cs sk

Levné knihy KMa (2003) 80-7309-999-3 261
Levné knihy KMa (2000) 80-7309-002-3 328
Naše vojsko (1991) 80-206-0256-9 268
Index (Kolín nad Rýnem) (1984) 324

1984, dnes již klasické dílo antiutopického žánru, je bezesporu jedním z nejpozoruhodnějších románů 20. století a brilantní analýzou všech totalitárních systémů. "Antiutopie" má i svého "antihrdinu": je jím Winston Smith, obyčejný, ne příliš statečný člověk, který si nepřeje nic světoborného: chce jen poznat skutečnou, ne zmanipulovanou podobu minulosti, věřit tomu, co vidí na vlastní oči a mít svobodu tvrdit, že dva a dva jsou čtyři. Tyto elementární nároky jsou však přímým ohrožením moci, postavené na lži, a proto je Winstonova vzpoura proti obludnému organismu, jehož je nepatrnou buňkou, předem odsouzená k nezdaru. Přesto mu autor vkládá do úst jistou naději, působivější o to, že vyslovenou v mučírně: "Nějak už vám to selže, něco vás zdolá. Život vás zdolá." Orwell napsal svůj román v roce 1947. Na rozdíl od mnohých v té době nepodlehl euforii poválečného optimismu vyhlídek na věčný mír, a jeho dílo je proto sugestivním obrazem politické perverze, kterou končí v dějinách každé revoluční hnutí.

Richie
  13. 9. 2014, 21:37
Tahle kniha mě vlastně nikdy nelákala. Nakonec jsem ji také přečetl - z povinnosti – byl jsem udolán tím všeobecným nadšením z knihy, tou neustálou glorifikací díla i jejího autora. Výsledek jsem tak trochu čekal – příběh mě nezaujal.
Většinou oceňuji, když má autor velkou fantasii, ale zároveň vyžaduji určitou dávku realismu. V utopickém románu 1984 je té fantasie dost, ale je zde také přemíra značně nereálných faktů až nesmyslů, které v mých očích příběh shazují.
Orwell procestoval několik zemí, bojoval ve Španělsku proti nacistům, přesvědčením byl socialista. Nepochybně se seznámil se sovětským modelem socialismu a také byl svědkem nacistického fanatismu v Evropě. Získal silnou averzi vůči totalitním režimům. Román 1984 psal před svou smrtí, kdy už byl těžce nemocen - umíral na tuberkulózu. Musím vyzdvihnout sílu té vize totalitní společnosti, jak ji v románu popsal. Ale podle mě šel příliš do absurdna, a to natolik, že nemohu jeho román hodnotit vysoko. Jeho Oceánie je přehnaná, nerealistická.
Orwell ukázal na již tenkrát známé neduhy totalitních režimů (účelová propaganda, fanatismus stoupenců, pronásledování odpůrců apod.). To se samozřejmě skutečně dělo v následujících letech a desetiletích po Orwellově smrti. Dalo by se říci, že byl Orwell geniální? Nemyslím – podobné praktiky se děly už ve starověku, nebylo to nic nového. Např. starověcí vládci s oblibou přetvářeli svůj rodokmen tak, aby počínal od některého známého boha. Už tenkrát byla cenzura, pronásledování odpůrců, špiclování … A je tomu rozhodně i dnes v relativně demokratických zemích (stačí si všimnout, jak třeba Američané reagují na islámský svět).
V čem by mělo být Orwellovo dílo nadčasové, jak tu skoro každý v komentáři tvrdí? Vždyť jen popisoval techniky totalitní moci, které se už v jeho době prováděly - pouze to dovedl do absolutního absurdna. Totalitní režimy fungovaly mnoho let před jeho románem a fungovaly i po něm. Orwell jen popsal něco, co viděl a zveličil to, aby na to tím více upozornil.
Tedy – nepovažuji Orwellovo 1984 za nějaké výjimečné, nebo nadčasové dílo, ale rozumím tomu, že pro mnoho lidí má svou přitažlivost.
Magyana
  2. 1. 2013, 15:28
Tuhle knihu bychom měli zavést jako povinnou četbu. Pak už by snad nikoho z mladé generace nenapadlo volit komunisty...
Tiwala
  30. 9. 2012, 20:43
Úžasná kniha, kterou jsem přečetla jedním dechem. Mám ji v osobním vlastnictví a rozhodně plánuji si ji alespoň ještě jednou přečíst.
alča87
  12. 10. 2013, 0:17
Velice realistické a nadčasové. Myslím, že tato kniha není neprávem tak vyzdvihovaná. Není to jen módní záležitost, ale skvělé dílo, které nenechá člověka chladným. Je to tak děsivé. Souhlasím s názorem, že na jedné straně to je na jedné odstrašujícím příkladem, ale může skvěle sloužit i jako návod.
Válka je mír. - Svoboda je otroctví. - Nevědomost je síla.
Tanmut
  9. 12. 2010, 0:18
Ona je to vlastně dost podvratná, dvojsečná kniha. 1984 není jen varování ale i návod. Nejhorší však je, že produkuje mladistvé intelektuály, kteří sotva odrostli pubertálním výstřelkům a jejichž paranoia tímto dospěla; 1984 je třetí kniha, kterou přečetli od Honzíkovy cesty, což jim nebrání v plamenném odhalování newspeaku a Velkého bratra na každém rohu. Jako určitá ilustrace tohoto jevu nechť poslouží některé zdejší komentáře.
Mohl bych v tom vidět ruku systému (právě školní systém cpe mladým lidem tuto knihu jako povinnou četbu), záměrně podsouvající rozhořčenému mládí národa/ů "šokující" pravdu. (Ha, ha, ha!).
1984 je fajn čtení, ale inteligentnímu člověku, co do svých x-nácti let nežil s klapkami na očích, dá mnohem více Zamjatinovo "My".
jehlaspichlas
  11. 11. 2012, 15:29
1984 mi lehce připomíná román Karin Boyeové Kollocain. Také v něm jde o totalitní stát,
kterou přežvejkne nějaká jiná masa, krapet jiná ale v určitých aspektech stejná. Román 1984 nás varuje před vládnoucí silou jednotlivce, které vede ke tvrdé diktatuře bez svobody slova, vlastního jednání. Varujme se mocných a volme anarchii bez vlády, bez mocných podnikatelů a mocnářů a chopme se společně vlády sami, abychom nemuseli být nikým vykořisťováni, natož my sami samými. Varujme se jakýchkoliv ismů, které své občany psychicky potápějí. Nemusíme chodit daleko. Kapitalismus je to samé jako komunismus. Vždycky se najde idiot, který sám plave proti proudu, proto za to zaplatí. Nezaměstnaný se stane bezdomovcem a sebevědomí nevědomí zákonodárci, aniž by něco znali z jiných oblastí se v dnešní době chovají jak obyčejní laikové. Jsi ministr životního prostředí, tak mi laskavě vyjmenuj všechny latinské pojmy ohrožených živočichů. Nevíš, jdeš od válu. Jak jednoduché udělat si vlastní pravidla, stačí se spojit s ostatními lidmi a udělat velkou puč jak o Sametové revoluci a nastolit tak anarchii.
zoro2
  2. 7. 2015, 12:16
Hmm, parádní dílko. Jasně, že je to až přehnané, ale je vidět, jak totalitní režim vyhnaný do extrému v konečném důsledku plodí strach. Bohužel to neplatí pouze pro něj. Celkem jsem se pobavil části vysvětlující rozdělení společnosti do tří vrstev a popisu jejich chování.
Peetuliska
  12. 5. 2014, 12:24
Kniha se zabývá životem jednoho občana pod okem Velkého bratra. Možná, že život, je v tomto případě silné slovo. Neustálé sledování, cenzura, nemožnost svobodného slovního či citového projevu, neustálá kontrola nad vším a nad kýmkoliv. Jakákoliv svobodná myšlenka či odlišnost je předem odsouzeno k definitivnímu umlčení.
Kniha předbíhající svou dobu. Neskutečně silný zážitek. Já už jsem dobu reálného socialismu u nás nezažila, ale tato kniha ukazuje její vystupňovanou a děsivou verzi.
LuciusWlk
  29. 1. 2012, 11:51
Pozoruhodná kniha. Orwell byl geniální myslitel a předložil zde myšlenku lidské nedůležitosti, nadřazenosti a mocenské touze. Zajímavé bylo sledovat, jak se společnost dobře cíleným nátlakem nechá ovládat a navíc to považuje za přirozené. Skvělá kniha to bezesporu je, ale "odvařený" s ní zase nejsem.
Ivulina
  5. 10. 2015, 13:00
Pro mě to není sto procent. Něco tomu v druhé polovině scházelo, nemůžu si pomoci. Ale celkově mě kniha opravdu uchvátila - využití abstrakce, jazyka, převracení sémantiky, nestálost, nejistota, naplánovaný porod a řízená výchova fanatismu... (mimochodem tak trochu evoluce Zamjatinova románu My). Může to být tak reálné, až se to zdá nereálné. Nevyznám se ve všech politických filozofiích, už vůbec ne ve zřízení a řízení světa. Ale tohle mě posunulo trochu blíž tomu, jak by to možná mělo či nemělo fungovat.
Všivák
  23. 6. 2014, 12:28
Po přečtení knihy jsem tomu moc nevěřil. Připadalo mi to přitažený za vlasy. Až postupem času si začínám uvědomovat, jak je knížka bolestně pravdivá a nadčasová. Všem jí dopručuju. Možná by i spoustě zabedněncům otevřela oči. Klidně by to i mohlo být v povinné četbě na základní škole.
HPL
  21. 1. 2014, 2:53
Na to, že kniha byla napsána v roce 47 je až neskutečně aktuální a stejně tak aktuálně napsaná (což jsem rozhodně nečekal). Orwell mistrně spojuje jednotlivé linie příběhu (od státní a ekonomické, přes společenskou a filozofickou, až k morku ohlodané kosti lidského vědomí) a to vše z pohledu jednotlivce s velmi vyvedeným "vývojem" charakteru napříč knihou.
Popis společnosti je vážně dost skličující a představa že bych měl sám prožívat něco podobného jako Winston je ve své podstatě to nejdepresivnější a nejděsivější, co jsem kdy četl (brrr).
Hodně mi to připomínalo film Equilibrium (i když ten je v porovnání s knihou slabý hollywoodský čajíček), pro který byla kniha nepopiratelnou inspirací.
PS: Kniha přináší spoustu na svou dobu originálních myšlenek, ktéré ovšem byly za uplynulých více než 60 let použity či přizpůsobeny ve spoustě jiných příběhů. Proto mě velmi zaujala věc, se kterou jsem se setkal poprvé - ono vytváření nového jazyka se stále méně a méně slovy – ve své podstatě je to totiž vážně geniální způsob, jak zabránit budoucím možným rebéliím (jak může člověk myslet na nějaký odpor, když ani není schopen svůj abstraktní pocit pojmenovat?).
Abigor
  8. 3. 2013, 15:41
U týhle knihy jsem měl opravdu strach! Skvěle vykreslená atmosféra, lehký dialogy, nenudný popisy, děj má spád, dá se to sfouknout na jeden zátah, to není problém. Konec je děsnej, ostatně jako celá tahle kniha, prostě numero uno! Ten chlap musel být šílenec, když ho napadaly takový věci, který popisuje v knize!
Pend
  1. 8. 2012, 18:42
Hodnotit tuhle knihu není lehké. Ve své době odrážela obavy z totalitních režimů, považována za jakousi antiutopii. Dnes se řada věcí zmíněných v této knize objevuje v běžném životě. V tomto ohledu byl Orwell geniální.
P.S. Mám ji v knihovně, přesto se ji neodvažuji zařadit mezi oblíbené, na to je příliš depresívní a bohužel aktuální. Dokonce ani Orwell nemohl tušit, jaké techniky ke sledování lidí budou dnes k dispozici.
Rames
  23. 12. 2011, 8:37
Nelze než autora obdivovat za tak věrnou předpověď časů budoucích. Ale můj šálek kávy to není,možná proto že jsem školní léta prožila v tomto systému , nejsem schopna se na to dívat s řádným odstupem a beznaděj toho příběhu, mi připomíná jak vrtkavé může být štěstí které prožíváme.
pchmelda
  1. 10. 2012, 16:31
Jednou nám bude vnucena cizí morálka. Zlomí nás… donutí k lásce a slepé víře. Bude zakázané číst knihy. Nedostane se nám objektivních informací. Pravda před námi bude skryta. Staneme se nesvobodnou kulturou ovládanou způsobovanou bolestí. Jednou nás zničí to, co tak strašně nenávidíme.
Venceslao90
  9. 7. 2011, 22:55
Je až děsivé, s jakou přesností dokázal Orwell v roce 1948 předvídat následný chod událostí. Pokud máte chuť přečíst si knihu, ve které jedinec neznamená nic, snad jen pouhé kolečko v ohromném stroji zkažené společnosti, nemůžete šáhnout vedle. Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Osobně nechápu, proč je stále ve stínu Farmy zvířat, protože podle mě ji ve všech ohledech předčí.
PeťkaW.
  24. 5. 2013, 10:10
1984 je bezesporu úžasným dílem, které v sobě skrývá obrovskou pravdu, životní moudrost a myšlenkovou vyspělost autora. Je úžasné, jak dokonale Orwell vykreslil techniky diktátorských režimů (především komunismu), když s ním ještě sám neměl žádné zkušenosti. Nedivím se, že si někteří lidé myslí, že byl schopný cestovat časem a viděl komunistickou budoucnost, protože některé detaily jsou vážně zarážející. Nicméně... kniha se čte dobře, i když některé do děje vložené úřední zápisy a úryvky z knih působí občas trochu nudně a zbytečně odvádí pozornost od hlavního děje. Na druhou stranu je pravda, že bez nich by náš pohled na Oceánii asi nebyl úplný. Přiznám se, že prostřední část mě opravdu nebavila a do čtení jsem se musela často nutit. Závěr ale veškeré záporné pocity odsunul do pozadí a zbyl jen skvělý zážitek.
domingo
  8. 3. 2010, 16:34
Ne tak dobré jako Farma zvířat, a to z jednoho prostého důvodu: Orwell je skvělý glosátor, vizionář, politický analytik, aktivista, ale NE spisovatel. 1984 tak do protipólu ke geniální myšlence a skutečně realisticky a strhujícím způsobem propracované vizi antiutopického světa staví amatérské zpracování, zdlouhavé a nudné scény, trochu na sílu vyznívající milostný příběh, přepálené filozofování - zkrátka vše, co ve Farmě zvířat chybělo, což ji dělá trefnějším, údernějším a ne tak roztahaným dílem. 1984 by si zasloužilo vyšší hodnocení, pokud by stejný autor už dříve na totéž téma nezplodil lepší prózu - takhle se (bohužel) musím zaměřit na zpracování, a to za skutečnými klenoty světové literatury značně pokulhává. (3/5)
PiGiFr
  28. 9. 2015, 0:02
Obsahuje spoiler spoiler - Opravdu!!!

"Pod košatým kaštanem,
prodali jsme se navzájem."

Mám rád ty momenty, kdy na začátku mají verše jiný význam, nebo nebo jsou nemyslitelně plytší a neosobnější, než na konci. To pak knihou listuju a hledám, jestli tam byl text opravdu doslova stejný, nebo co, že jsem to tak nevnímal. Nebo se toho během čtení stihlo opravdu tolik udát, tolik změnit?

"... mnoho se změnilo, ale ke konečné, nevyhnutelné, uklidňující změně došlo až teď."

Něco mi říká, že kniha je velmi dobrá a zároveň mám pocit, že je to nesmysl. Jelikož jsem ale zvítězil sám nad sebou a miluji Velkého bratra, dávám plných pět hvězd, dopíjím láhev Ginu vítězství a ...
Ramirez85
  25. 2. 2015, 15:29
Mrazivé, depresivní, bezvýchodné, romantické, drsné, krásné... dá se použít spousta jmen, kterak stěžejní román George Orwella pojmenovat, co jde z něj ale cítit nejvíce, jsou dvě události, které jím při psaní 1984 otřásly asi nejvíce- druhá světová válka a její dvě ideologie- na jedné straně fašismus, na druhé straně komunismus, a taky blížící se Orwellova smrt. Ta kniha vám totiž vážně nic nedaruje, nešetří vás, semele a vyplivne. Tak jako všechny revoluce a hnutí. No a závěr... co napsat k závěru... Válka je mír, svoboda je otroctví, nevědomost je síla. A nezapomeňte- Velký bratr se dívá.
chrispe
  12. 9. 2013, 13:03
Musím se přiznat, že jsem se nemohla dočkat chvíle, kdy tu knihu za poslední stránkou zaklapnu. Vždycky jsem si ji chtěla přečíst a jakmile jsem měla možnost, tak jsem si ji půjčila od bratra. Nemyslím si, že by za mé rozpačité pocity mohlo přehnané očekávání. Téma knihy je bezesporu hodně zajímavé, ale pro mě bohužel zpracované ne moc čtivou formou. Taky mě napadlo, že je to možná tím, že jsem si Winstona ani trochu nezamilovala, nepřiblížila, zkrátka mi bylo úplně jedno, co s ním bude nebo nebude. Co se týče výpovědi knihy, tak člověka samozřejmě nutí myslet na to, jak dalece je Velký bratr mezi námi.
annihilation
  9. 6. 2012, 14:10
„Válka je mír, svoboda je otroctví, nevědomost je síla.“ Tyto hesla razí totalitní režim zobrazený v knížce. Hlavní postava jménem Winston Smith se snaží vymanit z manipulace a dohledu, pod kterým jsou všichni lidé na světě. Ten je v této době rozdělen do tří zemí, které spolu střídavě válčí a navazují spojenectví, což slouží jako skvělá záminka k ovládání lidských životů. Samozřejmě je tu mnohem víc lidí, než jen Winston, kteří nechtějí dál žít v takovémto režimu, jenže něco jako spojenectví je naprosto nereálná myšlenka, protože jsou všichni nepřetržitě sledováni a jakýkoliv odpor je přísně trestán. Velký bratr tě sleduje!

Velmi ponurá kniha vám musí vzít dech, protože ač je psaná o minulosti, vzbudí ve vás oprávněný strach, že je o budoucnosti, ne-li spíše o přítomnosti. Ovládání lidské mysli a její naprostá kontrola, no, nehodilo by se to někomu? Toto dílo vás donutí celou dobu přemýšlet nad všemi těmi ironiemi, na které poukazuje, ale zároveň je velmi čtivé a zábavné. Hlavní postava není typický dokonalý hrdina, který umí vše a z každé špatné situace vyvázne, jak to bývá ve spoustě knih, ale je to obyčejný člověk s vůlí opravdu žít, což se ve světě, který je zobrazován, nedá. 1984 patří k jedné z nejoblíbenějších knih vůbec a jsem si jistá, že velmi oprávněně.
Alseri
  19. 1. 2016, 23:16
Obsahuje spoiler spoiler Veľmi dobrá kniha. Titul sa pre mňa stal o to strašidelnejším, že sa ku mne dostal po ukončení vzťahu s iránskym priateľom, ktorý prežil takmer celý život v diktátorskom režime, pre ktorý sú typické nesloboda prejavu, náboženská polícia, verejné popravy... Pamätám sa, ako som si po cca roku a dvoch mesiacoch chodenia uvedomila, že už zhruba tuším aký asi v skutočnosti je tento blízky človek a aké sú jeho naozajstné myšlienkové pochody, keďže sa zakaždým v rovnakej situácii zachoval úplne inak. Ako hlboko je zakorenená jeho (ne)vedomá snaha neprejavovať pravú identitu svojho "ja" a po tzv. "thoughtcrime" mystifikovať názory v záujme svojej osobnej ochrany, aj keď to už vôbec nie je nutné. Pečať totalitného režimu. Uvedomenie, ktoré zaklincovali O'Brienove slová adresované Winstonovi v závere knihy: trpezlivo som ťa pozoroval roky, aby som prišiel na to, kto si... Presne takto skúmajú jednotlivcov existujúce totalitné režimy, pretože ich reálny svet naozaj môže existovať už len v ich mysli.
Ak si tento príbeh navyše spojíte s modernými špehovacími technológiami dneška, prípadne uvedomením, že sú to desaťročia strávené v totalitnom režime, po ktorých mnohí ľudia zostávajú sentimentálnymi voči Veľkému bratovi... husia koža.
Ailees
  24. 6. 2011, 20:03
Knihu jsem sice četla už v dávné minulosti, zážitek z ní ale ve mně přetrvává nadále. Slovo "mrazivé", které tu už několikrát zaznělo, naprosto přesně toto dílo vystihuje. Přestože bylo napsané v roce 1947, jeho odkaz je stále aktuální a měl by sloužit jako výstraha pro budoucí generace. Pokud má na školách existovat povinná četba, tak právě proto, aby se četly podobné knihy. Rozhodně doporučuji.
analphabet
  21. 2. 2014, 0:21
Knihu doporučuji přečíst každému, protože dobře vystihuje vládu totalitních režimů, ale hlavně pro ten pocit při čtení. Je to převeledobré dílo, ale konec se mi tolik nelíbil. První dvě části se mi líbily dost, ale ta třetí prostě ne.
Hledající
  18. 8. 2011, 21:18
Neuvěřitelně mrazivě reálná představa v ne tak vzdálené budoucnosti..a to vše napsáno v ne tak vzdálené minulosti, ale přesto v době, kdy se tato vize ještě nejevila tak reálná (anebo jsme si ještě tak nepředstavovali v celé hrůze, přestože už silně doutnala)...bez pardonu jedna z nejlepších knih jaké jsem kdy četl (několik dní poté jsem měl utkvělou představu, že se musím pořád otáčet, že mě "někdo" sleduje).
Casey
  15. 1. 2016, 13:08
Vše už tu bylo řečeno, tak pouze potvrdím, že je to opravdu dobré dílo, po jehož přečtení si uvědomíte, že se v tom našem státě máme vlastně ještě docela dobře :-)
antoniana
  6. 11. 2014, 9:30
Asi neřeknu nic nového, kniha se mi četla dobře. Orwell měl Oceánii vážně vymakanou do nejmenších detailů - stačila jedna usvědčující grimasa a už jste byli pod hledáčkem Ideopolicie, padala na mě z toho úzkost. Zaujala mě část o newspeakové lingvistice, osekávání slovní zásoby až na kost, aby člověk nemohl vyjádřit ani zformulovat v mysli nic proti Straně. Zajímavý byl i text o neustálém měnění minulosti - kdo ovládá minulost, ovládá přítomnost.
Fešná Bleška
  3. 8. 2014, 18:36
Brilatně napsané dílo, které nezestárne. Nedokážete se od něj odpoutat, zcela vás pohltí a vy si položíte logickou otázku: Co kdyby...?
Orwell byl neskutečný vizionář a strach mi svírá útroby, poněvadž náš svět má k tomu z 1984 blíže, než si mnozí připouští. Atmosféra, kterou autor dokázal vměstnat do ani ne 300 stran je neuvěřitelná. Z knihy přímo čiší bezútěšnost, marnost a lezavý strach. Dech vám vyrazí spíš reálnost. Uvědomíte si, jak málo by stačilo aby se tato noční můra stala skutečností. Tento román je svou reálností děsivý. Děsivější než valná většina hororů, přestože na jeho stránkách nenarazíte ani na upíry, ani na čarodějnice či vlkodlaky. Místo toho narazíte na 3 hesla Strany, všemocné oligarchie v čele s Velkým bratrem:
I.Válka je mír
II.Svoboda je otroctví
III.Nevědomost je síla
Čteno snad patnáckrát, vždy ten samý, hrůzu nahánějící zážitek. Moje nejoblíbenější a nejděsivější kniha.
Martin_cz
  6. 12. 2013, 21:31
K tomuhle se moc dodat nedá. Rozhodně kniha, která by neměla chybět v přečtených všech aktivnějších čtenářů. zachycena realisticky oproti Farmě zvířat, avšak již ve Vás nevyvolá takovou míru odporu vůči systému jako ve zmíněné knize.
Jokolo
  19. 9. 2013, 21:37
Je to holt psycho. Všichni víme, jak je to antiutopický román, jak je zde krásně a jednoduše předloženo, jak vypadá nejhorší (ale možná) forma totality.
Je to ale také krásná studie vnitřního rozpolcení, odhodlání a strachu člověka. Popisy krys, toho, jak se Winston snaží přijít na to, proč to všechno vlastně dělá, hovoří samy za sebe.
Prostě nadčasové dílko. To je dobře známo. A ještě dost dlouho nadčasové bude.
Veronika
  22. 7. 2012, 15:54
Takéto knihy by mali byť na povinné čítanie! Napriek dlhým scénam, rozťahovaniu, "mileneckému" vzťahu, zrade etc. je to dielo hodné prečítania. Vízie budúcnosti, ktoré Orwell vo svojom románe tak surovo predkladá, by mal poznať každý. Bohužiaľ, tá čitateľnosť diela po Farme zvierat značne pokulháva a od čítania dosť odrádza. Ale aj tak 5/5.
Michelle S
  15. 6. 2015, 22:18
Obsahuje spoiler spoiler Do 1984 jsem se pustila z pocitu, že všichni už ji mají přečtenou, jen já jsem děsně out a stále k ní nemám co říct:-))) Trochu jsem se obávala, jestli nebudu patřit k té menšině, kterou kniha nechytla, nakonec se však musím přiklonit k většině. Opravdu se jedná o výjimečné dílo... Nejvíce fascinující je samozřejmě Orwellův popis totalitarismu, který je až děsivě přesný. No co si budeme povídat, není to hezká kniha, konec byl čirá deprese. Děsivé, působivé a nadčasové....
Přečtení rozhodně nelituju, naopak, ale myslím, že jedno přečtení mi bude bohatě stačit na celý život:-)))
Tardis
  25. 2. 2015, 18:38
Tohle četl (a komentoval) skoro každý, a přišla chvíle, kdy mě už nebavilo 1984 ignorovat. Nechtěla jsem ji číst, protože jsem moc dobře viděla, jak dělá z některých lidí paranoidní spasitele národů, snad až moderní kazatele "svobody", pro kterou si vymysleli vlastní definici a chtělí ji každému nutit. Tohle tedy není pro některé jen kniha, ale v zásadě životní styl. Ale když se vrátím ke knize samotné...je dobře napsaná, mnohem lépe, nez jsem čekala. "

Obratil se ke svetlu, lezel a dival se na tezitko. Nesmirne ho zaujal ani ne tak zlomek koralu jako vnitrek toho skla. Melo takovou hloubku a prece bylo prusvitne skoro jako vzduch. Jako by povrch skla byl oblouk oblohy, ktera obepina malicky svet i jeho atmosferu. "

Manon
  29. 11. 2013, 13:53
Jedna z nejlepších knih co jsem kdy četla. Naposled jsem ji přečetla asi před dvěma lety a stejně ji mám pořád v živé paměti a pořád nad ní přemýšlím a nepřestává mě udivovat, jak někdo dokázal něco takového napsat.
Henkie
  8. 3. 2013, 7:35
Osmdesátčtyřku jsem četla podruhé a rozhodně toho nelituji, protože při prvním čtení jsem si neuvědomila tolik souvislostí.
Obdivuji, autorovu genialitu, přesné popisy, rafinové dopadení.
Je to opravdu velmi hodnotná knížka.
Sabotteur
  22. 3. 2011, 0:15
(možná spoiler?)
Orwell s 1984 ani v roce 1948 nepřišel s ničím novým, předešli ho mj. Aldous Huxley a Jevgenij Zamjatin; toho si však byl plně vědom a tak svou dystopii zaměřil jiným směrem; zasadil děj svého románu do mnohem bližší budoucnosti a stvořil tak možná nejpůsobivější hororovou knihu, jaká kdy byla vydána - tato zásluha mu není přiznávána zdaleka tak často, jak by zasloužil.
Hlavní rozdíl mezi Oceanií a jejími staršími obdobami je v tom, že není založena na utopických křišťálových palácích 19. století, ale na fungujících totalitních režimech století dvacátého, jen je v některých směrech dohnana trochu víc do extrému a má víc hi-tech hraček. Ač mě první přečtení docela odrovnalo, s odstupem času si uvědomuji, že na tom občané Oceánie vlastně nejsou tak špatně; jejich naděje spočívá v tom, že obludná státní mašinérie má u kormidla skutečné lidi, řízené svými sobeckými zájmy - a takový režim musí vždy dříve nebo později padnout; je to vidět i na nedbalosti, se kterou jsou občané programování a důmyslností, jakou musí být hlídáni - jinými slovy, dokud je bota, která dupe po tváři lidstva nasazena na organické končetině, z dlouhodobého hlediska se lidstvo nemá čeho bát. Vyvstává však otázka, jestli by lidstvo ve své současné podobě vůbec mělo přežít, ale to už 1984 neřeší, je spokojeno se svým krátkodobým drtivým dopadem na duši čtenářovu; pro odpověď si radši zajděte k sociálním inženýrům, jejichž dílem je Fordovo impérium - nebo třeba k Nietzschemu.
schumick
  3. 8. 2013, 11:32
Skvěle vykreslená depresivní atmosféra neustálého strachu udržovaná totalitním režimem. A nakonec přijde doslova sadistická lahůdka - opravdový krutý život a ne nějaké romantické a neuskutečnitelné vítězství dobra nad zlem. Prohra se systémem nemůže být nikdy pouze v tělesné rovině...
Doporučuji včetně doslovu Milana Šimečky Nás soudruh Winston Smith.
MatesS
  9. 11. 2012, 11:24
Ve srovnání s ostatními (anti)utopistickými romány jde po stopách "rebela" Winstona, který si ale musí nakonec stejně uvědomit bezvýchodnost situace a svou roli jakožto kolečka v soukolí jedné nesmyslné mašinerie bezpáteřních pohlavárů a bezmyšlenkovitých dělníků.
Alduin
  13. 11. 2014, 14:22
Po všech stránkách vynikající kniha předbíhající svoji dobu, ukazující zdevastovanou společnost pod totalitním režimem. Klasický antihrdina této antiutopie - Winston Smith nechce nic jiného, než jen poznat pravdu, kterou mu režim neumožňuje a dokonce zakazuje poznat. V hloubi duše si přeje a je to jeho sen, že existuje bájné Bratrstvo, bojující proti Straně, věří, že jedinou nadějí pro lidi v Oceánii jsou proléti - jednoduché bytosti, které ovšem třímají obrovský potenciál síly, která, jak Winston doufá, smete Stranu i s nenáviděným režimem a nastolí konečně systém spravedlosti a pravdy. Kniha je povinná na středních školách a měli by si ji přečíst všichni, kteří mají právo volit. Ukazuje boj jedince proti nespravedlnosti a lži. Přestože hlavní hrdina není žádný hrdina, je to jen obyčejný člověk, vzbudil ve mně jistou jiskru toho, že v každém režimu, byť sebevíce zlém, existují lidé, kteří budou bojovat za svá práva.
irulan
  24. 4. 2014, 16:46
No, tohle dilo si zařazuju jako extra třídu. Prorocké, nadčasové a bourající všechny ideály. Ale jeden si nejak nechci nechat vzít - svobodu myšlení. Tu poslední svobodu, kterou člověk má. Jaký by pak byl vubec smysl žití jako individualita?
Hazakiros
  31. 10. 2013, 16:43
Prohlašovat o 1984, že jde o cosi komunistického může jen naprostý amatér a diletant! Myšlenka Velkého bratra je totiž mnohem lépe aplikovatelná do dnešní doby.
Samotný obsah je velmi nadčasový a nejsem si jist, zda sám Orwell čekal takový úspěch.
Martin
  4. 6. 2013, 19:12
Každá strana se mi četla hůř a hůř. Kniha na mě působila příliš depresivně a stejně jako u Farmy zvířat jsem se nemohl vyrovnat s přehnanou mírou hlouposti, kterou musel autor lidem přidělit, aby jeho svět správně fungoval. I přes fakt, že jsem s jednou stranou zápasil i 5 minut a na dodatky jsem už sílu nenašel, nakonec jsem objevil pasáže, které vystihovaly moje pocity ohledně některých věcí (dělnická třída, v čem tkví úspěch dobrého spisovatele,...) a pomohly mi je zformulovat.
Weetr
  4. 11. 2012, 19:42
Ačkoli jsem nikdy nežila v totalitním systému (vážím si toho každý den!), díky této knize, jako bych se v něm ocitla! Tím chci říct, jak je Orwell skvělý spisovatel. Vtáhne vás do děje, i kdybyste nechtěli. Obdivuji jeho prozíravost, s kterou toto mistrovské dílo napsal. Jako by tušil, že se to vše jednou stane. Nikdy by se totiž nemělo zapomínat na hrozbu totality! Radím každému přečíst.
pratoriax
  27. 7. 2012, 6:08
Snad ještě nikdy na mě nějaké dílo nepůsobilo tak hrozně depresivně. Nevidím ho až tak pozitivně jako většina zdejších uživatelů, ale i tak mohu doporučit. Výborné dílo.
dalimoni
  30. 4. 2011, 16:46
Knihu jsem posluchal načtenou, takže sice trošku jiný zážitek, ale to nic neubírá na kvalitě díla. Orwel skvěle popsal absolutní totalitu (určitě nejde jen o komunismus), ale zobrazují se zde prvky jakékoliv totality, která je dovedena až k "dokonalosti". Velmi skvělý jazyk, Orwel skvěle využívá přirovnání při popisu jednotlivých situací. Místy mě opravdu mrazilo, tak doufám, že se žádná totalita už nebude v nejbližších letech konat :-). Konec je takový "neamerický", čekal jsem trošku optimističtější závěr, i když by byl asi nerealistický.
Lerenika
  17. 9. 2013, 19:30
Já ani nevím, co dodat.
Výborné, nadčasové, a donebevolající! Každý člověk by si tuto knížku přečíst měl, a měl by se pak zamyslet nejen nad sebou, ale i nad ostatními.
A nedokážu pochopit, jak někdo tuto knihu může označit za odpad/nudu. Podívejte se do historie! Čím si lidé procházeli by nemělo být nikdy zapomenuto, a hlavně učme se z chyb. Nebuďme příliš pohodlní..
a 2+2=4

Darwinista
  19. 7. 2013, 15:01
Krásně vystížená totalita a její neutěšenost, sledování a ovládání lidí, nemožnost úniku, deprese. Toto by měla být poviná (:-) ) četba na středních školách.
snedy
  2. 11. 2012, 22:19
Maximální hodnocení spíše patří Orwellovi mysliteli než Orwellovi spisovateli. Do dnešního dne zůstává platná spíše (mistrná) studie lidské psychiky a chování během totalitního systému než jeho samotná podoba. Ta už je dnes zastaralá, naší generaci nehrozí nebezpečí od věcí, kterých se bojíme, ale od věcí, které máme rádi.

1 2 3 4