9. 2012, 13:35
Jak už tu bylo mnohokrát zmíněno, Orwell je svým dílem velikán, tento román předběhl svou dobu, ale - na mě je v knize moc popisných částí, které mě moc nebavily, především výtažky z Goldsteinovy knihy. Líbilo by se mi více příběhu a méně, již zmíněných, popisných částí. Pořád se nemohu rozhodnou, jestli jsou to 4* nebo 5*, asi něco mezi.
CZPoseidon
UŽIVATEL CZPoseidon - 12. 7. 2012, 6:34
Psychologicko-filozofické téma, které i po tolika letech od vydání má spoustu věcí k zamyšlení. Děj je zde jen povrchním, přesto hlavním tématem je pohrávání s lidskou důstojností a manipulací společností neuvěřitelně vtáhne do událostí této knihy.

pouler
UŽIVATEL pouler - 15. 3. 2012, 14:28
1984 MŮJ ROK a Československo gulášového socialismu nesrovnatelné třeba s KLDR dnešních dní .-( zakázané myšlenky, velký bratr a spartakiádní chování... kniha lepší než film... temná nečíst v depresi.
demonis
UŽIVATEL demonis - 8. 3. 2012, 23:00
Snad nejuzasnejsi kniha co sem cetl. Je úžasné jak autor dokázal zachytit společnost ovlivnenou malou skupinou lidi na vysokých postech. Určitě tuto knihu nečtu naposledy.
Trubby
UŽIVATEL Trubby - 25. 2. 2012, 15:54
A Winston nakonec zvítězil. Pokořil lidskou přirozenost a už nebyl otrokem svobody, ale svobodným otrokem totality. Už neexistovaly věci o sobě, existovaly pouze věci pro sebe. Tak, jak je zformovala Strana, tak se jevily všem.
V mém okolí je strašná spousta lidí, kteří dělají pouze to, co se od nich očekává, co se po nich vyžaduje, nic víc, nic míň. A nejspíš by to dělali za každé ideologické situace, která by ovšem nebyla jejich vlastní. Nikdy by nepátrali po příčinách, motivech nebo důsledcích. A s rostoucím zpravodajským masírováním je to podle mě velký problém...
Rogfed
UŽIVATEL Rogfed - 4. 1. 2012, 22:45
snad nejlepší dílo, které jsem kdy četl a které mě na posledních cca 50 stranách doslova přikovalo ke křeslu a já nemohl ani odskočit na záchod. Orwell až mrazivě vystihl depresi a bezmoc člověka uvědomujícího si vlastní nedůležitost, ztráta osobnosti, tak (a to se mi u žádné knihy ani filmu nestalo), že jsem sám dlouho uvažoval co bych v takovéto situaci dělal. Pod rozkvetlým kaštanem prodali jsme se navzájem!!
Erwien
UŽIVATEL Erwien - 17. 11. 2011, 22:00
Ikdyž jsem knížku odložila a věnovala jsem se něčemu jinému, její děj jsem z hlavy dostat nemohla. Přemýšlela jsem, kam bych v takové společnosti patřila já, jaké by bylo takhle žít. Úžasná knížka, fascinující děj... 5*
TomášM
UŽIVATEL TomášM - 31. 10. 2011, 23:35
Krásná kniha, která mě pohltila. Četl jsem ji s vědomím že autor vloží na konci Winsthonovi do úst větu, "Nějak už vám to selže, něco vás zdolá. Život vás zdolá." , ale nečekal jsem jak mu oproti tomu bude O´brian oponovat, což mě doopravdy překvapilo a nechalo v úžasu nad jeho pojetím situace. Týden jsem tu knížku nemohl dostat z hlavy !

Doopravdy vynikající dílo, které je dle mého názoru lepší než farma zvířat, jež je pro mě spíše úsměvnou alegorií.
Kaze79
UŽIVATEL Kaze79 - 23. 10. 2011, 14:52
Utopické veledílo nakonec tak utopické není. Vážně by mě zajímalo, jestli Orwell náhodou nebyl ve styku s nějakým absolutistickým géniem. Kniha je plná detailů, popisuje velmi detailně svět, morálku lidstva, systém a i postavy nejsou ploché a mají v sobě ducha. Nečekejte ale nějaké vžití do postav, vlastně ani nejde tolik o postavy, jako o onen fungující svět, kde člověk vlastně není nic, než baterkou, lidským pohonem ve velkém stroji. Vadné nebo nevhodné součástky se ihned eliminují, dokud nedělají vážné problémy.
Jertris
UŽIVATEL Jertris - 12. 10. 2011, 22:50
Měl jsem možnost držet v rukou samizdatové vydání této knihy. A člověk, který mi ji půjčoval, říkal, že nejpodivuhodnější na té knize bylo, jak přesně popisovala bezmoc, již zažívali lidé uvěznění za železnou oponou. Já si ale myslím, že ta kniha má v sobě sílu, která jen tak nezmizí. Totiž, že každý ve svém životě dost možná zažije chvíli, kdy si připadá být obklíčen konvencemi druhých, které se zdají být totalitou (alespoň já jsem to tak prožíval): peněz, titulů, přezíravých řečí ... .

Jinak, neuvěřitelně silná kniha. Trýznivá šedivost toho světa... Neuvěřitelně silně probarvila mé myšlenky, když jsem ji četl po prvé, po druhé, po třetí... Velmi rád si k ní vracím.
xDirtyFrankx
UŽIVATEL xDirtyFrankx - 6. 10. 2011, 11:56
Myslím, že v tomto díle Orwell nevaroval jen před bolševismem. Může to být kniha o každém systému. Proto je skvělá. Když jsem četl 1984, ani mě moc nenapadlo, že je to o komunismu. Hodně jsem v tom viděl dnešní společnost. Vynikající.
AQua.Flame
UŽIVATEL AQua.Flame - 2. 10. 2011, 22:43
Zavedla bych jako povinnou četbu pro každého občana, aby lidé věděli k čemu spěje komunismus. Geniální a zároveň děsivé dílo. Manipulace myšlení je neuvěřitelná věc.
djuj
UŽIVATEL djuj - 22. 9. 2011, 14:02
K téhle dokonalosti už není třeba moc říkat. Myslím, že jsem nikdy nečetl tak reálně temné dílo - i když... ono nebylo temné, bylo šedé, bez barvy a nádechu a to právě vytvářelo tu nejúžasnější atmosféru - ta šeď, ta nicotná neutrálnost bez emocí... Je to prostě dokonalé! Jedna z mých oblíbených knih.
Johnny Násilník
UŽIVATEL Johnny Násilník - 24. 7. 2011, 15:23
Naprostá klasika, že jo. Kamarádi o tomto díle nakecali víc než dost a tak jsem měl přehnaná očekávání, tudíž mě nakonec 1984 mírně zklamalo. To však neznamená, že by to nebyla jedna z mých nejoblíbenějších knih. Děsivě podobné době, kterou jsem nezažil a která už je naštěstí dávno pryč. Totální výplach mozku, neskutečné nesvoboda a paradoxní a zvhlá společnost žijící v duchu doktríny Strany. Nikdy nezapomenu na to, jak Winston na začátku prochází panelákem, nezapomenu na přízračnou a všudypřítomnou Ideopolicii, na obrazovky a na vypatlané stádo křičíčí při minutách nenávisti, žeroucí každou podvrženou informaci, na opakování "válka je mír, svoboda otroctví a nevědomost síla." Naprostá ubíjející bezmocnost, osamělost a pocit, že nemůžete věřit vlastním myšlenkám, paměti, vždyť minulost se dá změnit a mění se každou chvíli a už ani nevíte, co je skutečné a co není. A nakonec vrcholná pasáž rozuzlení celého příběhu, tedy mučení Winstona a rozhovory s O'Brienem, kdy se všechno vyjasní a bezmocnost člověka, který se vzbouřil, je konečně ozářena jasným světlem rudého Angsocu. A pohled Winstona do zrcadla jakožto zbídačeného posledního člověka. Téměř dokonalé. Teď když o tom mluvím, vlastně ani nevím, co víc jsem mohl očekávat.
umelec
UŽIVATEL umelec - 5. 7. 2011, 15:05
Úžasné dílo, které člověka uvádí do světa totalní totality. Kde jedinec není ničím a systém je vším. Orwell nám zanechal silné poselství. Snad si z něj budoucí generace něco vezmou, v tom dobrém slova smyslu.
bestak
UŽIVATEL bestak - 24. 6. 2011, 21:00
Hodně mrazivá, studená, ale především skvělá kniha. Rozhodně má něco do sebe. Při čtení jsem měl pocit, jakoby autor sám totalitou prošel. Pak si ale uvědomím, že jde o sci-fi a musím si pro sebe říct: "Orwelle, docela ses trefil."
Charlotte
UŽIVATEL Charlotte - 24. 6. 2011, 19:26
Z téhle knížky mám zajímavý pocit. Představa, že to samé by se někdy mohlo odehrát tady a vůbec představa takové beznadějiné situace, kdy člověk nemá šanci vůbec na nic, je docela mrazivá. Závěr knihy jsem očekávala trochu jiný. Knížka se mi ale líbila, je to jedna z těch, které alespoň na pár týdnů ovlivní pohled na svět, na život. Nenalézám zápory, určitě plný počet.
aanycka
UŽIVATEL aanycka - 2. 6. 2011, 20:42
Přečteno takřka jedním dechem. Je to už delší dobu, co jsem knihu dočetla, ale dojem ve mne stále přetrvává. Velmi působivé, hrůzu nahánějící a propracované dílo.
dejv
UŽIVATEL dejv - 25. 5. 2011, 22:55
K této knize snad není potřeba nic dodávat - jednoznačně úchvatné a čtivé dílo, které zaujme příběhem, myšlenkami i svým poselstvím. Němělo by chybět v žádné knihovničce.
janka09
UŽIVATEL janka09 - 8. 5. 2011, 11:00
Výborné a mrazivé. Je pro mě nemožné napsat komentář, který by vyjádřil přesné pocity z této knížky. Ještě dlouho po přečtení jsem se nemohla zbavit zvláštního pocitu prázdna a beznaděje. Pokud knížka dokáže vyvolat tak silnou reakci, ač ne zrovna optimistickou, řadí se u mě k top titulům.
liquidsilk
UŽIVATEL liquidsilk - 16. 3. 2011, 20:23
Celý příběh byl pro mě natolik reálný, že jsem si po jeho přečtení uvědomila, jak málo stačí k tomu, aby tak některé státy skutečně fungovaly. Toho dílo patří k těm, na která se nezapomíná.
Hajinka
UŽIVATEL Hajinka - 14. 3. 2011, 20:33
1984 jsem vzala do ruky z důvodu povinné četby. Ha, byl to asi osud! Jedna z mých nejoblíbenějších knih! Ani přesně nevím, jak se konkrétněji vyjádřit. Každopádně mi hlavní hrdina Winston Smith přirostl k srdci. A to i když vezmeme v potaz fakt, že to není klasický hrdina, jak nám ho dnešní svět prezentuje.
sheeno
UŽIVATEL sheeno - 1. 2. 2011, 15:10
Tahle kniha by měla být jako povinná četba. V naší zemi bohužel i po mnohaleté totalitní koministické nadvládě je mnoho lidí, kteří nevědí, čeho je tato ideologie schopná. I když je to utopistický román, má základ v realitě, v historii. Všichni povinně přečíst, nejlépe před volbami!
Netshe
UŽIVATEL Netshe - 31. 1. 2011, 19:52
skvělý čtenářský zážitek...fascinující jak Orwell dokázal téměř dokonale vystihnout vyvoj spolecnosti,ackoli v knize bylo vse zavedeno do extremu od reality komunismu se to tolik nelisilo...zarucene jedna z nejepsich knizek ktere jsem cetla
DB
UŽIVATEL DB - 24. 12. 2010, 22:22
Velice,velice poutavá kniha. Jakým způsobem to Orwell napsal, je pro mě zcela nepředstavitelný. Příběh na mě zapůsobil dalo by se řici až temně. Brilantně autor vystihl totalitní režim který se v době psaní knihy začal rozpínat kde se dalo. Velice utopistické.
Luka27
UŽIVATEL Luka27 - 16. 10. 2010, 18:55
Někdo považuje Orwella za vizionáře, který předpověděl jistou formu diktatury. Já bych ji neoznačila jako jeho vlastní vizi, Orwell měl z Katalánska zkušenosti s komunismem, které přenesl do sociální společnosti budoucnosti.
I tak to nemění nic na skutečnosti, že totalita, kterou popsal, se k té skutečnosti velmi přiblížila, ba ji v mnohém předčila. Takže pokud chcete na kůži jednoho nešťastníka, který bohužel zapomněl přestat myslet, zkusit, co znamená žít v diktatuře, tak směle do toho.
Zaori
UŽIVATEL Zaori - 15. 8. 2010, 11:54
výborná knížka a ačkoliv jsem celou dobu tušila, jak to skončí... doufala jsem, že to dopadne jinak :) každopádně je to strhující děsivý příběh, který stojí za to si přečíst.
fixaman
UŽIVATEL fixaman - 12. 8. 2010, 14:48
Je opravdu děsivé, jak silným vizionářem George Orwell byl.. Příběh románu 1984 tak neodkazuje jen na diktátorské režimy, zobrazuje i dobu, ke které nezadržitelně směřujeme.. Sledováni kamerami na každém kroku, špehováni při používání výpočetní techniky (kolik informací sdílíme s Googlem, jak Microsoft spolupracuje už dlouhá léta na vývoji Windows s NSA atp), jak policie může násilím rozprášit zcela legální technoparty jen proto, že se politikům nelíbí hudební styly na ní prezentované.. Proto, avšak nejen proto, považuji 1984 za jednu z nejlepších knih vůbec..
Numerobis
UŽIVATEL Numerobis - 12. 5. 2010, 16:46
Hezky se, děti, koukejte, ať víte, do čeho jdeme... Copak jste si dosud nevšimli, kolik, a jak rychle, toho naše doba vaporizovala? Copak nevidíte, že kdybych psal v prorepublikových kudrdlinách, označili byste mě za ukecaného (tímto zdravím svou češtinářku). Nevidíme, zatím nic nevidíme, až uvidíme, už to nebudeme umět říct...
Dolores
UŽIVATEL Dolores - 3. 2. 2010, 13:41
"1984" je geniální a zároveň nejhrůznější kniha, kterou jsem kdy četla. Pamatuji si ten plíživý a gradující strach přicházející s každou další stránkou. Nevyhnutelný závěr. Doporučuji přečíst jako „vzor“ antiutopického románu.