Tři dcery

Podtitul: Obraz ze života lidí ve žďárských horách

Originální název: Tři dcery

Akcent - 1999
ISBN: 80-7268-023-4

Akcent (1999) 80-7268-023-4 136

Vesnický román. (Založil/a: alča87)

Vlasta Pittnerová Vlasta Pittnerová
*01.01.1858 - †02.03.1926

veronikamerika
  3. 9. 2013, 13:26
Serie tri sedlackych horroru ! Horor prvni" Tri dcery " popisuje osudy rodiny Stoupovych a jejich selske pychy. Meli dve dcery uz dospivajici, nejake deti mezitim umrely a pak jeste malou Frantisku, mazanka. Dve starsi se snazily provdat, zatimco nejmladsi byla jeste moc mala. Snatky byly domluveny a rodice se rozhodli, ze jsou jeste mladi a ze grunt nechaji nejmldasi Frantisce. Vznikla tim zavist a nenavist mezi dcerami. Ty dve starsi porad reptaly, ze nejmladsi dostane nejvic a nemely ji rady. Rodice se snazili pomahat provdanym jak to slo , ukrajovali z majetku, oddalovali svoje vlastni dluhy. Fanka vyrustala ve vedomi , ze je bohata dedicka a muze si vybirat. Jenze , najednou je ji dvacet a nema ani napadnika.Dohazovac ji dovede vdovce az z Moravy, mlynare a Fanka ho bezmyslenkovite bere. Nebyl to dobry muz. Zacal byt zly a sobecky i kdyz grunt zveleboval , presto stval deti proti Fance a jeji rodice jednoho dne vyhnal z vyminku. Sli k prostredni dceri, ktere koupili sousedni grunt.Stary Stoupa je apaticky a jednoho dne ho vnuk vyzve at jde se na ne divat jak kosi. U sousedu se taky kosi a pysny a zly moravak prijde a rype do stareho . Ten se zvedne a kosou mu usekne hlavu. Frantiska je vdova, ale nevda se znova , deti prevyhova a da postavit kriz, do ktereho zazdi onu kosu. HOROR DRUHY ' Zlatnikuv vcelin" Dalsi pysna rodina lpici na tom, my jsem sedlaci a kdo je lepsi. Zlatnikovi meli 12 deti ale 11 jich postupne umrelo. Zustal syn ,mel dve deti ,krasnou Lidusku a Tomase. Do Lidusky se zamiloval poklasny ale Zlatnici mu ji nechteli dat, protoze je on pan a ona selka.Jenze mlada zhresila a po nepodarenych namluvach tajila sve tehotentvi az do chvile , kdy porodila a dite skovala do vcelina. Vcely byl Zlatnikuvic pycha , meli nekoliv vcelstev a tim se povysovali nad ostatni. Po porodu Liduska umrela a dite bylo zmrzle. Jeji bratr vzburcoval par kamaru a ti se vydali na panstvi, rabovat. Tomas zabil poklasneho .Povesili ho. Vceli vykapali a Zlatnikovi meli jen vic smutku a povinnosti robotovat. HOROR TRETI , nejklidnejsi." Voldanek " Aneb co se hasteriva, ze rado miva. Rychtarova dcera se vadi s chudym chasnikema posmiva se mu, pozdej se do neho zamiluje. Lasce neni prano, i kdyz Jan se pili vypracuje z tkalce az na panskeho hajneho. Cilinka se dozvi , ze meli v rodine silenou tetu, sama sili laskou ale darmo , venecek vsak zachova. Matka ovdovi a vda se znovu. Za mladeho . ktereho chtela vnutit dceri. Toto manzelstvi neni stastne, a matka pochopi svou chybu a Cilka si muze vzit Jana. Mlady rychtar je nevernu sve starsi zene a ma i dite s jinou, pak chce pokacet pamatny strom a ten ho zabije. Postavi mu kriz a mladi ziji stastne na rychte s matkami a nekolika detmi.