Originální název: Under The Skin

Odeon - 2014
ISBN: 978-80-207-1486-2

Odeon (2014) 978-80-207-1486-2 254
Odeon (2002) 80-207-1128-7 256

Mladá žena Isserley každý den křižuje se svým vozem silnici A9 vedoucí Skotskou vysočinou a hledá stopaře. Zásadně bere jen muže, nejlépe osamocené a nezaměstnané. S těmi, pro které se rozhodne, přijíždí na farmu, kde se s jejich těly děje něco naprosto neobvyklého... (Založil/a: Pseudovila)

illy
  26. 2. 2013, 10:15
Pozoruhodná kniha. Pěkně depresivní, možná místy trošičku nudná. Ale i dosti exploitační, nic pro slabší nátury. Pro příznivce moderní scifi asi divná (jako z padesátých let) a některým námětům se musí vysmát do ksichtu. Taková vegetariánská agitka :-))
prkali
  9. 6. 2016, 16:16
S M I L O V Á N Í
Moci tak číst tuto knihu, aniž by o ní člověk cokoli věděl! ...
"V obličeji měl sklíčeně stoický výraz. Bylo zvláštní, že se takový exemplář jako on, slušně zaopatřený, zdravý, s možností volně se pohybovat po celém světě a požehnaný dokonalou tělesnou formou, která mu nepochybně dovolovala pářit se s větším výběrem samic, než byl obvyklý průměr, mohl při tom všem cítit tak uboze. Naopak se občas vyskytli jiní samci, poznamenaní zanedbáním, prolezlí chorobami a odstrkovaní svými bližními, z nichž vyzařovala spokojenost, která jako by pramenila z něčeho záhadnějšího, než byla pouhá hloupost."
Pend
  11. 1. 2014, 8:22
Patrně nejslavnější (zatím) kniha Michel Fabera. Scifi s filosofickým přesahem, jež je současně i satirou na naše společenství. Faber je hodně ovliněn Kurtem Vonnegutem, řada bizárních nápadů je jak od Dahla. Trochu mi kniha evokovala Planetu opic (pochopitelně motiv nemyslících vodselů). Jinak se příliš nešťourejte v logických chybách, kterých je tu jak máku, ale to evidentně autor neřešil. Každopádně Isserley je jedna z nejzajímavějších hlavních hrdinek, které jsem kdy v knize potkal.
aage
  25. 4. 2014, 14:09
Spíš fantaskní román než science fiction. Faber vzal to odcizení (alienation) vcelku doslovně a v Isserley stvořil jeho model pro jednadvacáté století. Není to zkušenost války, původ nebo odpor ke konvencím, co z hlavní postavy dělá bytost vykořeněnou a enigmatickou, jsou to daleko víc pocity studu, méněcennosti a křivdy, motivované odlišnou tělesností a omezenými možnostmi. Pod kůží je tak další ukázkou toho, jak přesně a zřivě se spekulativní fikce může zmocňovat běžné skutečnosti.
Jako zrcadlo lidské krutosti a omezenosti už román tak dobře nefunguje. Vesmírný fast food alá Bad Taste za sebou nechává příliš mnoho nejasností a nezodpovězených otázek, díky kterým i jinotaj ztrácí přesvědčivost. Nijak zvlášť mi to ale nevadí, existenciální rovina Isserleina příběhu totiž šmakuje jako nejjemnější vodselina.
domingo
  27. 4. 2010, 0:06
Revoluční sci-fi. Stylově to sice sem tam drhne, ale čert to vem, ten leitmotiv s nadvládou "lidí" je naprosto jednoduchý a přitom geniální. Ti, kteří velebili (mimochodem vynikající) District 9 jako nejvíce autentický a novátorský počin na žánrové půdě, zřejmě nikdy nečetli Under the Skin.

Díky Klárce za vložení, je vidět, že má vkus - a kdo ti tuhle knížku doporučil, he? :))

(5/5)
cmuchal
  22. 3. 2016, 19:58
Nejdříve jsem viděl film a až posléze měl možnost si přečíst Faberovu předlohu. Film se inspiroval knihou minimálně (Skotsko, stopaři, scifi žánr), ale v případě Glazerova originálního vlastního pojetí se Pod kůží dočkalo velmi dobrého atmosférického a emotivního artového filmu. Stále jsem inklinoval k hledání elementů, které byly přítomny ve filmu, byť jsem nenašel téměř žádné Michel mě opět přímo dostal!! Těším se na další jeho tvorbu. Dle mého je to dost nedoceněný spisovatel.
„Jak strašlivě křehký je lidský život, že může být ztracen v jediném nepozorovaném okamžiku v důsledku několika stupňů odchylky od správného směru. Přežití je něco, co nelze považovat za samozřejmost: je závislé na soustředění a štěstí.“
„Dobré časy. dobré časy. Přijdou ještě někdy? Nejspíš ne, zatraceně. Noblesa, skutečná noblesa, dostávala na prdel všude, kam jste se podívali. Ještě chvíli a vyhodí na dlažbu královnu. Nové tisíciletí otevřelo cestu omezeným malým teplouům v nadměrných oblecích a pitomým cizím ženštinám s příliš hlubokými výstřihy.“
„Protože pod kůží jsou ona i oni přece stejní, ne?“
„To maso, které jste před několika minutami jedla, je totéž maso, které se tady dole s námi snaží komunikovat.“
„Konečná analýza však dokazovala, že vodselové nejsou schopni žádné z těch věcí, které charakterizují skutečnou lidskou bytost. Nedokázali sivilovat, nic jim neříkala ani mešnistilace a neměli ponětí o slanu. Ve zvířeckosti svého vývoje se nikdy nedopracovali k používání honšuru, jejich komunity byly tak primitivní, že v nich neexistovaly hisisiny a žádný z těch tvorů zjevně necítil sebemenší potřebu čalu či alespoň čalsinu.“
lusk_lusk
  11. 6. 2013, 23:32
Hrubý souhrn děje působí velmi lákavě, kdo ale ke knize přistoupí s natěšeností na šokující a vysoce zábavné čtení, bude s největší prtaděpodobností zklamán. Příběh je sice poutavý, provedení se přesto až nesnesitelkně táhne a místy i nudí. Poselství je ale jasné a způsob jakým na ně Faber upozorňuje (i když není to nic nového, co si budeme povídat) není nijak křečovité jak tomu u literatury s podobným záměrem bývá.
jirka77
  21. 1. 2016, 16:37
Skvělá kniha ,napínavé čtení ,tak trochu od všeho - horor ,sci-fi ,triller ,chvílemi jsem se i zasmál. Čtení které mě chytlo že jsem musel pořád číst dokud jsem nebyl na konci knihy.
bowiegirl16
  22. 2. 2014, 18:55
Název knihy i anotace mě zaujaly, ale samotný příběh teda žádná bomba. Navíc se mi z Isserley kolikrát zvedal žaludek...
baraba
  5. 3. 2013, 12:46
Kniha mi byla doporučena a přečetl jsem ji se zájmem. Byla to taková parafráze, jak se k okolnímu světu chováme my lidé. Vtipné bylo přirovnání, že lidem přijde nepřirozené zabít opici, protože nám je podobná, v knize zase čtyřnozí tvorové podobní kočce nebyli schopni zabít čtyřnohé ovce.